קריאטין לפני או אחרי אימון?

האם עדיף ליטול לפני או אחרי אימון
במקרה של קריאטין, האם עדיף ליטול לפני או אחרי אימון?
בין הספקות הרבים בראשם של ספורטאים היא לדעת את הרגע הנכון לקחת תוספים מסוימים. במקרה של קריאטין, האם עדיף ליטול לפני או אחרי אימון?

זו שאלה נפוצה בחדרי כושר ובעולם פיתוח הגוף. מתי עדיף לצרוך קריאטין, לפני או אחרי אימון? זהו ויכוח שלא נראה שיש לו תשובה חד משמעית, לכל דעה יש תומכים ומלעיזים.

יש גם כאלה שמאמינים שזה לא משנה אם זה לפני או אחרי. רבים טוענים שלקיחת חומצה אורגנית חנקן זו כתוסף תזונה לפני או אחרי פעילות גופנית אין הבדל.

מה שחשוב, בכל מקרה, הוא שיהיו מוצרים שמועילים במיוחד לאספקת אנרגיה לגופנו ולגרום לשרירים שלנו לצמוח.

קריאטין, מה זה?

במשך שנים רבות, ספורטאים, מאמנים ותזונאים כללו את המונח באוצר המילים שלהם. עם זאת, לרבים מאלה שמשתמשים בו אין מושג מה זה בעצם.

קריאטין הוא נגזרת של חומצות אמינו, המסנתזת באופן טבעי בכבד, בלבלב ובכליות. לחלק מהאורגניזמים החיים - כולל בני אדם - יש משקעים של מולקולה זו ברקמותיהם ובתאי העצב שלהם.

"מזונות תכופים" רבים הם מקור טבעי לחומר זה. ביניהם דגים כמו הרינג או סלמון, מוצרי חלב וביצים. הוא נמצא גם בחלק מהמרכיבים ממקור צמחי, אם כי בכמויות נמוכות בהרבה.

למה לקחת קריאטין?

קריאטין הוא אנבולי חזק, עם השפעות חיוביות על מבנה השרירים. עם זאת, זה לא יעיל ומסוכן לקחת תוספי תזונה טבעיים העשויים מקריאטין עם סטרואידים אנבוליים שפותחו מהורמוני מין גבריים.

עלינו לזכור כי ישנם מוצרים רבים אשר אינם חוקיים לצריכה. חוץ מזה, זה יכול להזיק מאוד לבריאות שלנו.

מצד שני, רשימת היתרונות כוללת כוח ואנרגיה מוגברים. במילים פשוטות: מי שמתאמן בחדרי כושר יוכל להרים יותר משקל. בינתיים, הגידול בגודל השריר ברור.

מתי עדיף לצרוך קריאטין, לפני או אחרי אימון
מתי עדיף לצרוך קריאטין, לפני או אחרי אימון?

עם זאת, מעבר לתרגולים הקשורים להרמת משקולות, גם שחקני כדורגל, שחקני כדורסל או רוכבי אופניים יכולים להועיל. נטילת קריאטין מגבירה את הזריזות ומגבירה את סף הסיבולת שלנו.

אלמנט שנוי במחלוקת?

למרות העובדה שאף מחקר מדעי לא גילה תוצאות שליליות לגבי צריכת קריאטין, ידועות "אגדות עירוניות" מסוימות. חלקם מתייחסים לנשירת שיער, או לסיכונים של עלייה במשקל עודף. זה גם קשור למקרים של דיכאון אצל נשים.

מתי לקחת קריאטין

אפשרות 1: לפני אימון

ליהנות מאנרגיה נוספת כאשר מתמודדים עם פעילות גופנית היא הטיעון העיקרי של אלה הממליצים על נטילת קריאטין לפני האימון. גורם שמתורגם ליותר אנרגיה זמינה.

הרגע האידיאלי: שעה לפני. בדרך זו, לגופנו יהיה מספיק זמן לספוג כראוי את כל מה שיש לתוספים הללו להציע.

אפשרות 2: לאחר אימון

אלו שמדברים בעד לחכות לסיום האימון לפני נטילת קריאטין, טוענים שלקיחתו לפני אין היגיון. יש אנשים המאמינים שלגוף לא יהיה מספיק זמן להטמע ולפזר נכון את החומצות הללו בכל השרירים.

בנוסף, לאחר פעילות גופנית, המבנים השריריים שלנו מוכנים לאסוף את כל אבות המזון שהם צריכים. המאמץ והזיעה כילו את כל הרזרבות שלנו ויש לחדש. זאת, מבלי לשכוח שקריאטין יעיל מאוד בהאצת תהליכי החלמה.

אפשרות 3: לפני או אחרי

הקבוצה השלישית מתעלמת לחלוטין מכל אחת משתי האפשרויות הקודמות. לפני או אחרי תפיק את אותן תוצאות.

מי שמרים משקולות או עוסק בספורט סיבולת תמיד יזדקק לזה. הם ייהנו מיתרונותיו מבלי ש"מתי" יהווה גורם מכריע.

כמו כן, ניתן לצרוך תוספים אלו ללא צורך במחזורי פיתוח הכוללים תקופות העמסה ומנוחה. בניגוד לאלמנטים אחרים, רגישות לקריאטין לא קיימת.

אפשרות 4: קרא את ההמלצות

לכל מוצר יש פרוטוקול שימוש ספציפי. זה גורם שמשתנה בהתאם לסוג הקריאטין שהוא מכיל, ואם יש בנוסחה חומרים אחרים. לכן, התשובה הטובה ביותר לשאלה הראשונית נמצאת בדרך כלל בהוראות של כל תוסף.

בהחלט, יש כמה אפשרויות ולכולן יש הסבר. זה נתון לספורטאי להחליט על פי מטרותיו וצרכיו. כמובן שדעתו של תזונאי או מומחה אחר היא יסודית.