היזהרו מסיכונים הורמונליים אלו

אבל האם זה כולל סיכונים הורמונליים
אבל האם זה כולל סיכונים הורמונליים?
פעילות גופנית יכולה לעורר שינויים הורמונליים. לפעמים, שינויים אלה יכולים להוביל לסיכונים הורמונליים שיכולים להשפיע על בריאותך. סיכונים אלו קשורים במיוחד לסמים.

פעילות גופנית נהדרת לבריאות. זה לא רק גורם לך להיראות טוב יותר אלא גם מוביל לכל מיני שינויים פנימיים בגוף שלך. אבל האם זה כולל סיכונים הורמונליים?

המערכת האנדוקרינית מווסתת את הפרשת ההורמונים בכל הגוף. אבל, לפעמים השינויים ההורמונליים יכולים ליצור סיכונים בריאותיים עבור מתאמנים רגילים. בואו נסתכל מקרוב על הסיכונים הללו בפוסט שלנו היום.

סיכונים הורמונליים הם מצבים שעלולים להשפיע על פעילות גופנית. בדיוק כפי שהסברנו בפוסטים הקודמים, פעילות גופנית מעוררת כל מיני שינויים הורמונליים - הכל לטובה.

אבל הסיכון האמיתי טמון בניצול לרעה של הורמונים מלאכותיים לביצועים פיזיים טובים יותר. אנו רואים חומרים אלו בקביעות רבה יותר בענפי ספורט מסוימים כגון פיתוח גוף ורכיבה על אופניים.

סיכונים הורמונים טבעיים

כפי שציינו לעיל, אם אינכם משתמשים בחומרים זרים, לשינויים ההורמונליים הטבעיים הנובעים מפעילות גופנית לעיתים רחוקות יש השלכות שליליות. פעילות גופנית מסייעת לווסת צירי הורמונים כגון צירי אינסולין-גלוקגון והורמוני מין או צירי קורטיזול.

עם זאת, ביצוע אימון אינטנסיבי באופן עקבי יכול להגביר את הפרשת הטסטוסטרון והורמון הגדילה. בתורם, ההורמונים יכולים להאיץ את תהליך ההתקרחות אצל אנשים עם נטייה גנטית. במקרה של נשים, רמות גבוהות יותר של הורמונים אלו עלולות לגרום לשינויים במחזור החודשי שלהן או אפילו לאמנוריאה - או הפסקת מחזור.

הורמונים מלאכותיים וסיכונים שלהם: חומרי סימום

כל חומר שנלקח כאמצעי לשיפור ביצועים גופניים הוא שימוש בסמים. רוב חומרי הסם יכולים להשפיע על הגוף בצורה מזיקה. חלק מהחומרים הללו יכולים לשנות גם את צירי ההורמונים; למשל, סטרואידים אנבוליים.

סטרואידים אנאבוליים

נגזרות טסטוסטרון הן בין הצורות הנפוצות ביותר של סטרואידים אנבוליים. למרות שהם פופולריים במיוחד בענפי ספורט כמו פיתוח גוף, הם גם עושים את דרכם לענפי מגע כמו אומנויות לחימה מעורבות.

סיכונים הורמונים טבעיים
סיכונים הורמונים טבעיים.

תרכובות אלה שמקורן בטסטוסטרון מחקות את פעולת הטסטוסטרון על תאי הגוף. אבל לצירים הורמונליים יש מאפיין מיוחד: הם מווסתים את עצמם; במילים אחרות, עלייה בטסטוסטרון מובילה להפחתה בסינתזה שלו.

אצל גברים, טסטוסטרון מסונתז באשכים ובמדולה של יותרת הכליה ואילו אצל נשים, טסטוסטרון מסונתז אך ורק אצל האחרונים. כתוצאה מכך, סטרואידים אנבוליים יכולים להוביל לאי ספיקת אשכים, סטריליות, שינויים נשיים ותופעות לוואי שליליות אחרות.

הם יכולים גם לגרום לאי ספיקת יותרת הכליה. עם זאת, אי ספיקת יותרת הכליה היא תופעת לוואי לא סבירה עבור משתמשים לטווח קצר. אבל ללא קשר לכמות הזמן והשימוש, הם משנים את תפקוד האדרנל וכן את ויסות הקורטיזול, הקטכולמין והאלדוסטרון. כל ההפרעות הללו עלולות להוביל לבעיות כליות, כבד ולב.

אינסולין והורמון הגדילה

לאחרונה, מפתחי גוף וספורטאים אחרים המשתתפים במקצועות כבדים דומים פונים לתרגול מסוכן: אינסולין והורמון הגדילה. שילוב זה מניב תוצאות מדהימות להעלאת מסת שריר נקייה.

עם זאת, השילוב יכול להיות גם קטסטרופלי לבריאות הלב וכלי הדם. זריקות אינסולין יכולות להוביל לסוכרת מסוג II הן באנשים בריאים והן באנשים עם נטייה. בנוסף להשפעה השלילית שיש לו על רמות הכולסטרול, התרגול גם מעלה את הסיכון ללקות במחלות כלילית.

אגוניסטים בטא אדרנרגיים

אגוניסטים בטא אדרנרגיים הם תרופות המטפלות בדרך כלל במחלות נשימה כגון אסתמה של הסימפונות. התרופות מפעילות קולטנים של הסימפונות, שבתורם מרחיבים את דרכי הנשימה. Salbutamol, הידוע גם בשם Ventolin, הוא דוגמה לתרופות אלו.

תרופה ידועה נוספת בה משתמשים רוכבי אופניים רבים היא קלנבוטרול. בנוסף לשיפור יכולת הנשימה, התרופה גם מעוררת שריפת שומנים.

כאשר אנשים משתמשים בחומרים אלו במינונים גבוהים - בדרך כלל לסמים - עלולות להיות לכך השלכות שליליות כמו דופק דופק, עצבנות וטכיקרדיה.

לבסוף, הם יכולים גם לבטל רגישות לקולטנים. קולטנים חסרי רגישות אינם מגיבים לחומרים, מה שעלול להיות בעל השלכות קטלניות עבור אנשים הסובלים מאסטמה או בעיות לב.

פופולריים