כיצד נוכחות קהל משפיעה על ביצועים ספורטיביים?

החלטנו לנתח את השפעת נוכחות הקהל על ביצועים ספורטיביים
מסיבה זו, החלטנו לנתח את השפעת נוכחות הקהל על ביצועים ספורטיביים.
הקהל הוא מרכיב בסיסי בתחרויות ספורט. ההשפעה שלהם כל כך משמעותית שההתנהגות שלהם, לא מה שקורה במגרש, הופכת למרכז הבמה. במאמר זה, גלה כיצד נוכחות הקהל משפיעה על ספורטאים.

ההשפעה שיש לקהל על הופעה אתלטית נחקרה מאוד בספורט. אף קבוצה, ספורטאי או שופט לא יכולים לומר שהתנהגות הקהל לא משפיעה עליהם בשום צורה. הצופים מעודדים אתלטים ומסוגלים להביא את הגרסה הטובה ביותר שלהם במצבים קשים. עם זאת, חלק מהספורטאים תופסים את נוכחות הקהל כלחץ נוסף, המשפיע על הביצועים שלהם.

באופן כללי, נוכחות הקהל לא בהכרח צריכה להגביר או להפחית את הביצועים. השפעתם יכולה להיות חיובית או שלילית, בהתאם לגורמים אישיים וסביבתיים כאחד.

נוכחות הקהל היא די נתונה ברוב תחרויות הספורט. מסיבה זו, החלטנו לנתח את השפעת נוכחות הקהל על ביצועים ספורטיביים.

נוכחות קהל וביצועי ספורטאים

מחקרים רבים מצאו שנוכחות הקהל בתחרויות עוזרת לספורטאים לבצע ביצועים טובים יותר. להלן, אנו חושפים את התהליכים הפסיכולוגיים שיכולים להסביר את הקשר הזה.

1. הנחייה חברתית

הנחייה חברתית היא הנטייה של אנשים להצליח יותר כאשר אנשים אחרים צופים בהם ולא לבד.

תופעה זו מופיעה כאשר המשימה פשוטה או אוטומטית ביותר. להיפך, במקרה של משימה שאדם עדיין לא שלט בה, סביר להניח שלנוכחות הקהל תהיה השפעה הפוכה. במילים אחרות, זה ישפיע לרעה על הביצועים שלהם.

במאמר זה, גלה כיצד נוכחות הקהל משפיעה על ספורטאים
במאמר זה, גלה כיצד נוכחות הקהל משפיעה על ספורטאים.

מיושם על ספורט, במשחק עם קהל, שחקן כדורגל יכול לבצע מסירות קצרות טובות יותר או זריקות ראש מכיוון שהן פשוטות. עם זאת, הם יכולים גם לבצע מסירות ארוכות רעות או בעיטות חופשיות, מכיוון שהמשימות הללו מסובכות יותר.

2. תחרות בסביבה מוכרת

למרות שזה נראה כמו גורם מאוד ברור, הביצועים של ספורטאי יהיו תלויים אם הוא יתחרה בבית או בחוץ. בדרך כלל, ספורטאים מתפקדים טוב יותר ונוחים יותר כאשר הם מתחרים בסביבה מוכרת.

למעשה, המונח יתרון ביתיות נחקר רבות בענפי ספורט רבים. לדוגמה, חוקרים מהאוניברסיטה האוטונומית של מדריד גילו במחקר שערכו כי יתרון הביתיות של הקבוצה הביתית הוא 56 אחוזים בכדורגל.

לא רק זה, אלא שלקבוצות הכי מסווגות והכי גבוהות יש את יתרון הביתיות הרב ביותר. במילים אחרות, הם הכי רגישים להשפעת הקהל.

3. נוכחות הקהל מגבירה את תחושת השייכות

נוכחותם של צופים ביציע המעודדים ספורטאי חשובה מאוד, מכיוון שהם ירגישו אהובים ופחות עצבניים לפני התחרות.

