תסמונת פירמידלית: מה גורם לה?

דחיסה או פגיעה בעצב הסיאטי גורמת לתסמונת פירמידלית
דחיסה או פגיעה בעצב הסיאטי גורמת לתסמונת פירמידלית, הידועה גם בשם תסמונת פיריפורמיס.
כאבים בירכיים ובישבן יכולים להוות אינדיקטור לתסמונת פירמידלית. אין ספק שזה תנאי שאי אפשר להתעלם ממנו.

דחיסה או פגיעה בעצב הסיאטי גורמת לתסמונת פירמידלית, הידועה גם בשם תסמונת פיריפורמיס. כאב, עקצוץ וחוסר תחושה הם התסמינים העיקריים. למד עוד על מצב זה במאמר הבא.

מהי תסמונת פירמידלית?

ראשית, עלינו לדבר על שריר הפירמידליס: שריר שטוח, בצורת פירמידה (ומכאן השם). שריר זה מחובר לאזור העכוז, למשטח הקדמי של העצה ולחריץ הסיאטי. העצב הסיאטי קשור קשר הדוק לפירמידה, שכן הוא עובר דרכו בשלמותו.

תסמונת זו מתרחשת כאשר שריר הפיריפורמיס דוחס או מהדק את העצב הסיאטי. אחד הגורמים המובילים לתסמונת פירמידלית הוא פציעה בגלוטאוס, אך היא יכולה להופיע גם בגלל שינויים אנטומיים בשריר הפירמידליס, פציעות מאימון יתר או מאמץ.

מחקר אישר שתסמונת פירמידלית יכולה לנבוע מהיפותרופיה או מירידה בנפח השריר. זה קורה כאשר אדם סובל ממחלה או מבצע תרגילים אינטנסיביים מדי.

אפילו מרימי משקולות עלולים לסבול מתסמונת פירמידלית. הסיבה לכך היא עלייה בנפח השריר המקיף את השריר הפירמידלי שמוביל ללחץ גבוה יותר באותו אזור.

בתורם, אנומליות מסוימות כגון נוכחות של גידולים, מפרצת של עורק העכוז התחתון או שינויים בעצב הסיאטי יכולים לתרום לדחיסה של העצב כנגד שריר הפירמידליס.

מהם התסמינים של תסמונת פירמידלית?

סימני האזהרה להופעת תסמונת פירמידלית הם עקצוץ קל או חוסר תחושה בישבן ובירך אחורית עליונה. לאחר מכן, זה הופך לכאב, אשר משתרע על הירך התחתונה או, החלק התחתון של הרגל.

ייתכנו גם כאבים בחלק העליון של כף הרגל (היד) או במותניים. בשל כך, האדם עלול ללכת בצליעה ובגב כפוף. אתה יכול גם לחוות חולשה ברגל, יחד עם תחושת צריבה או צריבה.

תסמונת זו מתרחשת כאשר שריר הפיריפורמיס דוחס או מהדק את העצב הסיאטי
תסמונת זו מתרחשת כאשר שריר הפיריפורמיס דוחס או מהדק את העצב הסיאטי.

לעתים קרובות ניתן לבלבל תסמינים של תסמונת פירמידלית עם פתולוגיות אחרות הקשורות לעצב הסיאטי.

האם יש טיפול לתסמונת פירמידלית?

במקרים רבים, האבחנה של תסמונת זו מגיעה לאחר שלילת פתולוגיות אחרות. בין הפתולוגיות הנוספות הללו יש היצרות בעמוד השדרה המותני, מחלת דיסק מותני או בעיה באגן - שכן התסמינים דומים.

לעתים קרובות, קשה לקבוע אבחנה, אם כי בתקופה האחרונה מיושמת תהודה מגנטית גרעינית, ובדרך כלל היא די מדויקת. אפשרות נוספת עשויה להיות נוירוגרפיה תהודה מגנטית, אשר סורקת את העצבים ההיקפיים כדי לדמיין את מצבם הכללי.

טיפול בתסמונת פירמידלית עשוי לכלול מנוחה, נטילת תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות או מרפי שרירים ופיזיותרפיה. בין השיטות הטיפוליות העיקריות, נוכל לנסות תרגילי קינסיתרפיה פסיביים, מתיחת שרירים אקטיבית והרפיה פוסט-איזומטרית. למטופלים מומלץ גם לשחות או להיות מעורבים בטיפולים במים כדי לשפר מצב זה.

דרכים אחרות לטפל בזה

מלבד השיטות שהוזכרו לעיל, יש כמה תרגילים שאתה יכול לעשות בבית. אלה כוללים מתיחת הירך והישבן לפני היציאה מהמיטה. גם עיסויים המבוצעים על ידי איש מקצוע יכולים לעזור.

אם זה כואב מאוד, שכבו על הגב על המיטה והניחו כדור טניס או כדור פינג פונג על האזור הפגוע. לאחר מכן, השתמש במשקל הגוף שלך כדי להזיז את הכדור קדימה ואחורה ומצד לצד.

דרך נוספת להקל על הכאב היא למרוח שקית מים חמים, או גם לקחת תרופות משככות כאבים.

במקרים חמורים יותר, הרופא עשוי להמליץ על זריקות בוטולינום טוקסין או קורטיקוסטרואידים, כדי להפחית התכווצויות שרירים באזור זה. אם אף אחד מהפתרונות שהוצגו לעיל לא עובד, ייתכן שיהיה עליך לפנות להתערבות כירורגית כמוצא אחרון

תסמונת הפירמידה שכיחה יותר ממה שאנו חושבים; ומכיוון שזה משפיע על העצב הסיאטי, אנחנו לא יכולים להמעיט בו. אם אתה מרגיש כאב, עקצוץ או חוסר תחושה ברגליים, בירכיים או בישבן, יש צורך להתייעץ עם רופא.

פופולריים