איך להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט?

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט היא פשוט להתמקד בביצועים שלך
לכן, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט היא פשוט להתמקד בביצועים שלך.
לדעת כיצד לשלוט במתח וחרדה לפני משחק, מרוץ או תחרות יכול להיות המפתח לביצועים כמיטב יכולתך. בסופו של יום, אימון הנפש חשוב לא פחות מאימון הגוף.

אחד האתגרים הנפוצים ביותר עבור כל ספורטאי הוא לדעת איך להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורטיבית. ריכוז נפשי טוב ושליטה נכונה ברגשות שלך יהיו חשובים באמת להשגת תוצאות. עם זאת, לפעמים, העצבים שלנו משתלטים עלינו וכל העבודה הקשה שלנו יכולה להיות לחינם.

אז מדוע מצטברים ייסורים, עצבנות ומתח של רגשות מנוגדים לפני אירוע ספורט? לפעמים זה חוסר ביטחון.

אתה עלול להתחיל לפקפק ביכולות שלך, וכמעט מבלי לשים לב, התחלת בדיאלוג פנימי שלילי, דוחקת את עצמך וצופה כישלון.

פעמים אחרות, זה פשוט הלחץ. זה קורה הרבה בספורט מקצועני, במיוחד כאשר יש הרבה רכיבים על התוצאות, כגון חסות, מלגות או אישור מהצוות או המאמנים.

החיים בספורט הם מורכבים וזה אומר שהם דורשים הכנה ומשמעת, לא רק אימון גופני.

איך להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט
איך להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט.

לדעת איך להתמודד עם מחשבות ורגשות שליליים לפני ובמהלך תחרות זה משהו שכל מי שעוסק בספורט צריך לעבוד עליו. אימון מנטלי חשוב לא פחות מאימון גופני. אז, בוא נראה בהמשך איך להפחית את העצבים שלך לפני כל בדיקה.

איך להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט

היכולת לנהל מתח לפני תחרות היא אחד התחומים החשובים ביותר בפסיכולוגיית הספורט. להלן, פירטנו כמה אסטרטגיות, אך חשוב להבין שאתה צריך לבחור אחת שמתאימה לך, המתאימה ביותר לצרכים ולאישיות הספציפיים שלך.

מנקה את גן המחשבות שלך

אחת הטכניקות הפסיכולוגיות הפופולריות ביותר כדי להקל על שינוי ולעודד התנהגויות מותאמות יותר היא מבנה קוגניטיבי מחדש. גישה זו מטרתה לאפשר לאדם לדאוג ל"היגיינה הנפשית" שלו, לזהות מחשבות שליליות ומגבילות כדי לנטרל אותן.

כתוצאה מכך, חשוב לזכור שכאשר אתם חווים חרדה ומתח, המוח שלכם נשלט על ידי מבנים כמו האמיגדלה, האזור שאחראי על העברת תחושת פחד ואיום. בנסיבות כאלה, המחשבות שלנו הן בדרך כלל שליליות ולא רציונליות.

נסה לראות את המוח שלך כגן. כדי שזה באמת יפרח יפה, אתה צריך לסלק מחשבות כגון, "אני הולך להיכשל!" "אני לא מתכוון לתת 100 אחוז!" או, "היריבים שלי הולכים לעקוף אותי!"

נהל מתח לפני תחרות ספורטיבית: דמיינו את עצמכם מתחרים

ויזואליזציה היא דרך יעילה ומתאימה לנהל מתח לפני תחרות. זה מבחן מנטלי שיכול להשיג את הדברים הבאים:

  • אתה יכול לראות את עצמך מתחרה, מה שמייצר ביטחון עצמי.
  • אתה יכול לדמיין את המירוץ, את האתגרים של המשחק, או כל נסיבות אחרות במהלך התחרות עצמה.

הדמיון הוא כלי רב ערך. בעזרתו נוכל לצפות כל אתגר ולתכנן כיצד לפתור אותו.

בנה את הביטחון העצמי והמסוגלות העצמית שלך

היכולת לנהל מתח לפני תחרות היא אחד התחומים החשובים ביותר בפסיכולוגיית הספורט
היכולת לנהל מתח לפני תחרות היא אחד התחומים החשובים ביותר בפסיכולוגיית הספורט.

אלברט בנדורה הוא אחת הדמויות הבולטות בפסיכולוגיה חברתית. יש לנו להודות לו על מושגים כמו מסוגלות עצמית, מיומנות לפיה אנשים מסוגלים לתפוס את עצמם ככשירים, ראויים ומסוגלים להתמודד עם מה שמצפה להם. איך נוכל ליישם את זה בספורט?

  • כדי לחזק את הביטחון העצמי והיעילות שלי, אני צריך לחשוב על ההצלחות שלי בעבר. אם הגעתי לכאן, זה לא במקרה. אני ראוי לזה והוכחתי את זה.
  • מאחורי, יש שעות של אימונים. כל הזמן והמאמץ הזה ישרתו אותי.
  • יש לי מוטיבציה. שום מטרה לא מושגת בלי אותו כוח פנימי יוצא דופן. אם אשתמש באנרגיה הזו ואכוונן אליה למטרה מסוימת, אוכל להפחית מתח ולהשיג תוצאות טובות.

נהל מתח לפני תחרות ספורטיבית: התמקד בביצועים, לא בתוצאות

אחד המקורות העיקריים לחרדה הוא הפחד מאי השגת תוצאות. אולי יש לך חשש לא להבקיע שערים או לא להעפיל למשחק טניס. אתה עלול להיות חרד לא להשיג זמן טוב במירוץ הקרוב.

עכשיו, תאמינו או לא, זו לא גישה מנטלית טובה להצלחה. ההתמקדות בתוצאה בהכרח הופכת אותנו לעצבניים יותר.

לכן, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מתח לפני תחרות ספורט היא פשוט להתמקד בביצועים שלך. אתה צריך לעשות את המיטב, הכי טוב שהגוף, הנסיבות והסיכויים שלך מאפשרים. אל תתחרו מול אחרים; להתחרות מול עצמך. אתה לא מתחרה כדי להוכיח שום דבר לאף אחד. האדם היחיד שאתה צריך להראות לו את הפוטנציאל שלך הוא עצמך.

מה שכן, משהו שאסור לנו לשכוח הוא שהמטרה העיקרית של הספורט היא ליהנות ממנו! אם ספורט הוא חלק משמעותי מחייכם, הפכו אותו לחוויה מרגשת. בטח, זה דורש הקרבות מסוימות, אבל כל מאמץ חייב לקבל את הפרס שלו: תהנה, תרגיש טוב ושפר את עצמך כל יום.

זכור את העצות הללו ולמד לנהל מתח על ידי הצבתו תמיד לטובתך, לא נגדך.