כך פועל המוח של ספורטאים

על מנת להבין כיצד פועל המוח של ספורטאים
על מנת להבין כיצד פועל המוח של ספורטאים, כדאי לזכור מה קורה לאיבר המדהים הזה כשאתם מתרגלים פעילות כלשהי.
למוח של ספורטאים יש יכולות חדות יותר שנוטות להשתנות בהתאם לפעילות שהם מתרגלים. עם זאת, לספורטאים הטובים ביותר יש מיומנות אחת משותפת: היכולת שלהם להגיב לגירויים.

רוב האנשים מעריצים יותר מספורטאי אחד. הכוח שלהם, היכולת שלהם להגיב במהירות, החזון והאסטרטגיה שלהם פשוט מרתקים. ספורטאים לרוב מספקים ביצועים מושלמים שהופכים אותם לחלק מהאליטה. אבל, מעבר ליכולות הפיזיות שלהם, איך פועל המוח של ספורטאים? האם זה שונה מזה של בן אדם רגיל?

מדעני מוח העלו את השאלה הזו יותר מפעם אחת. העניין בנושא זה נובע מעובדה שאין להכחישה: לשחקני טניס, מתעמלים, רוכבי אופנוע, שחיינים, שחקני כדורגל או כדורסל, לכולם יש יכולות פסיכולוגיות מדהימות. הכי בולטת היכולת המרתקת שלהם לקבל החלטות בלחץ.

הנפש והגוף שלהם מתפקדים בהרמוניה מושלמת ומוציאים לפועל סדרה של תהליכים קוגניטיביים כל כך מתוחכמים עד שאין מנוס מלתהות מה קורה בחלק העמוק ביותר של המוח שלהם.

אולי הם גאונים; גברים ונשים מוכשרים, שכמעט בחוסר מחשבה, אימנו את המוח שלהם כאילו היה רק עוד שריר. בוא נראה מה המדע אומר על זה.

כיצד פועל המוח של ספורטאים?

כיצד פועל המוח של ספורטאים
כיצד פועל המוח של ספורטאים?

דרך להבין מהו המוח של ספורטאי היא להשוות אותו לזה של לא ספורטאי. מדענים אפילו עורכים תצפיות בין ספורטאי עילית לאלו שאינם מתחרים ברמה מקצועית. דוגמה לכך היא המחקר שנערך על ידי אוניברסיטת אנגליה רוסקין, בקיימברידג', בריטניה.

דוקטור קמילו סאנץ-מונטלואנו ניתח התנהגות של שחקני טניס עילית וחובבים. הוא גילה, באמצעות בדיקות MRI, שהאזורים הקשורים ליכולות הראייה היו פעילים יותר.

נראה שהמבט שלהם והיכולת לעבד מידע הם רק עוד מיומנות ששחקני טניס מקצוענים מפתחים עם אימון, וזו עובדה מעניינת להפליא.

עם המידע הזה, אפשר להסיק שהכל תלוי בפעילות הגופנית שהספורטאי מתרגל. לכן, למוח של מתעמל לא יהיו אותן יכולות כמו של שחקן רוגבי.

עם זאת, פסיכולוגי ספורט ומדעני מוח מסכימים שיש כמה אלמנטים משותפים. בוא נראה מה הם האלמנטים האלה.

המוח של ספורטאים: מוכן לפעולה

משהו שבולט בספורטאים מקצועיים הוא זמן התגובה שלהם, כפי שציינו קודם. קלאודיו דל פרצ'יו, פרופסור באוניברסיטת סאפיינזה ברומא, ערך מחקר שבו הצליח להסביר את המיומנות המעניינת הזו. למעשה, הוא גילה שהמוח של ספורטאים פולט גלי אלפא חזקים יותר.

מה זה אומר? זה מרמז שגם בזמן מנוחה, הם ערניים. זה גם אומר שהם יכולים להיכנס לפעולה תוך שניות בודדות מכיוון שהמוח שלהם מאומן ומורגלים להגיב במהירות לכל מצב.

קישוריות עצבית משופרת

על מנת להבין כיצד פועל המוח של ספורטאים, כדאי לזכור מה קורה לאיבר המדהים הזה כשאתם מתרגלים פעילות כלשהי. משימות כמו לימוד שפה או נגינה בכלי מייצרות קשרים חדשים. למעשה, נוצרים קישורים עצביים חדשים ואחרים מתחזקים באזורים מסוימים, במיוחד אלו הקשורים לפעילות שאתה עושה.

המוח של ספורטאי גם מייצר קשרים חדשים בהתאם לספורט שהוא עוסק בו. לכן, הקדשת שעות ושנים רבות לאימון שלהם לא רק משפרת את הסיבולת הפיזית שלהם.

הוא גילה שהמוח של ספורטאים פולט גלי אלפא חזקים יותר
למעשה, הוא גילה שהמוח של ספורטאים פולט גלי אלפא חזקים יותר.

יחד עם זאת, בשל הקישוריות העצבית הגבוהה יותר, מקובל שהם מיומנים יותר בתחומים הבאים:

  • תכנון וחיזוי (שחקן טניס, למשל, יודע איך הכדור ינחת בהתאם לתנועות מסוימות).
  • זיהוי דפוסים.
  • יכולות ניתוח והשתקפות משופרות.
  • היכולת להגיב למספר גירויים בו זמנית.

יש להתייחס למוחם של ספורטאים כמו לשריר

ספורטאים הם אדריכלים מנטליים גדולים. עם הזמן, הם למדו להבין טוב יותר איך המוח עובד. למעשה, הם יודעים בדיוק איך להוציא מזה את המיטב כדי לשפר את הביצועים והביטחון העצמי שלהם.

כדי להבין כיצד פועל המוח של ספורטאי, עליך לראות אותו מעיניו של הספורטאי: זה שריר שיש לאמן כל יום. לכן, גם אנשי מקצוע אלו מבינים שכדי להיות בכושר הטוב ביותר, המוח שלהם זקוק למנוחה, לגירוי, לאתגרים ולרגעי שקט כדי לשפר את הדיאלוג הפנימי ולהביס את הפחד, הספק וחוסר הביטחון.

יתר על כן, הם יודעים שלגוף יש גבולות. לפעמים לא ניתן להשיג מטרות מסוימות עקב פציעות עבר או גורמים פיזיים אחרים. הנפש, לעומת זאת, ניתנת לגיבוש עד אין קץ: אין לה גבולות ואין לה אופקים. למוח יש פלסטיות טובה, וזה יתרון לספורטאים.

לסיום, היקום העצבי של ספורטאים משתנה בהתאם לפעילות שהם מתרגלים. אבל מה שחשוב מזה הוא יכולת התגובה שלהם והיכולת להתכונן לאתגר חדש בכל יום. זה, ללא ספק, משהו שראוי להערצה.