יוסיין בולט: האיש המהיר בעולם

יוסיין בולט נכנס להיסטוריה האולימפית כאיש המהיר בעולם
יוסיין בולט נכנס להיסטוריה האולימפית כאיש המהיר בעולם.
יוסיין בולט נכנס להיסטוריה האולימפית כאיש המהיר בעולם.

כשאתה מדבר על היצורים הכי מהירים עלי אדמות, אתה כנראה חושב קודם כל על חתול... כי עוד לא חשבת על יוסיין בולט! במאמר זה תלמדו הכל על הג'מייקני המחזיק במספר שיאי עולם באזורו.

Usain bolt: התחלות

נולד בג'מייקה במחוז כפרי קטן בשם שרווד תוכן, בולט עסק בספורט שונים במהלך ילדותו כגון קריקט וכדורגל. בבית הספר, הוא הראה יכולת מצוינת למירוצים. בגיל 12 הוא הפך לרץ המהיר ביותר בריצת 100 מטר.

הוא המשיך בדרכו הספורטיבית דרך בית הספר התיכון. הפרופסורים שלו כמובן המליצו לו להתמסר להיות ספורטאי. בשנת 2001 - בהיותו בן 15 - זכה במדליית קולג'. לאחר ההישג הזה, האתלט האולימפי לשעבר פאבלו מקניל החליט להפוך למאמן שלו.

התחרויות ה"רציניות" הראשונות שלו בהן ייצג את ארצו בה התפתחו בהונגריה משחקי קריפטה, ומאוחר יותר, אליפות העולם לנוער באטרקציה. למרות שהיה לו קשר עם ספורטאים אחרים, בולט לא לקח את הספורט באופן אישי מדי.

הזינוק שלו לתהילה באמת הגיע כשזכה במספר מרוצים באליפות העולם לנוער כשהיה כמעט בן 16. גובהו היה 1.94 מטר. ההצלחות שלו נמשכו בתחרויות קטנות אלו, והוא הפך לאתלט הצעיר הטוב ביותר של העונה.

"תאורה"

הקריירה המקצועית של יוסיין בולט החלה בשנת 2004 במשחקי הקריפטה של ברמודה. באותו אירוע, בולט היה הרץ הראשון שסיים 200 מטר בפחות מ-20 שניות.

השנים הבאות לא היו כל כך טובות: הוא סבל מכמה פציעות כשהחליף מאמן שהותירו אותו מחוץ לתחרויות. עם זאת, זה לא הפחיד אותו, והוא החליט להמשיך להתאמן ולצבור ניסיון.

האיש המהיר בעולם אסף את מדליות הזהב בשלושת המירוצים שלו
בדאז'ה וו, האיש המהיר בעולם אסף את מדליות הזהב בשלושת המירוצים שלו: ה-100 מטר, ה-200 מטר והשליח.

בשנת 2007 הוא התחרה באירועים אזוריים ובינלאומיים. כך הוא זכה במדליית הכסף באליפות העולם באוסקה, יפן. באותו מקום הוא רץ מרוץ שליחים עם אסאפא פאוול, נסטה קרטר ומרווין אנדרסון, שזכה בשיא עולם.

כל אלה הניעו את יוסיין, שהתחיל לשקול קריירה כמקצוען. הוא התמקד בריצת 100 מטר, ובתחרות הראשונה שלו בשלב החדש הזה, הוא קבע שיא.

יוסיין בולט והאולימפיאדה

הופעת הבכורה של בולט במשחקים האולימפיים הייתה בבייג'ינג ב-2008 בריצות ל-100 ו-200 מטר (הפייבוריטים שלו). בחלק האחרון של המירוץ הראשון, הוא כבש את השיא שלו וזכה במדליית הזהב...וכל זה עם נעל לא קשורה!

הוא גם זכה במדליית זהב בריצת 200 מטר, בעקבותיו של קארל לואיס הגדול - המכונה "בן הרוח" - זכה לא רק בשתי מדליות זהב, אלא גם בשיאים חדשים. יומיים לאחר מכן הוא התחרה בשליחים עם פאוול, קרטר ומייקל פראטר והם גם זכו במקום הראשון עם מדליות עולמיות ואולימפיות.

ארבע שנים חלפו וכמה ניצחונות בליגות ברחבי העולם לפני שהגיע ללונדון של 2012. שם היה לו ניצחון שני ושיא אולימפי חדש. מומחים החלו לדבר על הרוכב הטוב ביותר בהיסטוריה. ברור שהוא זכה במדליית הזהב בריצת 200 מטר ואת השלישי שלו בשליחים עם קרטר, פראטר ויוחאן בלייק.

היהלום שבכתר הקריירה שלו

אחרי אליפויות העולם במוסקבה ובבייג'ין - עם כמה מדליות בגרירה - יוסיין בולט התכונן למה שיהיו המשחקים האולימפיים האחרונים שלו: ריו דה ז'ניירו 2016. בגיל 29 הוא רצה להמשיך לזכות בתארים ובמדליות. ב-ad éjà vu, האיש המהיר בעולם אסף את מדליות הזהב בשלושת המירוצים שלו: 100 מטר, 200 מטר והשליח.

כתוצאה מכך, יוסיין נכנס להיכל התהילה של הספורטאים עם הכי הרבה מדליות זהב במשחקים האולימפיים: לא יותר ולא פחות מתשע. עם זאת, ראוי לציין שהאחרון נלקח בחזרה בגלל שאחד מחברי השליחות נבדק חיובי לסם.

התחרות האחרונה של בולט הייתה באליפות העולם בלונדון בשנת 2017. הוא הגיע למקום השלישי בכמה שניות ותחת השיאים הטובים ביותר שלו. לאחר פרישתו, הוא החל בקריירה בכדורגל, אם כי היא נמשכה רק שישה חודשים. ובכל זאת, אף אחד לעולם לא יוכל לקחת ממנו את הכינוי שלו, Lighting Bolt.

פופולריים