מהי האמנה האולימפית?

האמנה האולימפית קובעת את הזכויות והחובות של כל אחד מאלה
האמנה האולימפית קובעת את הזכויות והחובות של כל אחד מאלה.
האמנה האולימפית היא אחד המסמכים החשובים ביותר המסדירים את הספורט העולמי. זהו המסמך המשמש לאולימפיאדה. על מה המסמך הזה ומה יש בו?

האמנה האולימפית היא המסמך השלטוני של התנועה האולימפית. בו תמצאו עקרונות בסיסיים של המשחקים. מסמך זה מכיל גם את הכללים החלים באירוע זה. הוא מתאר הכל, החל מבחירת המטה ועד לדרישות להשתתפות, עונשים וספונסרים לאירועים.

הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) יצר את האמנה האולימפית במסגרת תחיית המשחקים האולימפיים. זה גם עבר כמה שינויים במהלך השנים.

חברי התנועה האולימפית הם מקורבים ל-IOC. אלו הן הפדרציות הבינלאומיות, הוועדים האולימפיים הלאומיים והוועדות האחראיות על תכנון וארגון המשחקים. האמנה האולימפית קובעת את הזכויות והחובות של כל אחד מאלה.

למי נכתבה האמנה האולימפית?

קודם כל, כדאי לדעת שמסמך זה הוא "המילה האחרונה" בכל הנוגע לתנועה האולימפית. במסגרתו, ה-IOC גם מקים מדריך בינלאומי רגולטורי לכל מי שרוצה להיות חלק ממנו. באופן ספציפי, זהו גם מדריך ברור ומפורט עם כללים עבור:

  • התנועה האולימפית בכלל.
  • ה-IOC עצמו.
  • קבלת פדרציות בינלאומיות על ידי ה-IOC.
  • ועדים אולימפיים בינלאומיים.
  • המשחקים האולימפיים.
  • הליכי משמעת, ענישה וגם פתרון סכסוכים ככל שיתעוררו.

יסודות ראשוניים

האמנה האולימפית מנסה ליצור סביבה נוחה לספורט. בפרט, הוא מקדם את הרוח האולימפית כדרך חיים. מטרתו להכיל עקרונות המבוססים על אתיקה. הוא רואה את הספורט כפעילות כוללת המשלבת גוף, נפש ורוח.

הארגון רואה בביצועי ספורט פעילות בעלת עוצמה רבה. הם מאמינים שזה יכול לשלב את הצמיחה ההרמונית של האנושות עם תרומותיהם לחיפוש אחר חברה בעלת עקרונות הומניסטיים חזקים.

ה-IOC גם מזהה צורך דחוף באמנה האולימפית. זה הצורך לקדם את חינוך הנוער באמצעות ספורט. המטרה הגדולה ביותר עבורם היא להשיג עולם שליו ומשולב יותר. הם חפצים בעולם שבו כל שרידי האפליה נמחקים. בעצם, הם מנסים לקדם שוויון זכויות, סולידריות, משחק נקי ושמחה.

למי נכתבה האמנה האולימפית
למי נכתבה האמנה האולימפית?

הסמל של האולימפיאדה המודרנית הוא חמש טבעות מחוברות זו לזו. זה מייצג כל אחת מהיבשות ומדגיש את האחדות כאחד הערכים הגדולים ביותר. לכל בני האדם הזכות לעסוק בספורט בהתאם לצרכיו וליכולותיו.

בתחום הספורט עבדו קשה כדי שמדינות כוללות גם נשים בכל הנבחרות האולימפיות הלאומיות שלהן. מדינות מסוימות התנגדו לכך בתוקף במשך שנים רבות בשל אמונות תרבותיות.

החובות של יוצרי האמנה האולימפית

ה-IOC הוא הסמכות הגבוהה ביותר בתנועה האולימפית. יש לה גם אחריות לוודא שהמשחקים האולימפיים יישארו מעודכנים. בשל כך, עליו לעקוב בקפדנות אחר עבודתו של כל משתתף. כמו כן, עליה להבטיח שכל אמנה שהיא מפרסמת מכילה עקרונות מתאימים.

הודות לתכניות אירועים ופעילויות שונות, גם הוועד האולימפי הבינלאומי הצליח להתחייב להבטחות שונות. הם מחויבים לקדם, להפיץ ולעודד את התיאום, התכנון והפיתוח של כל תחרות ספורטיבית.

זה גם מגדיל את טווח ההגעה שיש לספורט. מלבד זאת, הם משתפים פעולה עם פיתוח תוכניות פעולה לפיתוח טכני ומקיימים צעדים המעודדים שוויון מגדרי וגישה לכל מבני הספורט.

בכל הנוגע לעניינים אתיים, האמנה האולימפית מגדירה גם את האמצעים המובילים למשחק נקי. פעולותיו נועדו גם למנוע בעיות בריאות אצל ספורטאים. זה מכסה עניינים פיזיים כמו גם ביטול השימוש בסמים בקרב ספורטאים בפעילות נגד סמים. עבור IOC, המאבק באלימות ובהתמכרויות הוא גם נושא חשוב מאוד.

אי עמידה באמנה האולימפית

ה-IOC גם מעניש פעולות שאינן תואמות את הצעדים הרגולטוריים בחוקה האולימפית הזו. יש פרוטוקול הכולל ניתוח והערכה עבור אנשים ועמדות שגורמות לעונשים מגוונים. ההשלכות יכולות להיות כל דבר, החל מאזהרה ועד איסור קבוע או סופי מאירועים אולימפיים.

מעשים רבים נגד עקרונות האולימפיאדה יכולים גם להוביל להערכה של ה-IOC. זה יכול להיות משהו כמו אפליה על בסיס גזע, מין, תרבות או כל היבט אחר של אדם. מצד שני, דוגמה עדכנית יותר היא של ספורטאים שנבחנים חיוביים לסמים.

פופולריים