האם קריאטין פוגע בכליות?

לפני שתענה על השאלה האם קריאטין פוגע בכליות או לא
לפני שתענה על השאלה האם קריאטין פוגע בכליות או לא, כדאי לדעת את תופעות הלוואי האפשריות של חומר זה.
קריאטין הוא אחד המוצרים המומלצים ביותר לאנשים שהולכים לחדר כושר, עם זאת, הוא אינו חף מהתוויות נגד. האם זה נכון שקריאטין פוגע בכליות?

ספורטאים רבים משתמשים בחומרים שונים לתוצאות מהירות יותר באימונים שלהם. לחלק מהמוצרים הללו יכולות להיות השפעות מזיקות על בריאותם. במאמר הבא נספר לכם אם קריאטין פוגע בכליות.

מהו קריאטין ולמה הוא משמש?

קודם כל, מעניין ללמוד קצת על החומר הזה, שאנשים בעולם הכושר משתמשים בו באופן קבוע. קריאטין הוא חומצה אורגנית חנקנית המיוצרת באופן טבעי בכבד המאפשרת לגוף להפיץ אנרגיה בין כל התאים במהירות.

חומר זה מורכב משלוש חומצות אמינו: גליצין, L-methionine ו-L-arginine, אשר הכבד מסנתז באופן טבעי. לאחר מכן, הם הופכים לאדנוזין טריפוספט (ATP), ומאפשרים לנו לבצע תנועות או מאמצים שונים.

כל בני האדם מייצרים כמות מסוימת של קריאטין באופן טבעי ואנו יכולים לרכוש אותה גם על ידי צריכת דגים ובשר אדום.

יתרה מכך, כאשר צורכים קריאטין מלאכותי, אנו מצפים שלשרירים שלנו תהיה יותר אנרגיה. כך נוכל להרים יותר משקל ובכך לגרום ליותר ניוון של השריר הדו-ראשי, התלת ראשי, הבטן וכו'.

בעת פעילות גופנית, תאים דורשים כוח או דלק כדי להשלים את כל החזרות. לכן, אנו יכולים לבצע ביצועים טובים יותר עם החומר הזה. כמות הקריאטין שאינה בשימוש מסולקת באמצעות שתן, אך היא יכולה גם להצטבר בכליות.

תופעות לוואי של קריאטין

לפני שתענה על השאלה האם קריאטין פוגע בכליות או לא, כדאי לדעת את תופעות הלוואי האפשריות של חומר זה. ביניהם, נוכל להדגיש:

1. בעיות מעיים

במאמר הבא נספר לכם אם קריאטין פוגע בכליות
במאמר הבא נספר לכם אם קריאטין פוגע בכליות.

חלק מהאנשים חווים בעיות במעי ובקיבה לאחר בליעת קריאטין. התסמין העיקרי הוא התכווצויות וכדי להימנע מכך, אנו ממליצים לא לצרוך חומר זה לפני האכילה.

2. נפיחות או עלייה במשקל

המטרה של אלו שבוחרים בקריאטין היא לבצע ביצועים טובים יותר ולבנות שרירים גדולים יותר. עם זאת, הדבר מביא עמו עלייה במשקל ודלקות עקב הצטברות נוזלים. במקרים מסוימים עלולה להתרחש בצקת בקרסול או נפיחות ביד.

3. התייבשות

ביחס לאמור לעיל, כשיש אגירת נוזלים, זה לא אומר שיש לנו יותר מדי מים. במקום זאת, המים עברו לאזורים ספציפיים בגוף בעוד ששאר הגוף מראה סימני התייבשות. לדוגמה, העור והריריות עלולים להיות יבשים.

אז, האם קריאטין פוגע בכליות?

בהתחשב בכל המידע לעיל, אנו יכולים להסיק שקריאטין, למעשה, פוגע בכליות. זה לא שהחומר עצמו מזיק, אלא בגלל שהוא לא מאפשר סילוק רעלים ונוזלים. זה יכול לגרום לבעיות בכליות בטווח הארוך.

יתר על כן, נאסר על אנשים שיש להם פתולוגיות כליות, כגון אבנים או אי ספיקה, להשתמש בקריאטין. אצל אנשים בריאים ואתלטים, הנזק נראה לאורך זמן ולכן, רבים אחרים מאמינים שאין תופעות לוואי.

אם נחליט להשתמש במוצר זה, נוכל לעזור לגופנו על ידי הפרשת יותר שתן. אנחנו יכולים לעשות זאת על ידי שתייה מרובה של מים - שלושה ליטר ליום אם חם או אם אנחנו מתאמנים - ועל ידי אכילת פירות וירקות שיש להם תכולת מים גבוהה כמו תפוחים, אגסים ועגבניות.

בנוסף, אנו ממליצים להגביר את צריכת המזונות המכילים קריאטין באופן טבעי. ביניהם, נוכל להדגיש הרינג, חזיר, סלמון, ארנבת, טונה, עוף ובקלה. אנו יכולים למצוא קריאטין גם בביצים ובחלב אך בכמויות קטנות יותר.

לבסוף, אנו ממליצים לך להתייעץ עם רופא המתמחה בתזונה וספורט. הרופאים יציינו אם זה מתאים או לא לצרוך חומרים לפעילות גופנית ואם זה נכון - על פי הקריטריונים שלהם - שקריאטין פוגע בכליות.