כיצד פעילות גופנית מסייעת במניעת אלצהיימר?

דבר אחד שהוכח כמסייע במניעת אלצהיימר הוא פעילות גופנית
עם זאת, דבר אחד שהוכח כמסייע במניעת אלצהיימר הוא פעילות גופנית.
אלצהיימר היא מחלה נוירודגנרטיבית שעלולה להיות בעלת השלכות הרסניות. למצב זה יש גורמים תורמים רבים, אך דבר אחד שהוכח כמסייע במניעתו הוא פעילות גופנית.

מניעת מחלת אלצהיימר היא אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני המדע המודרני. ההשלכות של מחלה זו יכולות להיות הרסניות ואנשי מקצוע בתחום הבריאות מודאגים מכך שהיא מופיעה בחולים צעירים יותר ויותר. עם זאת, דבר אחד שהוכח כמסייע במניעת אלצהיימר הוא פעילות גופנית.

אלצהיימר היא מחלה נוירודגנרטיבית הגורמת לבעיות בזיכרון, בתהליכי חשיבה ובהתנהגות. זוהי הצורה השכיחה ביותר של דמנציה, ולפי מחקר בכתב העת Neurología, חמישה אחוזים מאוכלוסיית אירופה סובלים ממנה.

פעילות גופנית יכולה לסייע במניעת אלצהיימר

למרבה הצער, אין תרופה לאלצהיימר והתסמינים יחמירו יותר ויותר עד שהמטופל לא יזהה עוד את סביבתו. אך למרות זאת, ישנם מספר טיפולים שיכולים לעזור להאט או אפילו למנוע את אלצהיימר.

פעילות גופנית ידועה כמסייעת בשמירה על בריאות המוח, והיא גם הוכחה כמסייעת במניעת מחלות ניווניות כגון אלצהיימר ופרקינסון. אז איזה סוג של יתרונות נותנת פעילות גופנית למוח?

זרימת דם מוגברת למוח

אחד השינויים העיקריים שקורים בעת פעילות גופנית הוא שהדם מכיל יותר חמצן. המשמעות היא שיותר חמצן מגיע למוח. בתורו, זה מספק חומרים מזינים לתאי המוח ועוזר לשמור על נוירונים.

עבור אנשים הסובלים מאלצהיימר העלייה הזו ברמות החמצן מועילה במיוחד מאחר שהמחלה מפחיתה את אספקת הדם למוח, וגורמת למות נוירונים.

עלייה זו ברמות החמצן גורמת גם להיווצרות נימים חדשים. זה מגביר את זרימת הדם לאזורים נוספים במוח ומפחית את הסיכוי למות נוירונים באזור מסוים.

זה ממריץ תהליכים קוגניטיביים

ישנם מספר טיפולים שיכולים לעזור להאט או אפילו למנוע את אלצהיימר
אך למרות זאת, ישנם מספר טיפולים שיכולים לעזור להאט או אפילו למנוע את אלצהיימר.

פעילות גופנית עוסקת בהרבה יותר מסתם הזזת שרירים ועצמות. ספורט כולל מרכיב נפשי משמעותי שבו תהליכים קוגניטיביים כמו קשב וזיכרון צריכים להיות פעילים לביצועים טובים.

לפי מחקר שפורסם ב- Experimental gerontology, פעילות גופנית היא דרך יעילה לשיפור תהליכים קוגניטיביים. יתר על כן, השפעה זו מתרחשת ללא קשר לגיל.

יש לו יתרונות עבור פלסטיות מוחית

המוח הוא האיבר הכי מדהים שיש לנו. זה אומר שהוא מסוגל ליצור רשתות וחיבורים חדשים כאשר הקיימים נכשלים. הדבר הגדול בזה הוא שזה קורה לאורך כל חייך.

אז מה זה קשור לפעילות גופנית? ובכן, לספורט ולפעילות גופנית יש השפעה חיובית על הפרשת גורם גדילה 1 דמוי אינסולין (IGF-1). חומר זה משתחרר על ידי השרירים כאשר אנו מתאמנים, וכאשר הוא מגיע למוח, הוא מגן על הנוירונים. לכן, ככל שהשרירים שלך פעילים יותר, כך המוח שלך מוגן יותר.

זה מגביר את הרזרבה הקוגניטיבית

רזרבה קוגניטיבית היא היכולת של המוח להתנגד לנזק ועדיין לתפקד. בעיקרון, ככל שיש לך יותר רזרבה קוגניטיבית, כך המוח יכול לעמוד בשפע של הזדקנות ומחלות ניווניות.

מחקר באוניברסיטת Ramón llull מצא שהמוח של אנשים מבוגרים שהיו פעילים מכיל יותר חומר אפור. זה מראה שאורח חיים פעיל יכול להוות גורם הגנה חשוב לא רק להגנה מפני אלצהיימר אלא כל נזק כתוצאה מהזדקנות.

אתה יכול לנקוט בצעדים כדי לסייע במניעת אלצהיימר

זה יהיה די פשטני לטעון לקשר של סיבה ותוצאה בין אורח חיים בישיבה לאלצהיימר. ישנם גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וסביבתיים רבים שמשחקים גם הם. עם זאת, שמירה על אורח חיים פעיל יכולה להיות צעד משמעותי בניסיון למנוע מחלה זו.

על פי סקירה שפורסמה ב- Revista Cubana de Salud Pública (Cuban Journal of Public Health), פעילות גופנית בעצימות גבוהה יכולה להפחית את הסיכון לאלצהיימר בין 37 ל-50 אחוזים. עם נתונים כאלה, אין סיבה לא להתחיל לטפל במוח שלך עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי!

פופולריים