מה אתה צריך לדעת על המשחקים הפראלימפיים?

חושיים ומנטליים משתתפים כולם במשחקים הפראלימפיים
יותר מודרני ופחות פופולרי מהמשחקים האולימפיים המקוריים, ספורטאים פיזיים, חושיים ומנטליים משתתפים כולם במשחקים הפראלימפיים.
יותר ויותר אנשים עוקבים אחר המשחקים הפראלימפיים. הם נוצרו כדי להזמין ספורטאים בעלי אתגר פיזי ונפשי להשתתף באירוע הספורט הגדול בעולם.

יותר מודרני ופחות פופולרי מהמשחקים האולימפיים המקוריים, ספורטאים פיזיים, חושיים ומנטליים משתתפים כולם במשחקים הפראלימפיים. למד כל מה שאתה צריך לדעת על תחרות זו בפוסט שלנו היום.

סקירה קצרה

בדיוק כפי שעלינו להודות לפייר דה קוברטין על המשחקים האולימפיים המודרניים, עלינו להכיר גם ברופא הגרמני, לודוויג גוטמן, על המשחקים הפראלימפיים הקיימים כיום.

הנוירולוג יצר את המשחקים במקור כך שאנשים עם שיתוק מוחין, ליקוי אינטלקטואלי, קטיעות, עיוורון או פרפלגיה יוכלו לא רק לשחק ספורט אלא גם להשתתף בתחרות ברמה בינלאומית.

לקראת המשחקים הפראלימפיים, גוטמן ארגן תחרות אתלטית ב-1948, משחקי סטוק מנדוויל, בקרב יוצאי מלחמת העולם השנייה שסבלו כולם מפציעות בעמוד השדרה. עם הזמן, העולם סביבם החל אט אט לשקול ספורט לאנשים עם מוגבלויות. עם זאת, הדרך עוד ארוכה.

לפני המשחקים הפראלימפיים

כדאי לדעת על המשחקים הפראלימפיים בקיץ ובחורף - האחרונים החלו מאוחר יותר ב-1976
בנוסף, כדאי לדעת על המשחקים הפראלימפיים בקיץ ובחורף - האחרונים החלו מאוחר יותר ב-1976.

לפני שהמשחקים הפראלימפיים באו רשמית, ספורטאים עם מוגבלויות שונות סיימו את המהדורות הראשונות של המשחקים האולימפיים המודרניים. אבל המשחקים הפראלימפיים התחילו לראשונה ברומא 1960 עם 400 מתחרים מ-23 מדינות, כולם ספורטאים בכיסאות גלגלים.

הם התחרו במסלול ושדה, חצים, כדורסל, סיוף, סנוקר, שחייה, טניס שולחן וחץ וקשת. איטליה הייתה המנצחת הגדולה ביותר עם 80 מדליות.

מאז, המשחקים הפראלימפיים התקיימו באותה שנה כמו המשחקים האולימפיים המקוריים למרות היותם אירועי ספורט נפרדים. ומאז משחקי מונטריאול 1976, ספורטאים עם מוגבלויות אחרות יכלו להתחרות גם כן.

מאז אולימפיאדת סיאול 1988, המשחקים הפראלימפיים מתקיימים מיד לאחר המשחקים האולימפיים באותם מתקנים עם מעט שינויים ועיבודים. כתוצאה מכך, בשנת 2001 החליטו הוועדים האולימפיים לפעול לפי נוהג "הצעה אחת, עיר אחת".

בנוסף, כדאי לדעת על המשחקים הפראלימפיים בקיץ ובחורף - האחרונים מתחילים מאוחר יותר בשנת 1976. שני המשחקים פועלים לפי הכללים והתקנות של הוועד הפראלימפי הבינלאומי (IPC). באשר ללוגו של המשחקים הפראלימפיים, הדגל מציג שלוש טיפות צבע: אדום, ירוק וכחול.

