כל נשיאי הוועד האולימפי הבינלאומי

היו תשעה נשיאים של הוועדה האולימפית הבינלאומית
מאז, היו תשעה נשיאים של הוועדה האולימפית הבינלאומית, כל אחד עם לאומים, רקע ופילוסופיות שונים.
מאז הקמתו ב-1984, היו תשעה נשיאים של הוועד האולימפי הבינלאומי, בעלי לאומים, רקע ופילוסופיות שונות.

ה-IOC נוסד בשנת 1894 כדי ליצור מחדש את המשחקים של יוון העתיקה. מאז, היו תשעה נשיאים של הוועדה האולימפית הבינלאומית, כל אחד עם לאומים, רקע ופילוסופיות שונים. המשך לקרוא כדי לגלות עוד עליהם!

מי היו נשיאי הוועד האולימפי הבינלאומי?

מאז הקמתו, תשעה אנשים זכו לכבוד להיות נשיא ה-IOC. נתחיל בהתחלה:

1. דימיטריוס ויקלאס (1894-1896)

ברור שהנשיא הראשון של הוועדה האולימפית הבינלאומית היה צריך להיות יווני. פייר דה קוברטין בחר באיש העסקים והסופר בשל המוניטין הרב שלו והקריירה שלו כסופר והיסטוריון.

ויקלס התגורר בפריז וייצג את ארצו בפגישות הראשונות בנושא ארגון המשחקים האולימפיים המודרניים. עם גבר יווני בראש התנועה, הוועדה החליטה שאתונה תהיה המקום למשחקים הראשונים ב-1896. עם זאת, לאחר שהמשחקים הסתיימו, ויקלאס פרש מתפקידו.

2. פייר דה קוברטין (1896-1925)

פייר דה קוברטין הוא הנשיא המכהן הארוך ביותר ברשימה זו, ומחזיק בתפקיד במשך 29 שנים. שמו הוא שם נרדף למשחקים מודרניים אבל לפני יצירת האולימפיאדה המודרנית, הוא כבר היה מורה והיסטוריון מצליח.

הוא נולד בצרפת אך התאמן באנגליה, והוא היה אחד האנשים הראשונים שקישרו בין רוחניות לספורט והיגיינה. הרעיון שלו ליצור תחרות שמפגישה ספורטאים מכל העולם אולי היה נראה מטורף באותה תקופה, אבל בזכותו יש לנו עכשיו את המשחקים האולימפיים כל ארבע שנים. הוא הפך לנשיא IOC לאחר המשחקים הראשונים באתונה ונשאר בתפקיד עד 1925.

3. אנרי דה ביילט-לאטור (1925-1942): נשיאי הוועדה האולימפית הבינלאומית

מי היו נשיאי הוועד האולימפי הבינלאומי
מי היו נשיאי הוועד האולימפי הבינלאומי?

האריסטוקרט הבלגי הזה היה הנשיא השלישי של הוועד האולימפי הבינלאומי אך כבר היה חבר בוועדה מאז 1903. הוא היה אחראי על ייסוד הוועד האולימפי הבלגי וארגון המשחקים האולימפיים באנטוורפן בשנת 1920. הוא נשאר נשיא עד מותו בשנת 1942.

4. זיגפריד אדסטרום (1946-1952)

אדסטרום היה סגן הנשיא של ביילט-לאטור וירש אותו כשנפטר. הוא היה תעשיין שוודי, מנהל חברת הנדסת החשמל ASEA, וגם אצן מוביל.

מלבד היותו נשיא ה-IOC, הוא גם היה מעורב במינהל הספורט בשוודיה, עזר בארגון משחקי 1912, ושיחק חלק ביצירת התאחדות האתלטיקה הבינלאומית לחובבים (IAAF).

הוא היה חבר ב-IOC משנת 1920, ובמהלך כהונתו כנשיא, הוא מילא תפקיד מרכזי בהחייאת המשחקים לאחר מלחמת העולם השנייה.