במצבים לא מוכרים, זה נורמלי שספורטאים מרגישים חרדה, וזה לא מועיל לביצועים. מצד שני, תחושת תמיכה מאנשים, גם אם הם זרים, מגבירה את תחושת השליטה ומפחיתה את חוסר הוודאות.

זה חשוב במיוחד כאשר נעשות טעויות. אם הקהל יתנהג כאילו כלום לא קרה ויעודד את הספורטאי לנסות שוב, הוא ירגיש יותר מוטיבציה לא לוותר ולהתאמץ יותר.

נוכחות הקהל עלולה להחמיר את ביצועי הספורט

כפי שכבר ראית, לנוכחות הקהל יש את הכוח לשפר את הביצועים. עם זאת, מספר מחקרים הוכיחו גם את ההשפעה ההפוכה. הקהל יכול גם לעכב את יכולתו של הספורטאי לתת את המיטב מעצמו.

1. עיכוב חברתי

עיכוב חברתי הוא הצד השני של הנחייה חברתית. זה מתרחש כאשר נוכחותם של אנשים אחרים מחמירה את הביצועים של אדם. בעיקר, השפעה זו מתרחשת במשימות קשות או במשימות שאדם עדיין לומד.

נוכחותם של אנשים אחרים מגבירה את ההפעלה של ספורטאי. כאשר המשימה מורכבת או שהספורטאי עדיין לא שולט בה, ההפעלה המוגברת הזו מזיקה, מכיוון שהספורטאי מתוח ומודאג יתר על המידה. במקרים אלה, טכניקות נשימה יכולות לעזור להפחית את המתח המוסף הזה.

2. פחד מהערכה

אנשים רבים חוששים לעשות טעויות מול אחרים. אף אחד לא אוהב לאכזב או להרגיש שהם הכשילו את מי שמצפים ממנו להרבה.

ההשפעה שיש לקהל על הופעה אתלטית נחקרה מאוד בספורט
ההשפעה שיש לקהל על הופעה אתלטית נחקרה מאוד בספורט.

ספורטאים יוצרים ציפיות ואמונות בהתאם לאופן שבו הם נתפסים על ידי הציבור. לספורטאים רבים אכפת מאוד לעשות רושם טוב. כמו כן, כאשר יש להם ביטחון עצמי נמוך או שהם מאוד תובעניים, יצירת רושם טוב הופך לדאגה מחוללת חרדה.

3. אפקט הסחת הדעת

הצופים יכולים לעודד ספורטאי במהלך תחרות מתוך כוונה לגרום להם להרגיש אהובים. עם זאת, הם יכולים להפוך באופן לא מודע להסחת דעת שמקשה על הספורטאי להישאר ממוקד בהיבטים רלוונטיים במהלך תחרות.

הסחת הדעת לא משפיעה על כל הספורטאים באותה מידה. על פי מחקר שנערך על ידי אנשי מקצוע מאוניברסיטת אריזונה, סביר יותר שהאפקט הזה יופיע אצל ספורטאים חובבים.

לעומת זאת, ספורטאים מקצועיים מסוגלים להתעלם בצורה יעילה יותר מהקהל, גם כאשר הם מתנהגים בקול רם או מנסים למשוך את תשומת ליבם.

למד לנצל את נוכחות הקהל

תחרות תחת העין הפקוחה של אנשים אחרים יכולה לשחק בעדך או נגדך. לפיכך, עליכם להיות מודעים להשפעה של נוכחות הקהל ולנסות להפוך אותה למשהו חיובי.

כדי לעשות זאת, אתה צריך לעבוד על הגורמים הפסיכולוגיים שהוא נוטה להשפיע, כמו ביטחון עצמי, מוטיבציה וריכוז. כך תוכלו להשתמש בדחיפה של הקהל לטובתכם ובכך להגיע לתוצאות טובות יותר.