ריצה יחפה: יתרונות וחסרונות

ריצה יחפה אולי נראית כמו רעיון רע
ריצה יחפה אולי נראית כמו רעיון רע, אבל מלבד החסרונות הגלויים והבלתי נראים, יש לזה כמה יתרונות גדולים.
ריצה יחפה אולי נראית כמו רעיון רע, אבל מלבד החסרונות הגלויים והבלתי נראים, יש לזה כמה יתרונות גדולים.

למרות שזה באמת תרגול ישן, ריצה יחפה הופכת לטרנד חדש. 'ריצה יחפה', כפי שהיא מכונה, פירושה שאתה צריך לחלוץ נעליים כדי לרוץ. לא יפה ומסוכן? אולי, אבל להליכה יחפה או עם נעליים מינימליסטיות, יש סט יתרונות משלה.

עבור אנשים מסוימים זה עשוי להיות ייסורים, אבל עבור אחרים זו טכניקת הרפיה. עם זאת, ריצה יחפה יכולה להיות יתרון גדול כדי לעזור לספורטאים להגיע ליעדים שלהם. פעילות זו כוללת צעדים קצרים אך מהירים.

צעדים קצרים מפחיתים את ההשפעה שיש לכפות הרגליים שלנו על הקרקע והם עוזרים לשפר את צעדינו. הם גם משפרים את היציבה של הרץ. אדם הנועל נעלי ריצה נוטה להישען לאחור, אך כאשר הוא יחף, הוא עומד ישר, ובאופן מעשי.

כשאתה רץ יחף, אתה משתמש בחלק האמצעי והקדמי של כפות הרגליים שלך, במקום להשתמש בעקבים שלך כפי שאתה נועל נעלי ריצה. אם הדבר הראשון שבא במגע עם הרצפה הן עצמות המטטרסאליות, שרשראות השרירים מופעלות באופן חיובי. זה מחזק את הרצועות, מונע פציעות ומפחית את ההשפעה על המפרקים והשרירים בו זמנית.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, נעילת נעליים מרופדות לא עוזרת למנוע את פגיעת העקבים בקרקע. לכן, נעלי ריצה עלולות אפילו לפגוע בקרסוליים, בברכיים, בירכיים ובכל אזור המותני.

שרירי הגסטרוקנמיוס (השוקיים) ושרירי הירך מיושרים טוב יותר כאשר אתה יחף. באופן דומה, אנו מפעילים מנועי חישה לא מפותחים בקצות העצבים של כפות הרגליים שלנו. בדרך זו, גירויים או אותות עזים יותר מגיעים למוח שלנו.

ריצה יחפה מאטה את קצב הלב, צריכת החמצן ולכן את הוצאת האנרגיה שלך. שאלה נפוצה היא האם זה משפר את הביצועים או לא? אבל זה תלוי בקטגוריה שבה משתתף הספורטאי ובמצב הגופני שלו; כמה רצים זכו במדליות זהב באולימפיאדה בעודם רצים יחפים.

אתה יכול להשיג את היתרונות הגדולים ביותר של ריצה יחפה אם אתה עובד נכון על הגידים והשרירים שלך, מחלק את המשקל שלך באופן שווה. עם זאת, תרגול זה אינו מתאים לכולם. זה דורש הכנה ותנאים ספציפיים מסוימים.

אבל להליכה יחפה או עם נעליים מינימליסטיות
אולי, אבל להליכה יחפה או עם נעליים מינימליסטיות, יש סט יתרונות משלה.

ריצה יחפה יכולה להיות כרוכה בכמה סיכונים. חייבת להיות תקופת מעבר מנעילת נעלי ריצה, להנעלה מינימליסטית, להליכה יחפה לחלוטין. חיוני להתרגל לפגמים בקרקע ולאופן שבו הם מרגישים, וזה משהו שלא יקרה בן לילה. רצוי להקפיד על שגרה במשך שנה או יותר על מנת להתרגל אליה.

אם תכינו את עצמכם תמנעו הופעת שלפוחיות כואבות, שברים, פצעים וסוגים אחרים של פציעות. אתה בהחלט צריך זמן כדי להכיר את זה, כי ריצה יחפה היא טכניקה חדשה לגמרי.

ריצה יחפה אינה מומלצת עבור אלה עם רגליים שטוחות, או עבור אלה עם אורכי רגליים שונים. למרות שיכולה להיות לה השפעה חיובית על הביומכניקה הטבעית של כף הרגל, במקרים אלו ריצה יחפה עלולה להפריע לתפקוד התקין של הגפיים.

לפני ריצה יחפה, רצוי לשאול רופא לגבי המצב הגופני והביומכניקה של הרגליים שלך. הוא יוכל לתת את ההמלצות המתאימות למקרה הספציפי שלך. חשוב גם להימנע ממשטחים פגומים בהתחלה, מכיוון שהם עלולים לגרום לפציעות.

זה מאוד מועיל להתחיל בפעילות גופנית יחפה על אופניים, מסלולי ריצה, חוף הים או מקומות שבהם השטח רך יותר על הרגליים, ושם תהיה בטוח. אתה לא יכול לרוץ עם פחד, או להסתכל למטה על הקרקע כל הזמן. במיוחד אם אתה מתאמן לתחרות.

ברגע שכפות הרגליים שלך רגילות ללכת יחפות, שלפוחיות, חתכים ובעיות נפוצות אחרות יהיו פחות שכיחות. העור שלך לא יהיה פגיע יותר לפציעות מסוג זה.

ההטבות של ריצה יחפה הן לא רק אטרקטיביות. כבר ברור שהוא משפר את שיווי המשקל, מעניק כוח וגמישות לכפות הרגליים, מותח את האצבעות ומבטל את השימוש באורתוטיקה.

הנה עוד כמה עובדות מעניינות.

  • הישגים. אדבה ביקילה זכתה במדליית הזהב הראשונה במרתון לאפריקה במהלך המשחקים האולימפיים, ב-1960; הוא רץ יחף.
  • התחלה. בשנת 2009, כריסטופר מקדוגל כתב ופרסם ספר בשם, Born to Run. אולי הספר הזה היה הסיבה לכך שהטרנד הזה התחיל? הוא חוקר את האנשים שנסעו למרחקים ארוכים, על ידי שימוש בחתיכות צמיגים כדי לכסות את רגליהם שהיו קשורות בחבלים לקרסוליהם. האם זו יכולה להיות גם התייחסות לתרבות המינימליסטית?

פופולריים