האם אתה יודע מה הסומטוטייפ שלך?

יתנו לך את התשובה מהו הסומטוטיפ שלך
מבנה העצמות, השרירים והצטברות שומן, יחד עם מאפיינים אישיים נוספים, יתנו לך את התשובה מהו הסומטוטיפ שלך.
גנים, תזונה ופעילות גופנית כולם מגדירים את צורת הגוף שלך; סומטוטייפים, או סוגי צורת גוף, לוקחים את שמם משכבות של רקמות: אנדודרם, מזודרם ואקטודרם.

הכרת הסומטוטייפים השונים תקבע את סוג הדיאטה, רמת האימון וכמות ההתאוששות הדרושה לך. מבנה העצמות, השרירים והצטברות שומן, יחד עם מאפיינים אישיים נוספים, יתנו לך את התשובה מהו הסומטוטיפ שלך.

מה זה סומטוטייפ?

הפסיכולוג וויליאם הרברט שלדון חקר את הצורות השונות של גוף האדם וקישר אותן עם מצבי רוח. בדרך זו, הוא זיהה שלושה סומטוטייפים: אקטומורף, מזומורף ואנדומורף. הכרת הסומאטיפ שלך תנה את התזונה שלך, האימונים וההתאוששות שלך.

מבנה גוף וגנטיקה

לסוג מבנה הגוף יש את הבסיס שלו בגנטיקה; סיבי השריר והגנוטיפ מגדירים את נפח הגוף. סיבים אלו מתחלקים לעוויתות איטיות (או אדום מסוג I) ולעוויתות מהירה (או לבן מסוג II). הם אחראים על צמיחת השרירים במהלך פעילות גופנית.

לשרירי האדם יש יכולת מצוינת להסתגל לגירויים ולמאמץ. אימון מתמיד יכול להגדיל את מסת השריר ואנשים שאינם מבצעים פעילות גופנית בסופו של דבר עם שרירים מנוונים.

אבל לא הכל גנטיקה כמובן; אתה עדיין יכול להיכנס לכושר ללא קשר לגנים שלך. זה יהיה תלוי ביכולת של הגוף שלך לבנות שריר, לאחסן שומן או רקמת שריר, ובמבנה הגוף.

בני אדם לא יכולים להיות 100 אחוז מסומטוטייפ אחד

אף בן אדם אינו רק סומטוטיפ אחד: זה תמיד מסתכם בשילוב של כמה צורות גוף. מין, גיל, גדילה, פעילות גופנית, גורמים סביבתיים ותרבותיים, גוון העור, כמו גם שגרת האימון שלך. כל הגורמים הללו ממלאים תפקיד באיך הגוף שלך נראה.

מה הסומטוטייפ שלך?

כדי לדעת איזו מבנה גוף יש לך, תוכל למדוד את היקף פרק כף היד. דרך קלה לעשות זאת היא על ידי כריכת האגודל והאצבע המורה סביבו; אם זה ממש קל להפגיש את שתי האצבעות האלה, אז אתה אקטומורף. אם זה קשה לעשות, אז אתה מזומורף. לבסוף, אם אתה מסוגל לעשות את זה כרגיל, אז אתה סומטוטייפ הוא זה של אנדומורף.

  • אצל אנשים אקטומורפים, החזה, המותניים והירכיים שווים ברוחב.
  • למזומורפים יש מותניים קטנים, והחזה והירכיים שלהם באותם גדלים.
  • לאנדומורפים יש מותניים רחבים יותר מהמותניים והחזה שלהם.

סומטוטיפ אנדומורפי

תוכל למדוד את היקף פרק כף היד
כדי לדעת איזו מבנה גוף יש לך, תוכל למדוד את היקף פרק כף היד.

אנדומורפים נוטים יותר לסבול מהשמנת יתר מאשר סומטוטייפים אחרים. ספיגה טובה של מזונות גורמת להם לעלות במשקל בקלות, לבעלי עור רפוי ובדרך כלל למבנה גוף עגול יותר. אחסון שומן בבטן הבטן לגברים, ובמותניים לנשים, שניהם מאפיינים את הקטגוריה הזו. התזונה שלהם חייבת להיות קפדנית ולכלול מזונות דלי קלוריות.

השרירים שלהם נוטים להיות חלשים, כמו גם זרימת הדם שלהם, ולכן יש להם קצב לב איטי, הם נכנסים לגיל ההתבגרות מאוחר יותר מהשאר ויש להם לחץ דם נמוך. הם נוטים להיות בישיבה והם בדרך כלל שמחים, אדיבים, מוחצנים ואופטימיים.

אנדומורפים מייצרים יותר אינסולין, מה שאומר שהתהליך שמאפשר לגלוקוז להיכנס לתאים מתרחש ביתר קלות. זו הסיבה שהם נוטים להשמנה חולנית.

סומטופי מזומורף

יש להם שרירים חזקים. גמישות היא לא הצד החזק שלהם, אבל הם טובים בתרגילים בעצימות גבוהה בגלל רמות האדרנלין הגבוהות שלהם.

באופן כללי, יש להם גפיים קצרות ועצמות מוצקות; יש להם כלוב צלעות רחב והכתפיים רחבות יותר מהמותניים. הרמת משקולות או כדורגל אירופי הם הדרך המועדפת עליהם להתאמן, בדיוק כמו ענפי התנגדות אחרים, חתירה או התעמלות. הם נהנים מאורח חיים פעיל ויעילות האינסולין שלהם גורמת לגוף שלהם לשלוט בצריכת הקלוריות.

סומטוטיפ אקטומורף

הגפיים הארוכות וזרימת הדם החלשה שלהם הופכים אותם לאיטיים יותר בתרגילי כוח. כשהם מפסיקים להתאמן, הם מאבדים כוח ומסת שריר; עם זאת, הם שומרים על יכולת המתיחה שלהם, אפילו עם פעילות גופנית נמוכה.

הם בדרך כלל גבוהים, רזים ושבירים, מה שגורם להם להצטיין בספורט כמו רכיבה על אופניים, שחייה וריצה. בדרך כלל, קל להם לגוון ולהגדיר את השרירים שלהם, אבל כשזה מגיע לפיתוח גוף, זה בהחלט קשה יותר. פרופורציות השומן שלהם נמוכות מזו של סומטוטייפים אחרים.

מאפיין נהדר של אקטומורפים הוא שיש להם חילוף חומרים מהיר מאוד. יש להם הוצאה קלורית גבוהה גם כשהם נחים וגם העיכול מוציא את המשאבים האנרגטיים שלהם. אקטומורפים הם אלה שיכולים לאכול מה שהם רוצים ולעולם לא משמינים.

הסומטוטיפ של ספורטאים

ספורטאים הם בדרך כלל מזומורפים, אם כי זה יכול להשתנות בהתאם לספורט. אלה שמתרגלים תרגילים אירוביים הם אקטומורפים באופן כללי, בעוד שספורט מגע מועדף על ידי מזומורפים.

פופולריים