מקרה הבוסמן: תחילתו של עידן חדש בכדורגל

סיים ז'אן-מארק בוסמן את חוזהו במועדון RFC liege
באמצע שנות ה-90, עם סיום עונת הכדורגל, סיים ז'אן-מארק בוסמן את חוזהו במועדון RFC liege.
האם אתה מכיר את המקרה של ז'אן-מארק בוסמן? למרות שרק מעטים מודעים לכך, זה היה מאבק משפטי שנתן את הטון וסימן את היסודות של הכדורגל כפי שאנו מכירים אותו היום.

נראה מגוחך לחשוב שהכדורגל האירופי הנוכחי, עם כוכבים בינלאומיים וחוזים של מיליוני דולרים, חייב הרבה מהצלחתו לשחקן בלגי שעבד במועדון צנוע בארצו בשנות ה-90. עם זאת, זה נכון! היום נעבור על סיפורו האמיתי של ז'אן-מארק בוסמן, השחקן ששינה את הכדורגל לנצח.

מי זה ז'אן-מארק בוסמן?

בוסמן היה שחקן בלגי שפיתח את הקריירה שלו במועדונים שונים בארצו. הצעדים הספורטיביים הבולטים ביותר שלו היו בסטנדרד ליאז ', אחת הקבוצות הפופולריות ביותר בבלגיה, ובנבחרת הלאומית.

עם זאת, בשנת 1990 האיש הזה יעשה צעד לקראת תהילה שהוא לא תיאר לעצמו. הקרב שלו סימן לפני ואחרי בהיסטוריה של הכדורגל הבינלאומי, למרות שחייו האישיים גבו מחיר שלא ניתן היה לתקן.

הסכסוך

באמצע שנות ה-90, עם סיום עונת הכדורגל, ז'אן-מארק בוסמן סיים את חוזהו במועדון ה-RFC.

למרות שהוצע לו לחדש את החוזה, השחקן דחה את האופציה כי הוא ראה שהיא לא מספקת מבחינה כלכלית. לכן, הוא נאלץ למצוא מועדון חדש שייקח אותו לעונה הבאה.

באותו זמן הופיע בזירה ה- USL dunkerque, מהדיוויזיה השנייה של צרפת. בוסמן היה מוכן לחתום עם dunkerke, אבל הייתה בעיה. לא היה הסכם בין דנקרק ל- RFC liege.

באותו זמן, סיום החוזה לא רמז שהקישור בין שחקן למועדון הסתיים, אז בוסמן נזקק לאישור של RFC Liege כדי לעזוב. מכיוון שזה לא קרה, הוא נאלץ להישאר בבלגיה, למרות שהורחק מהצוות המקצועי.

פרשת בוסמן: פתרון והשלכות

כמובן, בוסמן ערער על גזר הדין שגרם לו להישאר בבלגיה גם אם הוא לא שיחק עם נבחרת הליאז'.

בגלל זה, בוסמן פתח במשפט נגד התאחדות הכדורגל הבלגית, אופ"א ואפילו פיפ"א. טענתו הייתה כי הכללים של גופים אלה מפרים את זכויות התנועה של עובדים אירופיים בין מדינות האיחוד האירופי. חוזה רומא - שנחתם ב-1956 - תמך בעמדתו.

בוסמן פנה לצדק כדי להילחם על זכויותיו כשחקן כדורגל.

פרשת בוסמן: פתרון והשלכות
פרשת בוסמן: פתרון והשלכות.

תמונה: alloutfootball.co.uk

סוף סוף חופש מהחוזה שלו

בדצמבר 1996 - שש שנים לאחר תחילת התביעה - הוציא בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי פסק דין על מה שמכונה תיק בוסמן.

בית המשפט האירופי קבע כי לשחקן יש נימוקים תקפים לבקשתו: למועדון אין עוד את הסמכות להחליט ברגע שהחוזה עם השחקן הסתיים.

זו הייתה התקדמות חשובה מאוד מבחינת זכויות עבור שחקני כדורגל. עם החוק החדש הזה, נמנע ניצול הכוח של המועדונים לרעה והושגה עמדה חזקה הרבה יותר לשאת ולתת על חוזים חדשים בעתיד. במילים אחרות, השחקנים הפסיקו להיות 'בני ערובה' של המועדונים.

גיוס אירופאים ללא מגבלות גבולות

בנוסף להשפעה על היחסים החוזיים, בית המשפט קבע גם שהתאחדויות הספורט או התאחדויות הבינלאומיות לא יכולות להגביל את תנועתם של עובדים אירופאים בתוך האיחוד האירופי.

זה סימן שינוי חסר תקדים בכדורגל האירופי: מארבעה זרים לקבוצה - מתוכם רק שלושה יכלו להיות על מגרש המשחקים בו זמנית - המגבלה כללה כעת רק שחקנים שאינם מהאיחוד האירופי. ההחתמות גדלו בהדרגה עד שהגיעו למאות העברות שאנו רואים לעתים קרובות כיום.

הסוף העצוב של בוסמן

רוב השחקנים בימינו חייבים חלק גדול מהקריירה האירופית שלהם למאבק המשפטי שהתחיל בוסמן. שחקן זה החליט לעמוד מול הלוח ולהילחם על זכויותיו. עד אותו רגע, אף אחד לא העז לעשות דבר כזה.

תמונה: פוסט יום ראשון.

עם זאת, לכל דבר יש את המחיר שלו: בוסמן העצים אתלטים כפי שאף אחד לא העניק לו, אבל זה זיכה אותו בהדרה מוחלטת של 'המערכת'. מאז תחילת הסכסוך שלו, אף מועדון לא החתים אותו.

בנוסף, 280 אלף היורו שקיבל כפיצוי לאחר שהגיע להסכם השיפוטי, בזבזו במהירות. הוא היה המום ונפל לאלכוהוליזם.

כך, לאחר ששרד מקצבת מינימום, הוא נידון לשנת מאסר בשנת 2013 בגין תקיפת אשתו ובתו.

בקיצור, לכל סיפור יש שני צדדים. מצד אחד, של אדם אמיץ שמרד ונלחם על מה שהיה שלו. מצד שני, מערכת שגם עכשיו אוספת את הרווחים מיוזמתו תוך שהיא משאירה אותו לשכחה מוחלטת. עם זאת , שמו של ז'אן-מארק בוסמן לעולם לא יימחק מההיסטוריה של הכדורגל האירופי.

פופולריים