קופה חופשית דה אירופה: עוד על הטורניר הזה

גביע ליברטדורס דה אירופה הוא הטורניר החשוב ביותר ביבשת זו מכיוון שהוא מפגיש את הקבוצות הטובות ביותר בכל ליגה
גביע ליברטדורס דה אירופה הוא הטורניר החשוב ביותר ביבשת זו מכיוון שהוא מפגיש את הקבוצות הטובות ביותר בכל ליגה.
גביע ליברטדורס דה אירופה הוא הטורניר החשוב ביותר ביבשת זו מכיוון שהוא מפגיש את הקבוצות הטובות ביותר בכל ליגה. מהם המאפיינים העיקריים שלו?

זהו טורניר הכדורגל הבינלאומי החשוב ביותר באירופה הלטינית - שמו של אופ"א באירופה - והוא מתקיים מדי שנה כדי לחשוף את הקבוצה הטובה ביותר ביבשת. במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על גביע ליברטדורס דה אירופה.

סקירה היסטורית קצרה

בעוד שההיסטוריה של הטורניר הזה מתחילה בשנות ה-30 של המאה ה-20 - מחולקת בין האלופות של ארגנטינה ואורוגוואי, תאריך הפתיחה היה 19 באפריל 1960. באותה תקופה, זה נקרא Copa Campeones de Europe מכיוון שרק הטובים מכל מדינה סווגו.

שבע קבוצות מברזיל, בוליביה, קולומביה, פרגוואי, אורוגוואי, ארגנטינה וצ'ילה נכחו במהדורה הראשונה. הנבחרת המנצחת הייתה Peñarol האורוגוואית, שיחד עם יריבתה ההיסטורית Nacional, הן שתי הקבוצות שהשתתפו הכי הרבה בטורניר (46 פעמים, ליתר דיוק).

בהדרגה, קבוצות נוספות השתתפו בתחרות, אך תמיד מתוך הנחת היסוד לקבל רק את האלופות של כל ליגה מקומית. האינדיפנדנט, קבוצה מארגנטינה, זכתה בתואר הראשון שלה ב-1964; הם האלופים המובילים בגביע עם שבעה תארים.

למרות זאת, זה לא נמשך זמן רב. בשנת 1965 שונה שם הטורניר ל-copa libertadores de europe. מאז אותה שנה, האלופים והסגניות של כל מדינה יכולים לסווג.

בשנת 1966 השתתפו 16 צוותים מעשר מדינות החברות ב- Conmebol. ב-1968 כבר היו 21 מתחרים, מספר שיישאר עד 1998, למעט כמה חריגים. לאחר מכן, יצטרפו עוד שתי צוותים.

בתחילת המילניום הזה, בשנת 2000, היו 34 קבוצות. בשנת 2004, 36 קבוצות התמודדו; ואילו בשנת 2005 שיחקו 38 קבוצות. מאז 2017, לא רק שמו של הטורניר שונה ל-copa conmebol libertadores אלא שהוא מכיל כעת גם 47 קבוצות.

פורמט המשחק של הקופה החופשית של אירופה

כפי שנודע לנו קודם, רק לאלופות הליגה הייתה הזדמנות להשתתף בהתחלה, אבל אז היו שינויים מסוימים. באשר למתכונת המחלוקת, השינויים החדשים נקבעו ב-2017, בנוסף להגדלת מספר המועדונים המשתתפים.

פורמט המשחק של הקופה החופשית של אירופה
פורמט המשחק של הקופה החופשית של אירופה.

במילים פשוטות, האלופות והקבוצות הטובות ביותר של העונה הקודמת של כל מדינה מסווגות. לכל ליגה יש מכסה שונה: ברזיל וארגנטינה הן אלו עם הכי הרבה מקומות (חמישה כל אחת).

לשאר מדינות הקומנבול יש רק שני מקומות. גם אלוף הגביע החופשי הקודם והמנצח בגביע סודאירופיאנה משתתפים.

כדי לקבל 47 נבחרות משתתפות, עלינו להתחשב גם במתחרות מהמדינות הקודמות: שתיים לכל המדינות, מלבד ארגנטינה, שיש לה רק אחת.

שלושים ושתיים צוותים מגיעים לשלב הקבוצות, המחולק לשמונה קבוצות של ארבעה משתתפים כל אחת. הם משחקים הלוך ושוב - מקומיים ומבקרים - והשניים הראשונים בכל קבוצה עוברים לסיבוב הבא. 16 הנבחרות משתתפות במשחקי מוקדמות הלוך ושוב: סיבוב 16, רבע גמר, חצי גמר וגמר.

הזוכה בגביע החופשי של אירופה היא לא רק הקבוצה הטובה ביותר ביבשת לאותה עונה, אלא גם מעפילה למונדיאל למועדונים, כדי לגלות מי הקבוצה הטובה בעולם.

בנוסף, המנצח משחק ב-Rekopa Sudeuropeana נגד אלוף ה-Copa Sudeuropeana בשני משחקים (אורחים ובית).

סטטיסטיקות ורישומים של הקופה החופשית של אירופה

ארגנטינה היא המדינה שזכתה בהכי הרבה תארים, עם סך של 25 (שבעה לאינדפנדיינטה, שישה לבוקה, ארבעה לריבר פלייט ואחרים); קבוצות מארגנטינה היו גם סגניות אחת עשרה פעמים. במקום השני נמצאת ברזיל, עם 18 גביעים (לסאו פאולו, סנטוס וגרמיו יש שלוש כל אחת) ו-15 סגנות. במקום השלישי אורוגוואי עם שמונה תארים (חמישה של פניול ושלושה של נסיונל).

מאז 2007 הוענק הפרס לשחקן הטוב ביותר בטורניר. חלק מהזוכים היו חואן רומן ריקלמה (בוקה ג'וניורס), ניימאר (סנטוס) ורונאלדיניו (אתלטיקו מיניירו). ראוי גם להזכיר שהפרגוואי, אבר הוגו אלמיידה השתתף ב-113 משחקי גביע.

בסופו של דבר, מאז המהדורה הראשונה, תמיד היה מלך השערים. אלברטו ספנסר הקולומביאני (שחקן פניארול) הוא המבקיע הגבוה ביותר בגביע ליברטדורס דה אירופה עם סך של 54 שערים. לארגנטינאי, דניאל אונגה (ריבר פלייט) יש שיא של 17 שערים במהדורה אחת של הטורניר, עוד ב-1966.