אימון דום נשימה בספורט: האם זו טכניקה מועילה?

בואו נסתכל בקצרה כיצד משתמשים באימון דום נשימה בשחייה
מכיוון שהטכניקה פותחה לראשונה בתחום השחייה, בואו נסתכל בקצרה כיצד משתמשים באימון דום נשימה בשחייה.
אימון דום נשימה נפוץ יותר בשחייה מאשר בענפי ספורט אחרים, אבל זה לא אומר שאין יתרונות לענפי ספורט אחרים. נספר לכם במה מדובר והאם יש יתרונות לשימוש בטכניקה זו.

אימון דום נשימה בספורט אינו מוגבל רק לשחיינים. למרות שספורטאים אלה חייבים להשתמש בטכניקה זו בתדירות גבוהה יחסית כדי לשפר את יכולת הריאות והחזרה הורידית שלהם, היא נכללת כעת גם בענפי ספורט שונים אחרים.

למרות הצמיחה בפופולריות שלו, עדיין יש ויכוחים לגבי השימושים הפוטנציאליים של דום נשימה, הבטיחות והיתרונות שהיא יכולה להביא. מעל לכל, נדונו הסיכונים שאימון דום נשימה עשוי לכלול בשאיפה לביצועים טובים יותר בענפי ספורט שונים.

בואו נראה מה זה אימון דום נשימה בספורט ומי משתמש בטכניקה הזו. נסתכל גם על מה שידוע על השפעתו על מצב בריאותו הכללי של הספורטאי. מכיוון שהטכניקה פותחה לראשונה בתחום השחייה, בואו נסתכל בקצרה כיצד משתמשים באימון דום נשימה בשחייה.

מהו אימון דום נשימה בספורט?

במונחים רפואיים, דום נשימה קשור להפרעה בתנועות הנשימה הרגילות. כלומר, זה בעצם אומר הפסקה זמנית של הנשימה. זה כרוך בדינמיקה של האופן שבו הגוף שלך קולט חמצן ומשחרר פחמן דו חמצני.

הספורטאים הראשונים שהפעילו דום נשימה בספורט היו צוללנים חופשיים. הם השתמשו בזה כטכניקה כדי לעזור להם להשתפר בספורט שלהם. המטרה שלהם הייתה לצלול עמוק יותר ויותר על ידי יכולת לעצור את נשימתם זמן רב יותר. בסביבת הצלילה החופשית הורחב הידע באימון דום נשימה והשימוש בו נעשה בטוח יותר.

בואו נראה מה זה אימון דום נשימה בספורט ומי משתמש בטכניקה הזו
בואו נראה מה זה אימון דום נשימה בספורט ומי משתמש בטכניקה הזו.

בהמשך המסלול, עצירת הנשימה מתחת למים הפכה לעוד תרגיל אימון בסיסי עבור ספורטאים שהתאמנו בבריכות שחייה. התיאוריה הייתה שהמחסור באוויר שיפר את זרימת הדם וכי הוא אילץ את הגוף להיות מסוגל להסתגל בקלות רבה יותר לסביבות תחרותיות.

סכנות של תרגול דום נשימה בעומקים גדולים

האם אתה יודע איך הגוף מגיב ללחץ מים בעומקים מסוימים מתחת לפני השטח? בין 10 ל-50 מטרים מתחת למים, למשל, יש לחץ חיצוני גבוה על הריאות. ב-60 מטר הסרעפת מגיבה ומנסה לקלוט חמצן בכל אמצעי אפשרי, על ידי גירוי תנועות נשימה.

אם צולל ממשיך לרדת, הבעיה היא שהפחמן הדו חמצני בגופו אינו מסולק. חומרי פסולת כגון חומצת חלב ממשיכים להסתובב במחזור הדם. כאשר זה קורה, עייפות קיצונית והתכווצויות שרירים עלולות להתחיל להופיע. אלו הן חלק מהסכנות של צלילה חופשית.

איך אפשר לאמן דום נשימה?

האם ידעת שרוב הספורטאים לא מתרגלים דום נשימה בים? למעשה, הרוב מתאמנים או מתאמנים בבריכת השחייה. חדרי כושר מימיים ובריכות שחייה מקורות הם מקומות אימונים נפוצים, ויש צורך גם באמצעי אבטחה מסוימים.

אימון הוא תהליך מתקדם, במטרה להתאים את הנפש והגוף למחסור גדול יותר בחמצן. חשוב מאוד לא לחרוג ממגבלות הגוף בתחושת הרעבה בחמצן. אחרת, הרפלקסים שלך יכולים להתחיל לעשות עליך טריקים מלוכלכים.

