סוגי סוכרת

הנקראת גם סוכרת נעורים
סוכרת מסוג 1, הנקראת גם סוכרת נעורים, פירושה שהלבלב אינו מייצר אינסולין.
סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, ולמרות שההתרחשות שלה נובעת מגורם גנטי חשוב מאוד, זה גם תלוי בנו לנהל אורח חיים בריא כדי להפחית את הסיכונים שלנו.

סוכרת היא מחלה שהפכה נפוצה יותר בשנים האחרונות. הסיבה העיקרית לסוגים שונים של סוכרת היא אורח חיים בישיבה ותזונה לקויה, אם כי גם לגנטיקה יש תפקיד חשוב. בהמשך, נספר לכם מהי סוכרת והסוגים הקיימים.

האם ידעת שיותר מ -100 מיליון מבוגרים בארה"ב סובלים מסוכרת או נמצאים בסיכון לפתח סוכרת? המשמעות היא שמחלה זו פוגעת בכמעט 10 אחוז מאוכלוסיית המדינה. בנוסף, מספרים אלו בולטים יותר בקרב פנסיונרים.

מהי סוכרת?

בצורה מאוד פשוטה ניתן לומר שסוכרת היא מחלה המאופיינת בתכולה גבוהה של גלוקוז בדם. זה נובע מתפקוד לא תקין של הלבלב, שהוא האיבר האחראי על ייצור האינסולין.

כתוצאה מכך, הלבלב מייצר מחסור באינסולין, מה שאומר שרמת הגלוקוז בדם אינה מווסתת כראוי. לכן, משימה זו חייבת להיעשות באופן מלאכותי בעזרת או, זריקות או כדורים.

סוכרת יכולה להופיע בשלבים שונים בחיים ובעוצמות שונות. בהתבסס על כך, מחלה זו מסווגת לפי סוגים שונים שנסביר להלן.

סוגים שונים של סוכרת

סוכרת מסוג 1, הנקראת גם סוכרת נעורים, פירושה שהלבלב אינו מייצר אינסולין. אנשים הסובלים מסוכרת מסוג זה צריכים להזריק אינסולין על בסיס יומי. למרות שזה יכול לקרות בכל גיל, זה מופיע בדרך כלל במהלך שנות החיים הראשונות או במהלך גיל ההתבגרות.

קל יותר לאבחן סוג זה של סוכרת מכיוון שאין אינסולין בגוף. במקרים רבים, הם יכולים לזהות זאת בחודשי החיים הראשונים. לפעמים אתה יכול לבחור להשתמש במשאבת אינסולין כדי להקל על מתן המינונים.

האם ידעת שיותר מ-100 מיליון מבוגרים בארה"ב סובלים מסוכרת או נמצאים בסיכון לפתח סוכרת
האם ידעת שיותר מ-100 מיליון מבוגרים בארה"ב סובלים מסוכרת או נמצאים בסיכון לפתח סוכרת?

הודות להתקדמות הרפואית ולמגוון הגדול יותר של מזון זמין בסופרמרקטים, קל יותר ויותר לאנשים עם סוכרת מסוג 1 לחיות חיים זהים כמעט לאלה שאינם סובלים ממחלה זו.

סוכרת מסוג שני

בניגוד לסוכרת מסוג 1, במצב זה, הלבלב אכן מייצר אינסולין. אלא שזה לא עושה את זה בכמויות מספיקות, או במקרה הגרוע, אין לזה את האפקט הרצוי. גם סוג זה של סוכרת דורש טיפול וקשור לגורם גנטי חזק.

למרות שלגנטיקה יש תפקיד מהותי, אורח החיים של האדם משפיע גם על הופעת הסוכרת. מחלה זו מופיעה בדרך כלל בתדירות גבוהה יותר אצל אותם אנשים המנהלים חיים בישיבה וסובלים מהשמנת יתר או עודף משקל.

למעשה, 80 אחוז מהאנשים הסובלים מסוכרת מסוג 2 סובלים מעודף משקל. הטיפול בו כרוך בכדורים או באינסולין בהתאם לחומרת הסוכרת ולעמידותו של האדם לתרופות.

עד לפני מספר שנים, סוג זה של סוכרת היה ידוע בשם "סוכרת מבוגרים", אך השם הזה נותר בצד. זאת בשל העובדה שלמרות שיש לה שכיחות גבוהה יותר בקרב אנשים מעל גיל 40, יותר ויותר צעירים סובלים ממנה.

סוכרת הריונית

סוכרת הריון מופיעה בדרך כלל במהלך המחצית השנייה של ההריון. רחוק מרצון לגרום לבהלה, יש צורך לציין שזו בעיה שכיחה מאוד בקרב נשים בהריון. בהתאם לעוצמת הסוכרת, יהיה צורך לטפל בה בצורה כזו או אחרת.

יש לקבוע בדיקה רפואית כדי לוודא שסוכרת אינה מהווה סיכון לתינוק או לאם. ברוב המקרים, מספיק רק להפחית את צריכת הסוכר בארוחות ולהחליף אותו בממתיקים טבעיים נטולי קלוריות. זה אומר שהאם שתהיה צריכה להיות זהירה מאוד עם כל תשוקות הריון טיפוסיות.

בדיקת אוסאליבן מאתרת בדרך כלל סוכרת הריונית בין השבוע ה-12 לשבוע ה-24 להריון. חשוב לבצע את הבדיקה, במיוחד לנשים שכבר סבלו מבעיה זו בהריונות קודמים.

פופולריים