תוספי חוצץ: סודה לשתייה ובטא אלנין

סודה לשתייה ובטא-אלנין שייכים לקבוצת הראיות A
תוספי מאגר, סודה לשתייה ובטא-אלנין שייכים לקבוצת הראיות A. במילים אחרות, הוכח שיש להם יתרונות.
לסודה לשתייה ולבטא-אלנין יש שימושים דומים. השאלה היא, האם אתה יכול לשלב אותם כדי ליצור תוספי חיץ? המשך לקרוא כדי ללמוד עוד.

ישנם ארבעה סוגים של תוספי ספורט - A, B, C ו-D- בהתאם לרמת ההוכחות המדעיות לשימוש בהם. תוספי מאגר, סודה לשתייה ובטא-אלנין שייכים לקבוצת הראיות A. במילים אחרות, הוכח שיש להם יתרונות.

בסיסים מדעיים של תוספי חיץ

גם בטא-אלנין וגם סודה לשתייה הם חוצצים. מה זה אומר? חלק בסיסי בפיזיולוגיה של כל האורגניזמים הוא הומאוסטזיס. כאן הגוף שומר על האיזון בין המערכות השונות. ככה הכל עובד בצורה מושלמת.

ביצורים חיים מתרחשים כל הזמן שינויים הגורמים לחוסר איזון של pH. האיזון בין חומצי לבסיסי בגוף האדם הוא חיוני מכיוון שכמה תגובות כימיות מתרחשות רק ב-pH מסוים. הדרך של הגוף לווסת אותו היא באמצעות תוספי חיץ או מערכות הנשימה והכליות.

בולמי זעזועים או חוצצים

ערכי ה-pH התואמים לחיי אדם נעים בין 6,8 ל-7,8, אם כי 7,4 הוא הערך התקין הטוב ביותר. מאגרים, או מערכות חיץ, אחראיות לשמירה על ערכים אלו בטווח זה.

בהתאם לאופי הכימי שלהם, הם מסווגים כאורגניים או לא אורגניים. למעשה, זה תלוי איפה הם ממוקמים, או פלזמה (בדם) או רקמה.

בין מאגרים אורגניים בולטים המוגלובין, חלבונים וחומצות אמינו. לגבי מאגרים אנאורגניים, שניים חשובים: חיץ פחמן ביקרבונט ומאגר פוספט. זהו הבסיס המדעי לשימוש בבטא-אלנין ובסודה לשתייה כחומצות ארגוגניות.

אבקת סודה לשתייה

כאשר אתה עושה פעילות גופנית בעצימות גבוהה, הצטברות של חומרי פסולת - פחמן דו חמצני ולקטט - מתרחשת בשרירים ובדם שלך. התשישות השרירית במהלך פעילות גופנית מתרחשת בחלקה בגלל זה. עם זאת, לגוף האדם יש מערכות שעוזרות לכך: חוצצים.

שימוש בסודה לשתייה הוצע כדי להפחית את תשישות השרירים באימונים בעצימות גבוהה וקצרה.

כדי לקחת את זה, רוב המחקרים ממליצים על 0.3 גרם סודה לשתייה לכל ק"ג משקל, בין 60 ל-90 דקות לפני האימון.

גם בטא-אלנין וגם סודה לשתייה הם חוצצים
גם בטא-אלנין וגם סודה לשתייה הם חוצצים.

לבסוף, למרות שהסודה לשתייה מראה שיפור, חלק מהמטופלים חווים אי נוחות במערכת העיכול. כמו תמיד בתזונת ספורט, אנו ממליצים לבדוק את הסבילות שלך לפני תחרות.

בטא-אלנין

הבסיסים המדעיים של בטא-אלנין הם הקשר שלו עם מולקולה אחת - קרנוזין. מולקולה זו מווסתת את ה-ph ברמה המולקולרית. כמו כן, נטילת תוסף זה מגבירה את רמות הקרנוזין.

בזמן נטילת תוסף זה, חלק מהאנשים הראו הופעת עייפות מאוחרת. אנו ממליצים להם לעבוד במאמץ במשך דקה עד ארבע דקות. בתרגילים של פחות מדקה, הם לא הבחינו בשיפורים.

לגבי המינון, אנו ממליצים בין שלושה לחמישה גרם ליום למשך שבועיים או עשרה ימים. המקסימום היומי הוא חמישה גרם מכיוון שלנטילת יותר אין יתרונות נוספים.

כמו כן, יש לזכור שאחת מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר היא פרסטזיה. זוהי תחושת עקצוץ או צמרמורת. במקרים אלו עדיף לחלק את המינון לאורך היום.

תוספי מאגר: מסקנה

  • שימוש בסודה לשתייה יעיל יותר מבטא אלנין. עם זאת, שילוב ביניהם יכול להיות אסטרטגיה טובה.
  • שימו לב לתופעות הלוואי של שניהם. עם בטא-אלנין, אתה עלול לחוות פרסטזיה. מצד שני, סודה לשתייה עלולה לגרום לאי נוחות במערכת העיכול.
  • קח את הסודה לשתייה בין 60 ל-90 דקות לפני האימון, מעורבב עם מים, לימון או חומץ.
  • הם שימושיים מאוד באימוני HIIT.
  • לכל אדם עשוי להיות הבדלים בתגובות הביצועים.

בנוסף, קחו זאת בחשבון, בהתאם לספורט:

  • חתירה אולימפית- כל עוד זה לא יותר מ-10 שניות או חתירה בספסל קבוע שבו כל ריגאטה היא 20 שניות. בשני המקרים, עדיף להשתמש בשני הסוגים של תוספי חיץ.
  • רכיבה על אופני הרים- שיטת המסלול האולימפית או סוג הקריטריון ברכיבת כביש.
  • שחיין מהירות 100 מטר.

לבסוף, חשוב ביותר שלעולם לא תיקח תוספים ללא פיקוח מקצועי. שוחח עם תזונאי לפני השימוש במוצרים אלה.

פופולריים