איך אתה צריך למדוד את אחוז השומן שלך בגוף?

שימוש בעובי העור למדידת אחוזי שומן בגוף
אנתרופומטריה: שימוש בעובי העור למדידת אחוזי שומן בגוף.
כשזה מגיע למדידת אחוזי השומן בגוף, האפשרות הטובה ביותר היא סריקת תהודה מגנטית, למרות שבדרך כלל לא משתמשים בהם בשביל זה, לאור המחיר והזמינות שלהם. אז, אילו אפשרויות נוספות קיימות?

קיימות שיטות שונות למדידת אחוזי השומן בגוף, אם כי לא כל השיטות הללו אמינות כמו אחרות. הבנת ההרכב הנוכחי של הגוף שלך יכולה להיות חשובה כשזה מגיע לדעת האם עליך לבצע שינויים באורח החיים או לא.

רוב השיטות למדידת שומן הגוף עשויות להיות מעט לא מדויקות. כלים אלה יכולים להיות שימושיים כדי לעקוב אחר שינויים לאורך זמן, אבל לא כדאי לקחת רק מדידה מבודדת אחת בתור התמונה השלמה.

אנתרופומטריה: שימוש בעובי העור למדידת אחוזי שומן בגוף

זוהי אחת השיטות הנפוצות ביותר המשמשות ברחבי העולם למדידת אחוז השומן בגוף. אנתרופומטריה היא המדע של מדידת גוף האדם. כאן, זה כרוך בשימוש בקליפרים של קפל העור כדי למדוד את עובי העור שלך.

לאחר שתבצע את המדידות שלך, תוכל להכניס את התוצאות למחשבון שיש לו משוואה ספציפית. זה יראה לך תחזית של סך השומן בגוף שלך. שיטה זו לחישוב שומן הגוף שלך דורשת מידה מסוימת של ניסיון. לכן, עדיף לראות איש מקצוע מוסמך כדי שתוכל למנוע טעויות.

במאמר שפורסם על ידי The indian journal of medical research, שיטה זו מוסברת ביתר פירוט. זכור שזה תהליך מורכב. אתה צריך לקחת את המדידות בנקודות ספציפיות בגוף, לא סתם.

תלוי באיזו משוואה אתה משתמש לחישוב השומן בגוף, תקבל גם תוצאות מעט שונות. זה כמובן הופך את השיטה הזו לדרך קצת לא מדויקת לבדיקת שומן בגוף. בכל מקרה, שיטה זו שימושית למדידת השינויים בהרכב הגוף של ספורטאי לאורך זמן, למשל.

עכבה ביולוגית למדידת שומן בגוף

נכון לעכשיו, קיימות שיטות שונות העושות שימוש במודלים מתמטיים. הם מאפשרים לך לחשב את אחוז השומן שלך בגוף. דוגמה אחת לשיטות אלו היא עכבה ביולוגית.

זוהי אחת השיטות הנפוצות ביותר בשימוש ברחבי העולם למדידת אחוז השומן בגוף
זוהי אחת השיטות הנפוצות ביותר בשימוש ברחבי העולם למדידת אחוז השומן בגוף.

שיטה זו מבוססת על הפעלת פולס חשמלי על הגוף באמצעות אלקטרודות. המכונה תמדוד את הזמן שלוקח לדופק לעבור דרך רקמות הגוף (עד כמה הוא מתנגד או מתנגד לזרם). מכיוון שהמהירות שהזרם יעבור באזור שומני או רזה בגוף שונה, ניתן לקבל אומדן של שומן הגוף ומסת השריר.

מחקר שפורסם במגזין Meat science נותן מידע נוסף על השיטה, כולל פירוט על דיוקה. זכור את העובדה שזו לא שיטה חסינת תקלות. עם זאת, אתה יכול להשתמש בו כדי לקבוע שינויים בהרכב הגוף לאורך תקופה, כמו בשיטה הקודמת.

הדמיית תהודה מגנטית (MRI)

זוהי השיטה האמינה ביותר למדידת אחוזי השומן בגוף, אם כי היא גם היקרה ביותר. למעשה, זה בדרך כלל לא משמש למטרה זו, שכן זה יותר לאבחון מחלות ופציעות.

MRI, לעומת זאת, יעיל מאוד. הוא מייצר מפה דיגיטלית של רקמות הגוף, תוך שימוש בשדה מגנטי חזק ובזרמים בתדר רדיו. אלה מגרים את הפרוטונים של הגוף והמכונה מודדת כמה מהר פרוטונים אלה מגיבים לזרמים, תוך שימוש במהירויות אלה כדי להבדיל בין סוגים שונים של רקמות. MRI היא טכנולוגיה מורכבת מאוד, אך היא גם מדויקת ביותר.

MRI נתפס כ"תקן הזהב" למדידה מדויקת של שומן בגוף. עם זאת, זכור כי לא נעשה בו שימוש לעתים קרובות במיוחד למטרה זו. בדרך כלל, רק בבתי חולים יש מכשירי MRI, ורשימות המתנה ארוכות הן שכיחות.

אפשר למדוד את אחוזי השומן בגוף

כפי שראינו, השיטות הנגישות ביותר למדידת שומן הגוף שלך הן גם הכי לא מדויקות, שכן הן מספקות רק הערכות. כדי לקבל את התוצאות המדויקות ביותר האפשריות, עליך להשתמש בקליפר אמינים של קפלי עור ולפנות לאיש מקצוע. מרווח הטעות גדול.

עם זאת, אם אתה משתמש באופן עקבי באותה שיטה, זה יכול להיות שימושי מאוד לעקוב אחר ההתקדמות שלך לאורך זמן, כמו גם לספק מדריך ליעילות של דיאטה או פעילות גופנית ספציפית. קבוצות ספורט מקצועיות נוטות להשתמש בשיטות הנגישות יותר הללו. בינתיים, ל-MRI שימושים נוספים ספציפיים יותר, כגון אבחון פציעות מבניות.

זה יהיה אידיאלי להשתמש בשיטות אלה בעזרת מומחה או איש מקצוע. בדרך זו, תוכל למזער כל שגיאה וליהנות מתוצאה מדויקת למדי. כמובן, המומחה יעזור לך להסיק מסקנות מהתוצאות.