BMI של נשים וגברים: חישוב ופרשנות

חשוב לזכור שחישוב ה-BMI לנשים וגברים אינו מדד לשומן
חשוב לזכור שחישוב ה-BMI לנשים וגברים אינו מדד לשומן.
ה-BMI הוא מדד שמודיע לנו על מסת השריר של האדם. כך נוכל לגלות האם המשקל שלנו תקין או שהוא מתחת או מעל הפרמטרים לפי הגובה שלנו.

אינדקס מסת הגוף שלנו הוא מידע שאנחנו לא יכולים להתעלם ממנו, בין אם אנחנו רוצים לרדת במשקל או אם אנחנו רוצים לדעת אם אנחנו בכושר טוב. במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על ה-BMI של נשים וגברים, איך לחשב אותו וגם איך לפרש את התוצאות.

מה זה BMI?

לפני שמדברים על ה-BMI של נשים וגברים, חשוב מאוד להגדיר אותו. ראשי התיבות מייצגים "מדד מסת הגוף" והוא תוצאה של חישוב הכולל את הגובה והמסה של כל אדם.

ה-BMI הומצא על ידי מדינאי בלגי בשם Adolphe quetelet. בעיקרון, המטרה היא שנדע את כמות מסת הגוף שיש לנו, אם אנחנו במשקל האידיאלי שלנו, או אם אנחנו מתחת או מעליו.

בעוד שה-BMI נמצא בשימוש נרחב על ידי נשים וגברים (זה טוב לאנשים מעל גיל 18 מכיוון שילדים ומתבגרים דורשים חישובים אחרים), יש לו גם מגבלות מסוימות. בולטים ביניהם:

 • זה מתעלם משינויים פיזיים אצל אנשים גבוהים מאוד או נמוכים מאוד.
 • לא מבדיל בין מסת שומן למסת שריר.
 • זה לא לוקח בחשבון את בריאותו של אדם ואת ההשלכות שלה.
 • הערך המספרי שאנו מקבלים אינו קבוע (זה משתנה עם הגיל).
 • נצטרך יותר נתונים (לדוגמה, פרופורציות של רקמות שומן ושרירים) כדי לקבל תוצאה מדויקת.

למרות זאת, ה-BMI שלנו הוא פרמטר טוב שעלינו לקחת בחשבון אם אנחנו עומדים להתחיל דיאטה או אם אנחנו רוצים לדעת כמה אנחנו סובלים מעודף משקל. זה בהחלט שימושי לדעת אם אנחנו גם מתחת למשקל התקין שלנו.

בנוסף, בהתאם לערכו של חישוב ה-BMI, אנו יכולים לגלות עובדות על חילוף החומרים הבסיסי שלנו ועל ההוצאה הקלוריות המתרחשת במהלך פעילות גופנית.

כיצד לחשב את BMI לנשים וגברים

אנחנו יכולים למצוא מחשבונים שונים באינטרנט המסוגלים לחשב את ה-BMI שלנו רק על ידי שימוש בשתי עובדות: המשקל והגובה שלנו. הנוסחה להכרת מדד מסת הגוף היא כדלקמן: משקל גוף (ק"ג) / גובה (מ"ר)2.

כיצד לחשב את BMI לנשים וגברים
כיצד לחשב את BMI לנשים וגברים.

קל יותר להבין עם דוגמה: אם אתה שוקל 60 קילו וגובהו 1,69 מטר, החישוב יהיה: 60/(1,69)2. התוצאה היא 21; במקרה זה, האדם נמצא במשקל תקין. איך אנחנו יודעים? אנו משתמשים בטבלה שנוצרה על ידי ממציא המערכת הזו:

 • רזון חמור: 16 או פחות.
 • רזון בינוני: בין 16 ל-17.
 • רזון קל: בין 17 ל-18,5.
 • משקל תקין: בין 18,5 ל-24,9.
 • השמנת יתר: בין 25 ל-29,9.
 • השמנת יתר מסוג 1: בין 30 ל-34,9.
 • השמנת יתר סוג 2: בין 35 ל-39,9.
 • השמנת יתר סוג 3: יותר מ-40.

האם אני יכול לסמוך על ה-BMI של נשים וגברים?

זה לא על חישוב ה-BMI שלנו ולא לעשות שום דבר אחר. הנקודה היא להשתמש במידע הזה כפרמטר כדי לזהות את המצב בו אנו נמצאים. הרבה פעמים אנחנו חושבים שאנחנו סובלים מעודף משקל בגלל בעיה אסתטית, אבל זה לא באמת המצב. באופן דומה, ייתכן שלא נבין שבעצם אנו סובלים מתת משקל במידה מסוימת.

לכן, התוצאה של נוסחה זו היא הפתיחה הראשונית לשינויים (במידת הצורך). עם זאת, יהיה צורך בהתייעצות עם איש מקצוע. רופא ישתמש במידע זה ובמקורות אחרים כדי להכין דיאטה בהתאם לצרכיך.

מה עוד יכול תזונאי לנתח?

לדוגמה, תזונאי יכול למדוד את היקף המותניים, לבקש מאיתנו לבצע בדיקות מסוימות (דם, שתן וכו'), או לברר לגבי סוג ועוצמת הפעילות הגופנית השבועית שאנו עושים.

עם כל המידע הזה, נוכל לקבל אבחנה מדויקת יותר של מצבנו הגופני. חשוב לזכור שחישוב ה-BMI לנשים וגברים אינו מדד לשומן. אם זה היה, אדם שמתאמן בפיתוח גוף ויש לו יותר שרירים משומן כנראה היה מופיע כאדם שמן לפי הנוסחה הזו.

לבסוף, עליך לזכור שהמשקל הוא אחד הגורמים הקשורים ביותר למחלות מסוימות. זה נכון כאשר זה מעל או מתחת לכמות הרגילה. במקרה הראשון, נהיה יותר מועדים לכולסטרול ויתר לחץ דם; בתרחיש השני, אנמיה ואמנוריאה (בנשים).

לסיכום, אנו יכולים לחשב את ה-BMI עבור נשים וגברים כדי לקבל מושג כללי על מצב הבריאות שלנו. זוהי נקודת המוצא לביצוע שינויים מסוימים בשגרת התזונה והפעילות הגופנית שלנו.

פופולריים