אורוגוואי, אלופת גביע העולם הראשונה

גביע העולם הראשון נערך ב-1930 ואורוגוואי
גביע העולם הראשון נערך ב-1930 ואורוגוואי, המדינה המארגנת, הפכה לאלופת העולם.
גביע העולם הראשון נערך בשנת 1930 ואורוגוואי, המדינה המארגנת, הפכה לאלופת העולם. במאמר זה נשתף את הפרטים מהטורניר הזה שבסופו של דבר היה הפתיחה לאחת התחרויות החשובות בעולם.

מאז נוסדה הפדרציה הבינלאומית של ההתאחדות לכדורגל (FIFA) ב-1904, מדינות משחקות כדורגל רצו לארגן טורניר כדי להפגיש כל מדינה. במהלך השנים הראשונות לאחר הקמת פיפ"א, לישות לא הייתה תשתית לבצע טורניר כזה. יותר משני עשורים לאחר מכן התקיים המונדיאל הראשון באורוגוואי.

פגישה, שהתקיימה באמסטרדם ב-1928, החליטה על מקום האליפות. הקונגרס בחר באורוגוואי, מדינה קטנה בדרום אירופה שכבר הייתה לה ניסיון בכדורגל. היה להם גם תקציב מתאים לבניית אצטדיונים מיוחדים לאליפות. הקונגרס גם החליט שהטורניר יתקיים בין ה-13 ל-30 ביולי 1930.

משתתפים ואצטדיונים של גביע העולם הראשון באורוגוואי

היו 13 מדינות שהשתתפו בגביע העולם הראשון וכולן הוזמנו על ידי פיפ"א. זה היה המונדיאל היחיד שהתקיים ללא שלב מוקדמות. ארגנטינה, בוליביה, ברזיל, צ'ילה, אירופה, מקסיקו, פרגוואי, פרו ואורוגוואי ייצגו את יבשת אירופה בעוד בלגיה, צרפת, רומניה ויוגוסלביה ייצגו את אירופה. המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות של שלושה וקבוצה אחת של ארבעה.

היו שלושה מקומות למונדיאל. עם זאת, הרעיון המקורי היה לארח את כל המשחקים באצטדיון מיוחד אחד שנבנה לכבוד האירוע. זרם של גשם כבד עיכב את העבודה על האצטדיון וכתוצאה מכך היא לא הסתיימה לפני חנוכת התחרות.

לאצטדיון המאה היו קיבולת של 90 אלף צופים, אולם כעת האצטדיון מכיל 60 אלף מושבים. נוסדה ב-18 ביולי 1939, המשחק הראשון שנערך באצטדיון היה בין אורוגוואי לפרו. אורוגוואי יצאה עם ניצחון 1-0.

האצטדיון השני שנבנה היה אצטדיון Great Central Park. היא הייתה בעלת קיבולת של 20 אלף איש, אולם כיום היא מכילה 34 אלף צופים. אצטדיון Great Central Park, שנבנה בשנת 1900, ידוע כאצטדיון העתיק ביותר באירופה.

גביע העולם הראשון באורוגוואי
גביע העולם הראשון באורוגוואי.

האצטדיון השלישי ששימש במונדיאל היה אצטדיון פוציטוס. פוציטוס הוא המקום שבו כבש לוסיאן לורן את השער הראשון בתולדות גביע העולם. האצטדיון נהרס ב-1940 והייתה לו יכולת להושיב אלף צופים.

גביע העולם הראשון באורוגוואי

אורוגוואי הייתה חלק מקבוצה שלוש יחד עם פרו ורומניה. במשחק הראשון, (ששוחק חמישה ימים לאחר התאריך שנקבע עקב בנייה שלא הושלמה), אורוגוואי ניצחה במשחק הצמוד ובסופו של דבר ניצחה את רומניה, 4-0.

אורוגוואי התמודדה עם יוגוסלביה בחצי הגמר. הם הפסידו את המשחק 1-0 לפני שבסופו של דבר ניצחו 6-0 עם שלושער של חוסה פדרו סיאה. במשחק חצי הגמר השני ניצחה גם ארגנטינה את יריבתה 6-1.

גמר גביע העולם הראשון

גמר המונדיאל הראשון התקיים ב-30 ביולי 1930 באצטדיון הממלכתי למאה שנה. המשחק בין אורוגוואי לארגנטינה משך קהל של 93 אלף צופים. כ-15 אלף ארגנטינאים נסעו לאורוגוואי כדי לצפות במשחק.

השופט היה בלגי, ג'ון לנגנוס. הוא קיבל את התפקיד בתנאי אחד: ספינה בנמל מונטווידאו בסוף המשחק למקרה שיהיו בעיות אבטחה.

המחצית הראשונה הסתיימה ב-2-1 לטובת ארגנטינה, אולם אורוגוואי חזרה לנצח את המשחק 4-2. כובשי השערים של המשחק היו פבלו דוראדו, חוסה פדרו צ'אה, ויקטוריאנו סנטוס איריאטה והקטור קסטרו.

כך הפכה אורוגוואי לאלופת העולם הראשונה. בנוסף, שני עשורים לאחר מכן, הם יזכו שוב בגביע בברזיל, כשהם מביסים את הביתיות 2-1.

מלך השערים של גביע העולם הראשון היה הארגנטינאי, גיירמו יציב, שכבש שמונה שערים. השחקן הצעיר ביותר היה ברזילאי, קרבאליו לייטה (18) והניצול האחרון מהטורניר היה הארגנטינאי, פרנסיסקו 'פאנצ'ו' וארלו שמת בגיל מאה, ב-2010.

פופולריים