פעילות גופנית אנאירובית: יתרונות בריאותיים וסיכונים

אם היינו צריכים לסכם את היתרונות של פעילות גופנית אנאירובית לבריאות האדם
אם היינו צריכים לסכם את היתרונות של פעילות גופנית אנאירובית לבריאות האדם, הנקודות העיקריות יהיו הבאות.
פעילות גופנית אנאירובית היא מה שאתה עושה כאשר אתה מתאמן בספורט בעצימות גבוהה בפרצי זמן קצרים. יש לזה גם יתרונות וגם סיכונים לבריאות שלך. כאן נספר לכם יותר.

האם פעילות גופנית אנאירובית יכולה לספק לך יתרונות בריאותיים? זה תמיד נדחק למרחב מאחורי פעילות אירובית, שכל הקרדיולוגים והתזונאים ממליצים עליו כדי להשלים תזונה מאוזנת. אבל תרגול אנאירובי יכול להיות חיובי ביותר.

אמנם יש הרבה מחקרים סביב השימוש בחמצן בספורט וכיצד הוא משפר את בריאות הלב וכלי הדם ואת חילוף החומרים, אבל פחות ידוע על תרגילים אנאירוביים. למרות שיש כמה סיכונים הטמונים בתרגול שלו, זה יכול להיות מועיל גם כאשר זה נעשה בצורה בטוחה.

מה זה פעילות גופנית אנאירובית?

התאים שלנו זקוקים לחמצן לתהליכים הפנימיים שלהם. זו הסיבה שהנשימה ומנגנון מחזור הדם אחראים על פיזור הגז הזה בכל רקמות הגוף. זה עוזר לגוף לנצל את זה ולהמיר אותו לאנרגיה.

האם פעילות גופנית אנאירובית יכולה לספק לך יתרונות בריאותיים
האם פעילות גופנית אנאירובית יכולה לספק לך יתרונות בריאותיים?

בפרט, לשריר יש רגישות מיוחדת לקיומן של רמות מסוימות של חמצן המרכיבות אותו. כאשר זה לא מספיק, הם מתרוקנים. במצבים אלה, אין להם דרך להפוך חומרים מזינים לאנרגיה בתוך התאים.

למרות שזה עשוי להיראות סותר לומר שפעילות גופנית אנאירובית נעשית ללא חמצן, האמת היא שמה שהיא מייצרת הוא סוג של "חוב ". השרירים יכולים לבצע סדרה של תנועות, התכווצויות והרפיות הדורשות יותר גזים ממה שהוא מייצר. מסתובב. אבל זה נשאר "על חשבון" כדי להסדיר בעתיד המיידי.

כל התרגילים מתחילים כאירובי. זה אומר שהם מגבירים את הנשימה ואת זרימת הדם בהתחלה. זה מספק את הדרישות של חמצן לרקמות שנמצאות בשימוש. עם זאת, בתרגילים מסוימים, לאחר זמן מה, הדרישות הללו עולות על מה שהם מסוגלים לקלוט עם הנשימה והשרירים מתחילים לייצר אנרגיה עם המשקעים. המשמעות היא שהחמצן יתחדש ככל שהמאמץ ירגע.

זה אומר שה"אנאירובי" מגיע מיצירת חוב חמצן. הגוף יגביל את הפעילות לתשישות וידרוש ממערכותיו לחדש את הגז שנצרך באותו רגע.

סוגי פעילות גופנית אנאירובית

במובן המסורתי, פעילות אנאירובית נעשית על מנת להעלות מסת שריר באמצעות אימוני כוח. חדר הכושר הוא המקום בו עושים זאת. אנו יכולים לחלק את התרגילים הללו לשלוש קבוצות עיקריות:

  • Calisthenics: אלו התרגילים המשתמשים במשקל הגוף שלך. אתה משתמש במשקל הגוף שלך כדי להעלות את עצמו או לקיים את עצמו נגד התנגדות. אין צורך במנגנון.
  • מכונות חוזק: כאן, המגוון עצום. ישנם מכונות רבות המתמקדות בקבוצות שרירים ספציפיות או באזורים אנטומיים.
  • משקולות חופשיות: הרמת משקולות, למשל, היא סוג של משקולות חופשיות שבהן מעלים אותן ללא שימוש במכונה כלשהי. זה לא רק תרגיל שמפתח כוח, אלא גם שיווי משקל וניידות מפרקים.

יתרונות בריאותיים של פעילות גופנית אנאירובית

אם היינו צריכים לסכם את היתרונות של פעילות גופנית אנאירובית לבריאות האדם, הנקודות העיקריות יהיו הבאות:

  • שיפור בהתנגדות שרירית: השרירים נוטים להתעייף כאשר הם נעלמים ללא מספיק חמצן, על פי מחקרים רבים. כאשר אתה עושה תרגילים אנאירוביים לעתים קרובות, הרקמה מתחילה להתאים את עצמה למצב זה. זה יאריך את הזמן שהשרירים יכולים לבלות בהתכווצות או הרפיה תוך יצירת חוב גז. זה יפחית את העייפות בטווח הארוך.
  • היפרטרופיה שרירית: כפי שמחקר חדש מראה, פעילות גופנית אנאירובית מגבירה את מסת השריר. זה קשור ללימודי רפואה ולעלייה באיכות החיים בגיל מבוגר. זה נובע מהעובדה שהוא מפחית את הסרקופניה עם חלוף הזמן.
  • הפחתת שומן בגוף: כל פעילות גופנית מועילה להפחתת משקל הגוף. על ידי הפחתת שומן הגוף, אתה מבטל את אחד מגורמי הסיכון הקרדיווסקולריים המסוכנים ביותר: כולסטרול וטריגליצרידים.

סיכונים בפעילות גופנית ללא חמצן

פעילות גופנית אנאירובית היא מה שאתה עושה כאשר אתה מתאמן בספורט בעצימות גבוהה בפרצי זמן קצרים
פעילות גופנית אנאירובית היא מה שאתה עושה כאשר אתה מתאמן בספורט בעצימות גבוהה בפרצי זמן קצרים.

הסיכונים הקשורים לפעילות גופנית אנאירובית קשורים קשר הדוק למצב הבריאות הקודם של האדם המתאמן בה. מישהו בגיל מבוגר אינו זהה לאדם צעיר ללא מחלות.

הפציעות מהתרגיל הזה אינן קטנות. ניתן לדחוף את השרירים לרמות שמעל היכולות שלהם.

אם זה קורה, יכולים להיות התכווצויות גדולות, קרעים או מתיחות בשרירים. זו הסיבה שחשוב לכבד את העומס המרבי שניתן להשיג על הגוף שלך ולהתקדם בזהירות. בדרך זו, הרקמות שלך יוכלו להסתגל לטווח גדול יותר.

תכננו את התרגיל בקפידה

עבור אנשים בגיל מתקדם, אתה צריך לזכור שגם המפרקים ותאי השריר שלך נמצאים בתהליך ההזדקנות שלהם. המשמעות היא שהתגובה שלהם למחסור בחמצן לא תהיה מיידית. חוב חמצן באדם מעל גיל 60 צריך לטפל בזהירות.

בכל מקרה, זו לא התווית נגד מוחלטת. עד כמה שאפשר, תמיד עדיף לפנות למומחה כדי להעריך את תוכנית האימונים שלך. זה יכול להגביר את האבטחה ולעזור לך להימנע מהשפעות שליליות.

פופולריים