כדורגל וטכנולוגיה: האם צדק הספורט ינצח?

כדורגל וטכנולוגיה חייבים ללמוד לחיות ביחד
כדורגל וטכנולוגיה חייבים ללמוד לחיות ביחד, להתגבר על טעויות ולהוסיף חוויות.
האם ה-VAR יכול לסכן את הדינמיקה שהפכה את הכדורגל לספורט עם יותר מעריצים ברחבי העולם? אנו מנתחים חלק מההשלכות של הקשר בין כדורגל לטכנולוגיה.

לאחר שילוב ה-VAR במונדיאל 2018 ברוסיה, היחסים המורכבים בין כדורגל לטכנולוגיה יצרו שוב מחלוקות עזות. מצד אחד, יש הטוענים שההתקדמות הטכנולוגית מעדיפה צדק ספורט. מצד שני, יש הטוענים שזה יכול להשפיע על המהות האמיתית של הכדורגל.

קודם כל, חשוב לציין שהקשר בין כדורגל לטכנולוגיה אינו מוגבל למערכת סקירת הווידאו - הידועה יותר בשם VAR. המבנה והדינמיקה של ענפי ספורט זה ושל רבים אחרים נהנו משילובם של חידושים רבים.

כמובן, לעין הבלתי מאומנת, זה עשוי להיות קשה לזהות את החידושים הטכנולוגיים הללו במהלך משחק. הסיבה לכך היא שאנו בדרך כלל מתמקדים בפעולה של השחקנים או הספורטאים.

במאמר של היום, נדון בכמה התקדמות טכנולוגית שכמעט אינה מורגשת בכדורגל. וכמובן, לא נתעלם מההקדמה הרועשת של ה-VAR במשחקים הרשמיים!

כדורגל וטכנולוגיה: התקדמות מוצלחת וכמעט 'בלתי מורגשת'

עם כל כך הרבה מחלוקות שנוצרו בשנים האחרונות על ידי ה-VAR, אנחנו שוכחים לעתים קרובות את הטכנולוגיות האחרות ששולבו בכדורגל.

דוגמה טובה לטכנולוגיה לא ידועה היא המערכת המכונה ' הוקאי ', המשמשת בעיקר את השופט כדי לאשר שערים במהלך משחקים.

ה-VAR צריך לייעל את עבודתו ולתרום ליישום יעיל של צדק ספורט בכדורגל
במקום זאת, ה-VAR צריך לייעל את עבודתו ולתרום ליישום יעיל של צדק ספורט בכדורגל.

Hawkeye מורכב מרשת של מצלמות ברזולוציה גבוהה הממוקמות אסטרטגית על מגרש המשחקים כדי ללוות את מסלול הכדור. כאשר הכדור חורג לחלוטין מקו השער, הוקאיי שולח אות לשעון הדיגיטלי של השופט.

בשל כך, מערכת זו מאפשרת לנו לזהות באופן אוטומטי ומדויק את המטרות. בתורו, זה ממזער את הערכים השגויים שיכולים להועיל או להזיק לכל אחת מהקבוצות המשתתפות.

הטכנולוגיה המשמשת לניטור משחקים

ישנה גם מערכת ניטור חדשה וחדשנית לשחקנים במהלך המשחקים ששולבו בשנים האחרונות. תיאורטית, מערכת הניטור מקלה לעקוב אחר התנועות של כל שחקן במגרש ולצפות בביצועיו במהלך המשחק.

בנוסף, טכנולוגיה זו שולטת גם בקצב הלב ובטמפרטורת הגוף של כל ספורטאי. בדרך זו, הוא יכול לסייע באיתור מקרים אפשריים של סימום או יכול להיות כלי מצוין לאבחון מוקדם לבעיות בריאות.

מאז תחילת המאה ה-21, מהנדסים הוסיפו בהדרגה את טכנולוגיית סקירת המשחקים לעולם הספורט. יש הרבה דעות בעד ונגד המצב הזה.

לדוגמה , בשנת 2001 הפך רוגבי לספורט חלוץ בשימוש במצלמות כדי לסייע בבוררות. על ידי מיקומם אסטרטגי על מגרש המשחק, ניתן היה למזער באופן משמעותי טעויות שנגזרו מהמגבלה הטבעית של העין האנושית.

בהתחשב בהצלחת שילובו בתחרויות רשמיות, גם ענפי ספורט אחרים החלו לאמץ את הטכנולוגיה הזו. טניס, כדורעף והוקי, למשל, הוסיפו במהירות מצלמות כדי לייעל את מערכת הבוררות שלהם. כמה שנים מאוחר יותר, גם כדורסל ובייסבול הצטרפו לרשימה זו.

למרות שהם לא פטורים מביקורת, אף אחד מהשילובים הללו לא היה שנוי במחלוקת כמו זה של ה-VAR בכדורגל. אבל, למה יש כל כך הרבה דחייה מהשילוב של כדורגל וטכנולוגיה? האם זה נכון שמערכת סקירת המשחקים תגרע בסופו של דבר סמכות מהשופט?

VAR בכדורגל: מחלוקות מוגזמות וטיפול לא הולם

ה- VAR מורכב מסקירת הצגות "מוטלות בספק" המוקלטות דרך רשת המצלמות הממוקמות במגרש המשחקים. התמונות מועברות בשידור חי לחדר ניטור, בו נמצאים עוזרי הווידאו.

מהנדסים הוסיפו בהדרגה את טכנולוגיית סקירת המשחקים לעולם הספורט
מאז תחילת המאה ה-21, מהנדסים הוסיפו בהדרגה את טכנולוגיית סקירת המשחקים לעולם הספורט.

עוזרי שופטים אלה חייבים לבדוק את המהלכים שביקש השופט. לאחר מכן, הם יידעו אותו על סטים מפוקפקים או הפרות שלא שמים לב לעין האנושית. זה כולל סקירת שערים, זריקות עונשין או פנדלים, עמדות ה"חוץ" והרחקות. עם זאת, ה'מילה האחרונה' בבוררות תהיה תמיד באחריות הבורר הראשי.

בגלל זה, בתיאוריה, מומחים לא המציאו את ה-VAR כדי להחליף או לגרוע סמכות מהשופטים. במקום זאת, ה-VAR צריך לייעל את עבודתו ולתרום ליישום יעיל של צדק ספורט בכדורגל.

בפועל, נראה שטיפול לא הולם ב-VAR באמת פוגע בקצב המשחקים; במקום לעזור לשופטים, בסופו של דבר הם חושפים אותם לחוסר אמון חדש.

אמנם זה נכון ששגיאות בשימוש ב-VAR ניכרות במקרים רבים, אבל כל הטכנולוגיה החדשה דורשת זמן לשימוש מיטבי. באופן הגיוני, זו תהיה המשימה של פיפ"א ושל התאחדויות הכדורגל של כל מדינה לקדם אימונים לשופטים כדי להפיק את המרב מכלי זה.

כדורגל וטכנולוגיה חייבים ללמוד לחיות ביחד, להתגבר על טעויות ולהוסיף חוויות. בקיצור, מדובר בדרך לחברה הוגנת יותר, גם על המגרש וגם מחוצה לו.

פופולריים