ספורטאי מתאמן באופן מסורתי על ידי תרגול סדרה של דום נשימה, או עצירת נשימתו. הם מתכופפים קצת מתחת למים ועוצרים את נשימתם למספר שניות, ואז עולים לאוויר לאותו פרק זמן קצר. הספורטאי חוזר על פעולות אלו וככל שריאותיו מתחזקות ויכולתן לעצור את נשימתן עולה, הן מגדילות את משך הזמן.

אפשרות אחת היא להתאמן באמצעות דום נשימה פעיל, כלומר עם תנועות. הספורטאי לא רק שוהה מתחת לפני המים, אלא גם שוחה פרק זמן מסוים תוך שהוא עוצר את נשימתו. אז הוא עשוי לצוף בזמן המנוחה ולחזור מתחת למים כדי להמשיך להתאמן.

כפי שציינו לעיל, השימושים הפוטנציאליים של זה אינם מוגבלים לשחייה. גם רוכבי אופניים יכולים להתאמן בצורה דומה, עם אופני כושר. הרעיון הוא לעצור את נשימתם לתקופות ממושכות בזמן שהם מדוושים. זה מאלץ את הגוף שלהם להיות מיומן יותר בעבודה בתנאים קיצוניים.

אילו יתרונות יש לאימון דום נשימה בספורט?

מהם כמה מהיתרונות המבוססים של אימון דום נשימה בספורט? מחקר שפורסם בהשערות רפואיות מזכיר כי עלייה בקיבולת הריאות היא אחד היתרונות הראשונים והעיקריים. הריאות מגבירות את אצירת החמצן שלהן ככל שהאימון מתקדם.

הסרעפת גם הופכת ליעילה יותר, ולכן כל ריאה של אוויר שווה יותר לגוף. הסרעפת שלך תוכל לעזור לך לשאוף יותר אוויר בפחות זמן בעת הצורך. באותו אופן, כל כלוב הצלעות יוכל לספוג פגיעה שרירית גדולה יותר מהגפיים העליונות. כלוב צלעות מחוזק זה יכול לעזור להפחית פציעות במרפקים, בכתפיים ובצוואר.

אימון דום נשימה משפר את ההחזר הוורידי
אימון דום נשימה משפר את ההחזר הוורידי, כלומר את החזרת הדם דרך הוורידים אל הלב.

מה לגבי מערכת הלב וכלי הדם של הגוף? אימון דום נשימה משפר את ההחזר הוורידי, כלומר את החזרת הדם דרך הוורידים אל הלב. זה מתורגם לזרימת דם וזרימת דם טובים יותר.

בספורט אירובי, שיפור ההחזר הוורידי הוא בסיסי, שכן זרימת דם טובה יותר פירושה שהדם יכול להגיע לשרירים הפועלים מהר יותר ובעוצמה גבוהה.

האם אימון דום נשימה בספורט תמיד מתאים?

כמובן, אנחנו לא יכולים להיות דוגמטיים לגבי אימון דום נשימה בספורט. משוב שלילי מבוסס בעיקרו על הסיכונים הכרוכים בכך, מכיוון שלא ניתן לתרגל דום נשימה ללא סיוע. אדם שני חייב להיות נוכח כל הזמן במהלך האימון. הם יצטרכו לתזמן את הצלילות ולהיות ערניים לכל בעיה אפשרית.

באופן דומה, לומר שאימון דום נשימה שימושי עבור כל סוגי הספורט פשוט לא מעשי. זו לא טכניקה מתאימה לכל אחד. ומלבד היישומים הברורים שלו בענפי ספורט כמו שחייה ורכיבה על אופניים, שבהם אימון דום נשימה הגיוני מאוד, בענפי ספורט אחרים צריכה להתבצע הערכה כדי לקבוע אם ספורטאי יכול להפיק תועלת מהטכניקה הזו או לא.

מתוך מחשבה על האמור לעיל, כל אדם צריך להחליט אם לבחון אימון דום נשימה. כמובן שאם תחליט שזה בשבילך, אתה תמיד צריך להתאמן עם מאמן מקצועי נוכח כל הזמן.

לאימון דום נשימה יש יתרונות ברורים, אם כי אלה אינם רלוונטיים ישירות בכל ענפי הספורט. כמו תמיד, מומלץ לערוך מחקר מעמיק באמצעות מקורות אמינים כדי לגלות מה מתאים לך.

פופולריים