מערכת חטיבה בכדורגל ספרדי מקצועי

מערכת החטיבות בכדורגל מקצועני
מערכת החטיבות בכדורגל מקצועני.
בתום עונת כדורגל, חלק מהקבוצות עולות במדרגות בעוד אחרות יורדות. איך זה עובד ומה הגורמים מאחורי זה?

כאוהד או דרך תרבות פופולרית, כולנו שמענו על החטיבות השונות שאליהן מוקצות קבוצות כדורגל מקצועיות. חלק מאיתנו אולי אפילו בכינו על כך שהקבוצה שלנו ירדה ליגה. אבל האם אתה מבין איך ולמה קבוצות עולות ומורדות בחטיבות?

מערכת החטיבות בכדורגל מקצועני

בכל שנה ואחרי שכל המשחקים נערכו, מתחילה להתחיל סוג אחר של פעולה: קבוצות כדורגל עולות ומורדות במחלקות בהתאם למידת טובות או רעות העונות שלהן.

בספרד, מערכת החטיבות ההיררכית שומרת על תחרות גבוהה בכל חטיבה. מכיוון שכל החטיבות מתחברות למערכת גדולה יותר, המועדונים עם הביצועים הטובים ביותר יכולים לעלות לחטיבה גבוהה יותר. באופן דומה, קבוצה עם ביצועים נמוכים בליגה גבוהה יותר עלולה לאבד את מקומה ולרדת ליגה.

לכל חטיבה יש תקנון משלה והוא קובע את מספר הקבוצות שיכולות לעלות ולרדת. יתר על כן, לכל מדינה יש גם מערכת ייחודית משלה.

אם ניקח לדוגמא את החטיבה הראשונה והשנייה של ספרד, המערכות וכיצד הן מתפקדות פשוטות למדי; קבוצות יכולות לנוע למעלה או למטה בהתאם לתוצאות העונה שלהן. מצד שני, העניינים קצת מסתבכים מעבר לליגה השנייה.

מערכת חלוקת לה ליגה

השיטה מאחורי ליגת הכדורגל הבכירה של ספרד לה ליגה שואפת לתגמל קבוצות שעושות את הקיצוץ באופן קבוע, ובכך לתת להן תמריץ לשמור על רמת תחרות גבוהה. להלן, קרא את הפרטים של כל חטיבה בכדורגל הספרדי.

כדורגל ספרדי: ליגה א' ושנייה

נכון לעכשיו, בכדורגל הספרדי, 20 קבוצות מהוות את הליגה הראשונה. לאורך עונת הכדורגל, כל הקבוצות האמורות צריכות להתמודד על המגרש וכל המשחקים מתוכננים על ידי התאחדות הכדורגל המלכותית הספרדית (RFEF).

שיטת הליגה השנייה של ספרד
שיטת הליגה השנייה של ספרד.

לאחר כל משחק, קבוצות צוברות כמות מסוימת של נקודות בהתאם לתוצאות שלהן (ניצחון, תבוסה או תיקו). המערכת גם לוקחת בחשבון יעדים שכן הם יכולים להוות גורם מכריע בסיווגים.

בסוף כל עונה, שלוש הקבוצות עם הניקוד הנמוך ביותר של הליגה הראשונה יורדות לליגה השנייה. בינתיים, השלושה מהליגה השנייה עולים לליגה החשובה ביותר בלה ליגה.

אבל איך המערכת קובעת אילו קבוצות עולות לליגה הראשונה של הכדורגל הספרדי?

תהליך העלייה לחטיבה הראשונה שונה מעט מהירידה לשנייה. שתי הקבוצות עם הניקוד הטוב ביותר בליגה השנייה עולות ישירות לליגה החדשה שלהן.

הנקודה האחרונה לעלות, לעומת זאת, נקבעת על ידי פלייאוף במקום מספר הנקודות שנצברו. לפיכך, הקבוצות במקומות השלישי, הרביעי, החמישי והשישי בדירוג מתמודדות במיני טורניר המכונה "פלייאוף".

שיטת הליגה השנייה של ספרד

נכון לעכשיו, 22 קבוצות מורכבות מהליגה השנייה של ספרד. כפי שהסברנו לעיל, שלוש קבוצות עולות לליגה א' מדי שנה. אבל ארבע קבוצות יורדות ליגה ומשחקות בשנה שלאחר מכן בדרג השלישי, ליגה ב'.

קבוצות מופלות לליגה השנייה ב' רק על סמך הנקודות שלהן. לפיכך, הקבוצות שיש להן הכי פחות נקודות בתום עונה (נוחתות בדירוג מספר 19, 20, 21 ו-22) צריכות לרדת ליגה.

לבסוף, לליגה השנייה ב' יש ארגון מסובך יותר מכיוון שהוא כולל 80 צוותים שונים המחולקים לארבע קבוצות נפרדות. כדי לעלות לליגה השנייה, הקבוצות צריכות להיות הטובות ביותר בקבוצה שלהן ובהמשך להתמודד בטורניר קטן עם המנצחים האחרים כדי לעלות ליגה.

פופולריים