למד הכל על גביע העולם ברוגבי

גביע העולם הראשון ברוגבי התקיים ב-1987 עם שני מארחים משותפים
גביע העולם הראשון ברוגבי התקיים ב-1987 עם שני מארחים משותפים: ניו זילנד ואוסטרליה.
גביע העולם ברוגבי הוא אחד האירועים החשובים ביותר בספורט זה. הוא שוחק מאז 1987, לאחר מספר ניסיונות של ארגון. למד הכל על זה במאמר הבא.

זו התחרות החשובה ביותר בספורט הזה, למרות שהיא מודרנית יותר מטורנירים אחרים, כמו ששת האומות. במאמר הבא, נספר לכם הכל על גביע העולם ברוגבי, ההיסטוריה שלו והאלופים המובילים.

סקירה היסטורית של גביע העולם ברוגבי

אנחנו לא צריכים ללכת רחוק מדי אחורה בזמן כדי לדבר על גביע העולם ברוגבי, שכן הניסיונות הראשונים לארגן אותו החלו בשנת 1947. אז, נשיא התאחדות הרוגבי הצרפתית הביע את הרעיון להרכיב תחרות בו יכלו להשתתף קבוצות משתי ההמיספרות.

ההצעה נדחתה כמטורפת. חשוב לזכור ששש האומות הנוכחיות ואליפות הרוגבי כבר היו קיימות אז.

ניסיונות נוספים לארגן מונדיאל הגיעו בשנים מאוחרות יותר, באמצעות שחקן אוסטרלי ונשיא FFR אחר. אבל הם תמיד דחו את היוזמה, עד שלא הייתה להם ברירה אלא לקבל אותה בשנות ה-80; או זה או שהם הבינו שזה רעיון נפלא.

תחילתה של מסורת

גביע העולם הראשון ברוגבי התקיים ב-1987 עם שני מארחים משותפים: ניו זילנד ואוסטרליה. הם הזמינו קבוצות אחרות מלבד שבעת חברי הרוגבי העולמי. ברית המועצות דחתה את ההזמנה, סמואה לא נכללה במחלוקת, ודרום אפריקה נאסרה בשל מדיניות האפרטהייד שלה.

האול בלאקס היו אלופי המונדיאל הראשון. הם ניצחו את צרפת 29-9, במה שיהיה הגמר של תחרות מוצלחת שהראתה את הכוח של הנבחרות ה'חזקות' בהשוואה לשאר.

המהדורה הבאה התרחשה ב-1991, בבריטניה. דרום אפריקה עדיין לא יכלה להשתתף, והייתה נבחרת קנדית שזעזעה את כולם כשהגיעו לרבע הגמר. המשחק המכריע התקיים באצטדיון טוויקנהאם, שם ניצחה אוסטרליה את אנגליה (12 - 6).

גביע העולם השלישי ברוגבי נערך בדרום אפריקה, וזה היה אירוע לא קטן. הספרינגבוקס יכלו להשתתף ולארגן גביע עולם בפעם הראשונה!

עם נלסון מנדלה כנשיא ומדיניות האפרטהייד על סף היעלמות, היה לדרום אפריקאים הכבוד לארח את המעצמות הגדולות ביותר של רוגבי בביתם. והם אפילו הפכו לאלופים, כשהם ניצחו לא פחות מהאול בלאקס ב-15 - 12.

גביע העולם האחרון ברוגבי (עד כה) התרחש ב-2019
גביע העולם האחרון ברוגבי (עד כה) התרחש ב-2019.

המונדיאל האחרון של המילניום התקיים ב-1999 בוויילס; למרות שהיו משחקים גם בצרפת ובאירלנד. אוסטרליה זכתה בגביע בפעם השנייה כשהביסה את צרפת 35 - 12 בגמר.

המהדורות האחרונות של גביע העולם ברוגבי

אוסטרליה ארגנה את הגביע הבא, וזה קרה ב-2003. עד אז, כל הזוכים הגיעו מחצי הכדור הדרומי, אבל זה השתנה במהירות במהדורה הזו. היו עשרים קבוצות שהשתתפו: שמונה לפי סיווג ישיר ו-12 לפי מוקדמות כלליות.

בגמר התמודדו המקומיים מול נבחרת אנגליה, עם ניצחון של 'הורד' בתוצאה 20 - 17, עם ירידה בדקה האחרונה.

גביע עולם חדש ברוגבי התקיים בשנת 2007, הפעם בצרפת (עם כמה משחקים בסקוטלנד). זו הייתה ההשתתפות הגרועה ביותר של ניו זילנד, שהפסידה ברבע הגמר, והטובה של ארגנטינה, שהגיעה לחצי הגמר. המנצחת הייתה דרום אפריקה, וניצחה את אנגליה 15 - 6.

אומרים שהחיים נותנים לך הזדמנות לנקום, וזה נכון עוד יותר בספורט. מונדיאל 2011 שימש להוכיח שהאול בלאקס, למרות שהובסו, עדיין היו הטובים ביותר. אוקיאניה הייתה המדינה המארחת, ובגמר, המקומיים ניצחו את צרפת בפארק עדן באוקלנד.

המהדורה הבאה, ב-2015, תאפשר לכל השחורים להפוך לאלופים פעמיים הראשונים של גביע העולם ברוגבי. במהדורה זו, אנגליה הייתה שוב המארחת לאחר 24 שנים. הדו-קרב האחרון היה בין נבחרות הדרום: ניו זילנד ואוסטרליה. התוצאה הייתה 34-17 לטובת האול בלאקס.

גביע העולם האחרון ברוגבי (עד כה) קרה ב-2019. לראשונה הוא התרחש באסיה, ליתר דיוק, ביפן. המקומיים הציגו רמה טובה מאוד והגיעו לרבע הגמר. אפילו היה להם ניצחון על אירלנד.

בגמר של תחרות זו, דרום אפריקה ואנגליה התמודדו זו מול זו. הספרינגבוקס ניצחו בתוצאה מהדהדת 32 - 12 באיצטדיון הבינלאומי של יוקוהמה ולקחו את הגביע.

סיכום וסטטיסטיקה

בסופו של דבר, נתונים סטטיסטיים מצביעים על כך שניו זילנד ודרום אפריקה הן הזוכות המובילות, עם שלוש מהדורות כל אחת. אוסטרליה מגיעה מיד אחרי עם שניים, ואנגליה עם אחד. התחרות הבאה תתקיים בצרפת בשנת 2023. איזו קבוצה תצליח לעלות לפסגת עולם הראגבי?