פעילות גופנית מוגזמת: איך לזהות את זה

חשוב מאוד לנקוט באמצעי מניעה ולאתר פעילות גופנית מוגזמת מוקדם
מסיבה זו, חשוב מאוד לנקוט באמצעי מניעה ולאתר פעילות גופנית מוגזמת מוקדם.
פעילות גופנית מוגזמת או תסמונת אימון יתר מתרחשת כאשר הספורטאי אינו יכול להתמודד עם דרישות האימון. ההשלכות שלו משפיעות לרעה על הביצועים והבריאות.

גם לאיכות וגם לכמות יש חשיבות בפעילות גופנית ובאימונים. אורח חיים בישיבה מזיק ומשפיע על הרווחה. עם זאת, גם פעילות גופנית מוגזמת אינה בריאה.

כשזה מגיע לעיצוב אימונים, חשוב מאוד לזכור שהעומס, הנפח או האינטנסיביות אינם יכולים לחרוג מהמגבלות של כל ספורטאי. עדיף לקחת את זה לאט, להגביר את הקושי בהדרגה, מאשר להסתכן בהגזמה בזמן קצר.

סימנים והשלכות של פעילות גופנית מוגזמת

מצד שני, אנשים רבים מאמינים בטעות שככל שהם מתאמנים יותר, כך הם ישיגו תוצאות מהר יותר. רעיון זה מסוכן מאוד ויש לו השלכות שליליות על הבריאות הפיזית והנפשית של ספורטאי. מסיבה זו, להלן, נספר לכם כיצד לזהות פעילות גופנית מוגזמת.

אתה סובל מעייפות שרירים ונפשית

עייפות יכולה להתבטא בשני אופנים. ברמה הפיזית, עקב תגובת השרירים למתח מתמשך. ברמה הנפשית, עקב אי ניתוק ולא מציאת רגעי רגיעה.

אנשים שמתעמלים יתר על המידה חווים יותר כאבי שרירים או כאבי פרקים, אך הם חווים גם ירידה קוגניטיבית. הידרדרות זו מתבטאת בקושי להתרכז, בהאטת חשיבה או באפיזודות של עצבנות.

למרבה המזל, כל סוג של עייפות הוא הפיך. אתה פשוט צריך לתכנן את ההפסקות שלך בצורה מספקת ולהימנע מדחיפות או מאמץ יתר.

שינויים בתיאבון או בשינה

פעילות גופנית מוגזמת משפיעה לרוב על תהליכים פיזיולוגיים אחרים, כמו רעב או שינה. יש לכך השפעה שלילית על ביצועי הספורט. כמו כן, הוא תורם להתפתחות של מצבים רגשיים שליליים, כגון מתח או חרדה.

על פי מאמר של אנשי מקצוע מהאוניברסיטה הטכנית של מאצ'אלה, תסמונת אימון יתר או פעילות גופנית מופרזת מובילים לנדודי שינה ואובדן תיאבון.

סיבות רבות שאינן קשורות לפעילות גופנית יכולות להסביר את התופעות הללו. לכן, עדיף להתייעץ עם איש מקצוע. אף על פי כן, מומחים חושדים שפעילות גופנית מוגזמת קשורה לזה כאשר מופיעים תסמינים גופניים ורגשיים גם לאחר האימון.

פעילות גופנית מוגזמת: קשה לך יותר להשיג את המטרות שלך

נספר לכם כיצד לזהות פעילות גופנית מוגזמת
מסיבה זו, להלן, נספר לכם כיצד לזהות פעילות גופנית מוגזמת.

הקשר בין אימון לביצועים אינו ליניארי לחלוטין. כשאתה מתחיל, זה נכון שככל שאתה מתאמן יותר, אתה מתקדם יותר. עם זאת, מגיע שלב שבו הביצועים שלך מואטים ולא כל כך קל להתקדם.

זה נורמלי לחלוטין וקורה לכל הספורטאים. עם זאת, הפתרון הוא לא להתאמן יותר ממה שאתה צריך. למעשה, במקרים אלו, אימון יתר מוביל לתסכול וכעס מכיוון שאינך יכול להתקדם מהר ככל שתרצה.

פתרון להימנע מכך הוא להעריך מחדש כל הזמן את המטרות שלך. מטרות אינן מחויבויות לא גמישות שספורטאי חייב להגשים. במקום זאת, הם עוזרים להגביר את המוטיבציה שלהם ויש להם מידע על קצב ההתקדמות שלהם.

התרגילים שפעם אהבת עכשיו משעממים אותך

אחד המפתחות לשיפור הביצועים הוא שינוי שגרת האימון שלך. כך אתם מבטיחים שגופכם מסתגל לגורם מתח חדש ואתם מרעננים את הנפש, ונמנעים משעמום עקב מונוטוניות.

עם זאת, אחד התסמינים של תסמונת אימון יתר הוא שעמום ואדישות מפעילות גופנית. המשמעות היא ששגרות האימון שנהגתם לעשות בשקיקה ובנחישות, מייצרות כעת דחייה וחוסר רצון.

בסופו של דבר, זה יכול להוביל לתוצאות שליליות, כמו סלידה מפעילות גופנית או הימנעות מתחרויות. מאמר שפורסם על ידי כתב העת לחינוך גופני וספורט קובע זאת.

אל תתאמן יותר מדי

ההשלכות השליליות של תסמונת אימון יתר מתפתחות בהדרגה. זה אומר שהספורטאי לא יתעורר בוקר אחד עם כל התסמינים השליליים האלה. במקום זאת, הם יתחילו לסבול מהם לאט לאט, עד שרווחתם תיפגע.

מסיבה זו, חשוב מאוד לנקוט באמצעי מניעה ולאתר פעילות גופנית מוגזמת מוקדם. מניעה מתחילה בתכנון תקופות אימונים ומנוחה מובנות היטב, המותאמות ליכולותיו של כל ספורטאי.

מצד שני, לגילוי מוקדם, חיוני למאמנים ומאמנים אישיים להיות קשובים לווריאציות אפשריות או לירידה בביצועי הספורט. באופן דומה, על הספורטאי לדעת כיצד לזהות ולתקשר את התסמינים הללו.

פופולריים