האם חיבור גוף-נפש חשוב?

נסתכל על מה הקשר בין גוף-נפש ולמה הוא כל כך חשוב
להלן, נסתכל על מה הקשר בין גוף-נפש ולמה הוא כל כך חשוב.
אנשים רבים אולי לא שמעו על "חיבור גוף-נפש", אבל האמת היא שזה קשור להרבה יותר ממה שזה נראה במבט ראשון. זה מקיף כמה מושגים כמו איזון או קואורדינציה.

נראה שאנשים רבים מזלזלים בחשיבות החיבור בין גוף-נפש בכל הנוגע להשגת ביצועים טובים יותר. למרות העובדה שלעיתים קרובות אנו מאפשרים להשפעה שלו להישאר מעיניהם, זה משהו שתמיד נוכח.

אנו מבינים שהקשר גוף-נפש הוא הקשר בין התהליכים המנטליים לבין אופן פעולת השרירים. לחלופין, אנו יכולים להסביר זאת כאיחוד של מערכת העצבים ומערכת השרירים והשלד. זוהי מערכת יחסים דו כיוונית; המוח שולח אותות המשפיעים על השרירים, אבל לתחושות הפיזיות שהגוף מרגיש יש גם את הכוח להשפיע על הנפש.

חשיבותו של חיבור זה נובעת מכך שהוא מתערב ישירות בתהליך של כיווץ והרפיה של השרירים. בנוסף, יש לו תפקיד ראשוני בריפוי מפציעות, בדומה לפרופריוספציה. זוהי המודעות של הגוף למיקום, ליציבה, לתנועה ולשינויים. להלן, נסתכל על מה הקשר בין גוף-נפש ולמה הוא כל כך חשוב.

חיבור גוף-נפש: מה זה?

אנו מבינים שהקשר גוף-נפש הוא הקשר בין התהליכים המנטליים לבין אופן פעולת השרירים
אנו מבינים שהקשר גוף-נפש הוא הקשר בין התהליכים המנטליים לבין אופן פעולת השרירים.

כפי שהזכרנו לעיל, חיבור גוף-נפש הוא האיחוד בין מערכת העצבים והשרירים. ברמה הבסיסית ביותר, זה הקשר בין נוירונים לסיבי שריר או גידים. יש לזה תפקיד חשוב בכל הנוגע לתנועתיות ולתחושה.

ישנם 2 מבנים עיקריים המייצגים בצורה מושלמת את חיבור גוף-נפש. והם כדלקמן:

  • ציר עצבי: זהו קולטן מתיחה שאנו יכולים למצוא ברוב מערכות השרירים והשלד העשויות על ידי סיבים עטופים בקצות עצבים. כאשר העצבים מזהים ששריר נמתח יתר על המידה, הציר מגיב ברפלקס מיוטטי, התכווצות מהירה ומהירה בתקווה להימנע מפציעה.
  • איבר גיד גולגי: ממוקם בחיבור בין השריר לגיד, איבר זה ממלא תפקיד בסיסי במניעת פציעות. כאשר השריר מתכווץ יתר על המידה, איבר גיד הגולגי מופעל ומעביר את המידע הכואב לחוט השדרה.

מדוע הקשר גוף-נפש כה חשוב?

ברגע שתבינו מה הקשר בין גוף לנפש, השלב הבא הוא לחפור קצת יותר לעומק מדוע זה כל כך חשוב לביצועים ספורטיביים.

1. יש לו תפקיד מהותי בהימנעות מפציעות

למעלה, רמזנו שתפקידו העיקרי של חיבור גוף-נפש הוא למנוע פציעות. תחושת הכאב שהשרירים שלנו מייצרים היא איתות שמשהו לא הולך כשורה. זו הדרך של הגוף שלנו לייעץ לנו להפסיק או להזהיר אותנו שאנחנו לא עושים תרגיל נכון.

אם השרירים שלנו לא היו מסתיימים בקצות עצבים, לא היינו מסוגלים להגן על עצמנו; בסופו של דבר נפגע בעצמנו בתדירות גבוהה יותר, והן יהיו רציניות יותר ולאורך זמן.

מסיבה זו, לעולם אל תתעלם מכל כאב שאתה מרגיש לאחר אימון או לאחר ביצוע תרגילים מסוימים. לרוע המזל, לכמה אנשים יש אמונה מסוכנת שכאב הוא אות לכך שאתה עובד קשה, אבל זה לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. התעלמות ממנה רק מגדילה את הסיכוי שלך לפגוע בעצמך.

2. זה חלק חיוני בשיווי המשקל ובתנוחת הגוף שלך

Proprioception מודיע לך על תנוחת הגוף שלך במרחב נחוש. חוש זה נמתח כדי לשמור על איזון, קואורדינציה ומודעות מרחבית.

לחיבור גוף-נפש יש חלק עצום במערכת הפרופריוספציה. הדחפים החשמליים הנוצרים בציר העצבי-שרירי ובאיבר גיד הגולגי הולכים למוח. לאחר מכן המוח מעבד ומארגן את כל התחושות הקשורות לתנוחות השרירים.

נראה שאנשים רבים מזלזלים בחשיבות החיבור בין גוף-נפש בכל הנוגע להשגת ביצועים טובים יותר
נראה שאנשים רבים מזלזלים בחשיבות החיבור בין גוף-נפש בכל הנוגע להשגת ביצועים טובים יותר.

למעשה, נפוץ מאוד שהגוף שלך פועל באופן פרופריוספטיבי בכל הנוגע לריפוי פציעות. לפי מחקר שפורסם ב-International Journal for Medicine and the Science of Physical Activities and Sport (Revista internacional de medicina y ciencias de la actividad física y del deporte), הפרופריוספציה היא כלי יעיל במהלך תהליך השיקום לאחר ניתוח ברך.

3. זה מעדיף שליטה וקואורדינציה שרירית

אחד היתרונות של התמקדות בעבודה על חיבור גוף-נפש הוא שזה יכול לעזור לך לשלוט טוב יותר בתנועות שלך.

קואורדינציה עוסקת בסנכרון נכון בין הפקודות שהמוח שולח לבין התנועות שהגוף עושה. סנכרון זה הוא בסיסי לביצוע תנועות בנזילות ובדיוק, ועוד יותר כאשר אתה מנסה ללמוד מיומנויות מוטוריות חדשות. זה בגלל שאתה צריך לרכוש קואורדינציה טיפין טיפין.

אל תשכח לעבוד על חיבור גוף-נפש שלך

למרות שהקשר הזה בין נוירונים ושרירים הוא משהו די טכני וספציפי, אתה יכול למעשה לאמן אותו בכל מקום ללא ציוד ספציפי. כשזה מגיע לפרופריוספציה, יש כלים ספציפיים שאתה צריך כדי לחזק אותו, כמו כדורי בוסו או אטריות קצף.

עם זאת, אתה יכול גם לאמן את היכולת הזו על ידי הוספת חוסר יציבות, כמו החזקת משקלך על רגל אחת. עכשיו אתה יודע: על מנת למנוע פציעות ולשפר את הביצועים הספורטיביים שלך, זכור מה אמרנו לך במאמר זה!

פופולריים