מהן רמות השומן המתאימות בגוף?

הפחתת רמות השומן בגוף יכולה להיות גם מטרה עבור אדם שאין לו מטרות תחרותיות
עם זאת, הפחתת רמות השומן בגוף יכולה להיות גם מטרה עבור אדם שאין לו מטרות תחרותיות.
רמות השומן בגוף הן כמות השומן המאוחסנת ברקמות הגוף שלך. האם אתה יודע איך למדוד את האחוז הזה? זכרו שרמות אלו משתנות בהתאם לגובה ולמשקל שלכם.

אם אתה רוצה לקבל שרירים מוגדרים, שליטה ברמות השומן בגוף שלך הופכת חשובה מאוד להשגת תוצאות אלו. עכשיו, מהם אחוזי השומן הנכונים לגברים ולנשים?

בענפי ספורט רבים, הפחתת רמות השומן בגוף חשובה ביותר למי שרוצה להיות ספורטאים מקצועיים. הסיבה לכך היא שהפחתת רמות השומן בגוף מתורגמת בדרך כלל לשיפור בביצועים.

עם זאת, הפחתת רמות השומן בגוף יכולה להיות גם מטרה עבור אדם שאין לו מטרות תחרותיות. עם מגמות כושר רבות בכל מקום, כולם מבקשים לשפר את המראה שלהם ויש להם שרירים מוגדרים על ידי הפחתת אחוז שומן זה בגוף. האם אתה יודע איך להשיג את זה ועד כמה זה בריא?

הפחתת הרמות שלך כדי להגדיר שרירים

קודם כל, ראוי להדגיש שרמות השומן בגוף קשורות לאינדקס מסת הגוף -BMI- אך אינן נקבעות על ידו במלואן. BMI הוא הקשר בין גובה למשקל של אדם.

עם זאת, שני אנשים עשויים להיות בעלי אינדקס זה באותה רמה אך יש להם הרכב גוף שונה מאוד. במילים אחרות, מה שאדם אחד שוקל בשריר, אחר יכול לשקול בשומן.

לאחר ביצוע ההבהרה החשובה הזו, נוכל לדבר על אחוזי השומן האופטימליים שצריכים להיות לספורטאי בגופו. באופן כללי, אחוז השומן בגוף של ספורטאי צריך להיות בין 12 אחוז ל-19 אחוז. עם זאת, ישנם הבדלים מסוימים בין גברים לנשים שנסביר בהמשך.

כיצד למדוד את ה-BMI והאחוזים שלך

הדרך היחידה למדוד נכון את אחוז השומן בגוף שלך היא באמצעות עכבה ביולוגית. בעיקרון, עכבה ביולוגית מורכבת משליחת דחפים חשמליים בלתי ניתנים לזיהוי דרך גופו של אדם כדי לאתר את מסת הגוף נטולת השומן.

כיצד פועלת עכבה ביולוגית? שיטה זו פועלת מכיוון שהנוזלים הנמצאים בעצמות, בשרירים ובכלי הדם נושאים חשמל טוב יותר מאשר שומנים. אצל אדם עם רמות גבוהות יותר, לדחפים חשמליים ייקח קצת יותר זמן לעבור מאלקטרודה אחת לאחרת.

שליטה ברמות השומן בגוף שלך הופכת חשובה מאוד להשגת תוצאות אלו
אם אתה רוצה לקבל שרירים מוגדרים, שליטה ברמות השומן בגוף שלך הופכת חשובה מאוד להשגת תוצאות אלו.

לכן, במדידה פשוטה זו, איש מקצוע יכול לקבל מידע מפורט על הרכב גופו של המטופל. עם זאת, ישנם מכיילים אנלוגיים שהם בדרך כלל הרבה יותר אמינים ממכשירים אלקטרוניים מסוימים.

רמות שומן בגוף אופטימליות אצל גברים

באופן אידיאלי, רמות השומן בגוף של גבר בריא צריכות להיות בין 12 ל-14 אחוזים. עם זאת, אם רמות השומן בגוף הן בין 15 ל-19 אחוזים, זה עדיין נחשב לממוצע הבריא.

אם יש לך אחוז גבוה יותר, בהתחשב בכך שהוא נמוך מ-40 אחוז, זו גם לא בעיה רצינית. אמנם יהיה קצת שומן מיותר, אבל זה לא באמת ישפיע על רווחתו של אדם, למרות שזה חושף אותו למחלות מסוימות. אם חריגה מ-40 אחוז מהשומן בגוף, הסיכונים הבריאותיים גדלים ויש לנקוט בפעולה.

מצד שני, רמות השומן בגוף של ספורטאי נעות בדרך כלל בין 6 ל-12 אחוזים, עם גוף מוגדר. עם זאת, אם הרמות של גבר מתחת ל-5 אחוזים, אדם זה צריך להגדיל את האחוז הזה כדי למלא פונקציות פיזיולוגיות.

רמות השומן בגוף משתנות אצל נשים

אצל נשים, המשוואה משתנה מאוד: הרכב הגוף של נשים שונה. בשל תפקודים פיזיולוגיים - במיוחד במהלך היולדות - רמות השומן בגופם גבוהות יותר. בנוסף, ייצור הורמונלי, בעיקר אסטרוגן, תורם לאגירת שומן.

רמות נורמליות נעות בין 20 ל-25 אחוז, אם כי אחוז השומן בגוף שנע בין 17 ל-19 אחוז מתאים לאישה בכושר. בינתיים, מי שמגיעות להגדרת שריר גבוהה יותר הן נשים שיש להן בין 14 ל-17 אחוזי שומן בגוף.

בניגוד לגברים, מגבלת אחוז השומן הנמוכה של נשים היא 10 אחוזים, אם כי אחוז נמוך כל כך עלול לשנות תהליכים פיזיולוגיים כגון המחזור החודשי. ביחס למספרים המקסימליים, אלו ממוקמים ב-26 אחוזים לעודף משקל בינוני ו-45 אחוזים להשמנה. כפי שאנו יודעים היטב, מצב זה טומן בחובו סיכונים בריאותיים משמעותיים.

לסיכום, רמות אלו משתנות מאדם לאדם. המפתח לגוף בריא הוא שמירה על איזון. זה בסדר לנסות להפחית את השומן בגוף כדי להרגיש טוב יותר ולהתקדם בספורט, אבל זו לא צריכה להיות אובססיה.

פופולריים