אילו ענפי ספורט נכללים במשחקים הפראלימפיים?

לפי ה-IPC, ישנן עשר קטגוריות של מוגבלות. ספורטאים עם סוג אחד לפחות יכולים להשתתף במשחקים הפראלימפיים. בשל מגוון הלקויות, למשחקים יש מגוון רחב של קטגוריות מתחרות שונות.

הנכויות הגופניות כוללות פגיעה בכוח השרירים, טווח תנועה פסיבי, אובדן או חוסר של גפה וקומה קטנה. בנוסף, היפרטוניה, אטקסיה, אתטוזה או לקויות ראייה נמצאות ברשימה גם כן. המשחקים כוללים גם קטגוריות לפגיעה אינטלקטואלית או קוגניטיבית.

המשחקים הפראלימפיים בקיץ כוללים 22 ענפי ספורט ורבים מהם הם עיבודים לענפי הספורט של המשחקים האולימפיים. בין ענפי הספורט ניתן למצוא את האתלטיקה, בדמינטון, כדורסל בכיסאות גלגלים, רכיבה על אופניים, גידור כסאות גלגלים, כדורגל 5 צדדיות, הרמת משקולות, רכיבה על סוסים, ג'ודו, שחייה, קיאקים, חתירה, רוגבי בכיסאות גלגלים, טניס בכסאות גלגלים, חץ וקשת, ירי, טריאתלון, וכדורעף בישיבה.

ספורט פאראלימפי בלעדי

לאחר מכן, ישנם שני ענפי ספורט שהם בלעדיים למשחקים הפראלימפיים בקיץ שאנשים רבים אינם מודעים אליהם: כדור גול ובוצ'יה. הראשון הוא משחק לספורטאים עיוורים או לבעלי לקות ראייה ומשתמש בכדור שפולט קול.

המשחקים הפראלימפיים מתקיימים מיד לאחר המשחקים האולימפיים באותם מתקנים עם מעט שינויים ועיבודים
מאז אולימפיאדת סיאול 1988, המשחקים הפראלימפיים מתקיימים מיד לאחר המשחקים האולימפיים באותם מתקנים עם מעט שינויים ועיבודים.

בגולבול, שתי קבוצות של שלושה שחקנים מתמודדות זו מול זו במגרש ולכל קבוצה יש מטרה להגן. הקבוצות נלחמות כדי להבקיע שערים נגד היריבה על ידי גלגול הכדור לשער הנגדי. הצופים צריכים להישאר בשקט לאורך כל המשחק, אך יכולים לעודד כאשר קבוצה מבקיעה שער.

מצד שני, בוצ'ה יכולה להיות ספורט אישי, זוגי או קבוצתי. שחקנים צריכים לזרוק את הכדורים שלהם קרוב ככל האפשר לכדור הלבן שמסמן את המרחק המרבי. הספורט מיועד לספורטאים עם שיתוק מוחין, נזק מוחי או מוגבלות פיזית חמורה.

באשר למשחקי החורף הפראלימפיים, ישנם שישה ענפי ספורט. ענפי הספורט הם: ביאתלון, קרלינג בכיסאות גלגלים, סקי אלפיני, סקי נורדי, הוקי קרח וסנובורד.

בעוד שה"פראלימפי" העולמי עשוי להישמע כמו "שיתוק" או "פרפלגיה", הוא למעשה מתייחס לקידומת היוונית. משמעות הקידומת היא "קרוב ל" או "דומה ל". אז, "פראלימפי" פירושו למעשה "משחקים הדומים לאולימפיאדה".

לבסוף, כדאי גם לדעת שהוועד האולימפי הבינלאומי מכיר גם בשני אירועים נוספים לאנשים עם מוגבלות: האולימפיאדה המיוחדת והאולימפיאדה החרש, שהאחרון הוא תחרות אתלטית לאנשים עם לקויות שמיעה.

פופולריים