האם קריאטינין מזיק לבריאות שלך?

רמות קריאטינין גבוהות במיוחד נמצאות אצל ספורטאים הנוטלים באופן קבוע תוספי קריאטין
במקרים רבים, רמות קריאטינין גבוהות במיוחד נמצאות אצל ספורטאים הנוטלים באופן קבוע תוספי קריאטין.
קריאטינין יכול לרוב לעלות באופן משמעותי אצל ספורטאים עם פעילות שרירית גבוהה, ואצל אלו הנוטלים תוספי קריאטין. אבל האם זה יכול להזיק לבריאות שלך?

קריאטינין הוא מוצר פסולת המיוצר על ידי השרירים. הכליות פועלות לסינון מזרם הדם, ומפרישות אותו דרך השתן. אם בדיקת שתן מגלה רמות גבוהות של קריאטינין בגוף, זה יכול להיות סימן למחלת כליות. עם זאת, זה יכול להיות גם תוצאה של נטילת תוספי קריאטין.

קריאטינין ופתולוגיה כלייתית

כפי שכבר הזכרנו, רמות גבוהות של קריאטינין בשתן יכולות להעיד על בעיה בסיסית בכליות. עם זאת, על מנת לאשר אבחנה זו, רופא יצטרך לבצע סדרה של בדיקות נוספות, כפי שצוין במאמר שפורסם בכתב העת Nephron.

בעיית הפרשה בכליות עלולה לגרום להצטברות של קריאטינין בדם, ובכך להפחית את שיעורי ההפרשה דרך השתן. על מנת למדוד את רמות הקריאטינין בגוף, הרופאים בדרך כלל יערכו בדיקת דם.

בדיקות מסוג זה מבוצעות בדרך כלל כאשר מטופלים מגיעים למרפאה עם סט ספציפי של תסמינים. עייפות, נפיחות או תפוקת שתן מוגברת יכולים להצביע על בעיה בסיסית.

בדיקות קריאטינין סדירות בסרום עשויות להיות מומלצות גם לחולים עם סוכרת, או לאלה עם היסטוריה משפחתית של מחלת כליות. בדרך זו, הרופאים יכולים לשלול במהירות את האפשרות של מחלת כליות, או תפקוד כליות לקוי.

רמות קריאטינין גבוהות ותוספי קריאטין

במקרים רבים, רמות קריאטינין גבוהות במיוחד נמצאות אצל ספורטאים הנוטלים באופן קבוע תוספי קריאטין. העמסת יתר של משקעי שרירים עם קריאטין מייצרת כמות גדולה יותר של מטבוליט פסולת.

במצבים אלה, קריאטינין גבוה בדם לבדו אינו אינדיקציה לקיומה של פתולוגיה בסיסית כלשהי, כפי שנאמר במחקר זה משנת 2019.

ככזה, בדיקות קריאטינין בסרום אינן תמיד אמינות כאשר מנסים לאבחן מחלת כליות. עקב פעילות שרירית גבוהה, נפוץ יחסית למצוא הפרשת קריאטינין מוגברת אצל ספורטאים, כולל אצל אלו שאינם נוטלים תוספי קריאטין.

טיפים מובילים להגנה על הכליות שלך

רמות קריאטינין גבוהות ותוספי קריאטין
רמות קריאטינין גבוהות ותוספי קריאטין.

ישנם מספר דברים שאתה יכול לעשות כדי לעזור לשמור על בריאות הכליות שלך. הראשון הוא לעקוב מקרוב אחר רמות הלחות שלך. שמירה על לחות מוריד את הלחץ מהכליות, ועוזר לקדם את בריאות הכליות בטווח הבינוני והארוך.

צריכה תכופה של ממתיקים עלולה להזיק לתפקוד הכליות ולבריאות. לאור זאת, מומחים ממליצים לא לצרוך משקאות קלים ממותקים באופן מלאכותי. בעוד שמשקאות ממותקים יכולים להזיק ללבלב, זנים ממותקים כימיים יכולים להשפיע על בריאות הכליות.

חומר נוסף שצריך להגביל הוא אלכוהול. בנוסף להיותו מזיק לכליות, יש לו גם השפעה מסוכנת על חילוף החומרים בכבד ומגביר את הסיכון לעודף משקל.

כל עוד אין בעיות כליות עכשוויות, הגדלת צריכת הפירות והירקות היא דרך יעילה למנוע מצבי כליות. מזונות אלו עשירים בנוגדי חמצון ומינרלים, המסייעים לאיזון תהליכי ספיגה חוזרת בכליות.

זה, יחד עם תכולת הוויטמינים הגבוהה שלהם, היא רק אחת הסיבות לכך שכל כך חשוב לשלב אותם בתזונה שלך על בסיס יומי.

קריאטינין: אינדיקטור לא אמין

בעוד שעודף קריאטינין בדם או בשתן יכול להעיד על בעיות כליות, נוכחותו יכולה גם להטעות. אנשים המבצעים פעילות גופנית באופן קבוע או נוטלים תוספי קריאטין בדרך כלל מציגים רמות גבוהות יותר של חומר זה בגוף. זה לא מהווה סכנה לבריאותם - להיפך, למעשה.

כתוצאה מכך, קריאטינין אינו אינדיקטור אמין במיוחד בכל הנוגע לבריאותנו. אצל אלו המנהלים אורח חיים בישיבה יותר, רופא יצטרך לבצע בדיקות נוספות כדי לקבוע אם הרמות הגבוהות של קריאטינין בדם משמעותיות. הם גם יאשרו אם יש בעיה עם הכליות או לא.

כאשר מטפלים באיברים אלו, חשוב לזכור את הצורך בתזונה מגוונת ומאוזנת. הימנעות מחומרים כמו אלכוהול וממתיקים מלאכותיים היא חיונית. מה שכן, חשוב גם להשתדל לשמור על לחות טובה כל הזמן.

פופולריים