הפיזיולוגיה של איבוד שומן

אנו הולכים להסתכל על הפיזיולוגיה של הצטברות שומן ואובדן שומן
במאמר זה, אנו הולכים להסתכל על הפיזיולוגיה של הצטברות שומן ואובדן שומן.
איבוד רקמת שומן היא אחת המטרות המבוקשות ביותר בעולם הכושר. במאמר זה נבחן מקרוב את התהליכים הפיזיולוגיים המובילים לשריפת שומן בגוף.

שומן הוא אחד משלושת מרכיבי המקרו החיוניים שנותנים מבנה ואנרגיה לגוף האדם, יחד עם חלבונים ופחמימות. עם זאת, זה יכול להיות גם לא מועיל כאשר יותר מדי שומן מצטבר בגוף. במאמר זה, אנו הולכים להסתכל על הפיזיולוגיה של הצטברות שומן ואובדן שומן.

כאשר לא משתמשים בשומן להשגת אנרגיה, הוא מצטבר במאגרי רקמות השומן, מה שאנו מכנים בדרך כלל 'שומן גוף'. אחת המטרות העיקריות של פעילות גופנית וכושר היא יצירת גוף בריא, נקי משומן עודף. מה קורה מאחורי הקלעים? איך הגוף שלך צובר ומאבד שומן?

הצטברות שומן

אנחנו רק רוצים להבהיר משהו קודם. לא כל השומן הקיים במאגרי רקמות השומן של הגוף שלך מגיע מהשומן שאתה צורך בתזונה היומית שלך. כמובן שאם ביום מסוים אתם צורכים יותר קלוריות ממה שאתם שורפים, עודף הקלורי הזה ישמש להכנת שומן (ולפעמים גם ליצירת שרירים).

זה קורה בגלל האופן שבו הגוף שלך מעבד עודפי שומנים, חלבונים ופחמימות. אם כל אחד מהחומרים הללו אינו משמש להפקת אנרגיה, הם מומרים לאותן תרכובות צהבהבות המרכיבות רקמת שומן באמצעות תהליך שנקרא אסטריפיקציה.

אז מה גורם לאדם לשמן, או מה גורם לגוף שלך לצבור עודפי שומן? זה צורכת עודף או עודף של קלוריות בתזונה שלך לאורך תקופה ארוכה.

הרזייה

התהליך ההפוך קורה כאשר אתה יוצר גירעון קלורי. מחסור באנרגיה זה גורם לגוף לקבל את האנרגיה הדרושה מחמצון חומצות השומן. הגוף מקבל את חומצות השומן הללו על ידי פירוק הטריגליצרידים (סוג של תאי שומן) המרכיבים את מאגרי השומן.

חמצון של חומצות שומן

המפתח לאיבוד שומן הוא יצירת גירעון קלורי שתוכל לשמור לאורך זמן
המפתח לאיבוד שומן הוא יצירת גירעון קלורי שתוכל לשמור לאורך זמן.

תהליך זה מתחיל כאשר הגוף שלך מזהה שהוא זקוק לאנרגיה. מלכתחילה, הוא מתחיל לשרוף גליקוגן מהשרירים והכבד. הסיבה לכך היא שהגוף שלך (ובמיוחד המוח שלך) מעדיף להשתמש בגלוקוז כדלק לפני שפונים למקורות אנרגיה חלופיים.

כאשר הגוף שלך מיצה את כל הגליקוגן, הוא מתחיל לצרוך את הטריגליצרידים שהזכרנו לעיל. תאי השומן הקטנים הללו נמצאים בתוך האדיפוציטים, התאים המרכיבים את מאגרי השומן בגוף. הם עוברים לכבד דרך זרם הדם ומתפרקים לשלוש מולקולות חומצות שומן.

לבסוף, חומצות שומן אלו מתפרקות למולקולות קטנות עוד יותר שהגוף משתמש בהן במחזור קרבס או במחזור חומצת לימון. באמצעות מחזור זה, הגוף משיג אנרגיה בצורה של ATPs (מולקולה נושאת אנרגיה).

איבוד שומן במהלך פעילות גופנית

כל תהליך איבוד השומן שתיארנו לעיל מתרחש בקצב מהיר יותר במהלך פעילות גופנית. אימון אירובי בעצימות נמוכה משתמש במיוחד בשומן מאוחסן כמקור הדלק העיקרי, בעוד שפעילות גופנית אנאירובית בעצימות גבוהה משתמשת במקורות אחרים.

כאשר אתה מתחיל להתאמן, הגוף שלך צריך לשלוח הרבה יותר חמצן וחומרי מזון לשרירים. כך, הגוף שלך יכול לעמוד בדרישת האנרגיה הגבוהה יותר בזמן שאתה נע מהר יותר. זו הסיבה שדופק ויכולת הנשימה שלך עולים עם פעילות גופנית, בין היתר.

במהלך פעילות אירובית, אתה משתמש בחמצן כדי לתת אנרגיה לשרירים, ואנרגיה זו מגיעה בעצם משומן מאוחסן. כמויות גדולות של טריגליצרידים מתחילות להסתובב והולכות לכבד ולרקמת השריר. וכפי שהסברנו קודם, הם מתפרקים לחומרים קטנים יותר שיכולים לענות על הדרישה לאנרגיה של הגוף.

הדרך הטובה ביותר להוריד שומן

כאשר אתה מבין את המושגים הללו, אתה יכול ליצור תוכנית מתאימה לאיבוד שומן בגוף. תוכנית דיאטה טובה יכולה לעזור לך לשפר את המראה שלך כמו גם את הבריאות שלך. המפתח לאיבוד שומן הוא יצירת גירעון קלורי שתוכל לשמור לאורך זמן.

עם החסר הזה, הגוף ישאב ללא הרף טריגליצרידים מתאי השומן ואלה יתכווצו בהדרגה עוד ועוד. עם זאת, אל תשכח שאנו מדברים כאן על חומרים מיקרוסקופיים. זה אומר שכדי ששינויים יהיו גלויים, ייקח זמן, וכמובן, סבלנות.

פופולריים