5. אייברי בראנדאז' (1952-1972)

כפי שאולי ראיתם עד עכשיו, נשיאי הוועד האולימפי הבינלאומי נוטים לכהן כהונות ארוכות למדי. ברונדאג'ס לא היה יוצא דופן, שנמשך 20 שנה.

ברונדאג' היה אתלט ומנהיג ספורט מאירופה והיה נשיא הוועד האולימפי האירופי. הוא זכור בעיקר בשל התנגדותו לחרם על משחקי 1936 שאורגנה על ידי גרמניה הנאצית.

ברונדאג' גם עורר מחלוקת גדולה בכך שסירב להשעות את משחקי מינכן ב-1972 בעקבות רצח אחד עשר ספורטאים ישראלים על ידי טרוריסטים פלסטינים. הוא פרש מתפקידו בגיל 85.

6. מייקל מוריס, ברון 3 קילנין (1972-1980): נשיאי הוועדה האולימפית הבינלאומית

קילנין היה עיתונאי אירי, כתב מלחמה, פקיד ספורט וברון בבריטניה. בשנת 1938 השיגה קילנין דרגת רב סרן בצבא הבריטי ולאחר מכן לקחה חלק בתכנון יום ה-D.

לפני שהפך לנשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, הוא היה הנציג האירי ב-IOC ולאחר מכן סגן הנשיא. במהלך כהונתו הוא סבל מכשלונות רבים, כמו הכישלון הכלכלי של מונטריאול 1976 והחרמות על משחקי מוסקבה ב-1980.

7. חואן אנטוניו סמארנצ' אי טורלו (1980-2001)

סמרנץ' היה עוד נשיא ותיק, עם 21 שנים בתפקיד. הוא היה איש עסקים, פוליטיקאי וחבר באצולה הספרדית. הוא לחם במלחמת האזרחים בספרד ולאחר המלחמה למד עסקים תוך כדי תרגול הוקי, אגרוף וכדורגל.

נשיאי הוועדה האולימפית הבינלאומית
מייקל מוריס, הברון השלישי קילנין (1972-1980): נשיאי הוועדה האולימפית הבינלאומית.

הוא גם עבד כעיתונאי ספורט ונשיא הפדרציה הספרדית לספורט על הקרח. משחקי 1992 בברצלונה התקיימו במהלך כהונתו. ב-2001 הוא בחר שלא לעמוד לבחירה מחדש וה-IOC כינה אותו לנשיא כבוד לכל החיים.

8. ז'אק רוג (2001-2013)

הספורטאי הבלגי הזה התחרה באירועי שייט בשלושה משחקים והיה גם מנתח אורטופד. הוא היה נשיא הוועד האולימפי הבלגי והפך לחבר ב-IOC ב-1991.

במהלך כהונתו, הוא עבד קשה כדי לצמצם את התקציב הדרוש לתחרות ויצר תוכנית למלחמה בסמים, שחיתות, אלימות וגזענות במשחקים.

9. תומאס באך (2013-הווה)

הנשיא הנוכחי של הוועד האולימפי הבינלאומי הוא עורך דין גרמני וסייף אולימפי לשעבר. הוא זכה במדליית זהב במונטריאול 1976 בקטגוריית נייר כסף.

ב-2013 אישר באך את מועמדותו לנשיאות וזכה בבחירות לכהונה של שמונה שנים. ב-2016 הוא ספג ביקורת בעקבות שערוריית הסימום הרוסית והתמודד עם האשמות של הזדהות עם ולדימיר פוטין. אף על פי כן, הוא הצליח להחזיק בתפקידו והוא משרת עד היום.

ה-IOC הוא ללא ספק מוסד עם היסטוריה עשירה ומלא בדמויות שסייעו לקידום הספורט הבינלאומי. כל אחד מהם עזר ליצור ולהנציח את האירוע הארבע-שנתי שכולנו מכירים ואוהבים היום!

פופולריים