חשיבות המנוחה

אם הספורטאים הטובים בעולם מעריכים את חשיבות המנוחה
אם הספורטאים הטובים בעולם מעריכים את חשיבות המנוחה, למה שכולנו צריכים להתעלם מהעצה הזו?
מנוחה שווה או חשובה יותר מאימון טוב. בלעדיו, כל מאמצי האימון שלך לא רק יהיו חסרי תועלת, אלא אפילו יכולים להועיל. זמני מנוחה והתאוששות צריכים תמיד להיות בראש סדר העדיפויות.

כשם שההתקדמות באימונים ואתגר גבולות הגוף חשובה מכל ספורטאי, גם המנוחה חשובה. ספורטאים רבים מזלזלים או שוכחים לחלוטין את חשיבות המנוחה. זה יכול לתרגם לעייפות, ביצועים גרועים ואפילו פציעות.

לאנשים רבים קשה להבין את חשיבות המנוחה. אבל האמת היא שמנוחה היא חלק נוסף מהאימונים. וזה כך בכל מובן המילה.

מנוחה בין סטים, בין אימון אחד למשנהו. בוקר ואחר הצהריים, למשל. וגם לנוח בין ימות השבוע.

עבור ספורטאים חובבים, ההמלצה הכללית היא להקפיד על לפחות יומיים בלי להתאמן בכל שבוע. רצוי שזה יהיה 3 ימים. עבור אנשי מקצוע או ספורטאים בעלי ביצועים גבוהים, זה עשוי להשתנות. מאמנים מתכננים שגרות משלימות השונות בעצימות ומאפשרות להפעיל שרירים שונים בכל יום.

באילו תחומים נראה את חשיבות המנוחה?

התאוששות שרירים

כשאתם מתאמנים, בין אם עם תרגילים אירוביים או אנאירוביים, אתם דוחפים את הגוף שלכם בצורה החורגת מהתפקוד הרגיל שלו. לכן, הגיוני שבעקבות מאמץ נדרש זמן מסוים כדי לחזור לרמות נורמליות ולהתאפס.

בזמן מנוחה זה מתרחשים בגוף שלך כמה תהליכים חשובים. ביניהם הוא לשקם את רמת הגליקוגן הרגילה בגופך. החומר שהופך לגלוקוז כאשר השרירים שלך דורשים דלק.

גדילת שריר

בעת פיתוח גוף, העבודה עם מוטות ומשקולות כבדות עלולה לגרום לסיבים ולרקמות, המרכיבים את השרירים שלך, להישבר. בהמשך, בתקופות של חוסר פעילות, רקמות אלו מתחדשות בעזרת חלבונים שאנו צורכים. זה כאשר מתרחשת צמיחת שריר.

חשיבות המנוחה אינה כרוכה רק ביום חופש מחדר הכושר. שינה מספקת היא חיונית, שכן רבים מתהליכי ההתחדשות הללו מתרחשים בן לילה.

מנוחה נפשית

לאנשים רבים קשה להבין את חשיבות המנוחה
לאנשים רבים קשה להבין את חשיבות המנוחה.

לא משנה כמה אתה נלהב מספורט, מגיע הרגע שבו אתה צריך לקחת הפסקה. באימונים ובתחרויות, המוח שלך עובד בלחץ קיצוני כדי לעמוד בכל העבודה הקשה שלך.

עם זאת, אי אפשר לחזור על רמת המאמץ הזו כל יום. אם לא נאפשר למוח שלנו להתנקות ולנוח, נוריד את המוטיבציה של עצמנו, נפגע בביצועים שלנו ובסופו של דבר עם יעדים לא ממומשים. שחיקה היא לא משהו בלעדי לעבודה, היא יכולה להתרחש גם בספורט.

ההשלכות של אי מנוחה

ספורטאים רבים מדווחים על ירידה ברמת הביצועים לאחר יום אחד או יותר של מנוחה. עם זאת, אין ראיות התומכות באמונה זו. למעשה, בדיוק ההפך: כדי לחוות ירידה בביצועים ידרשו שבועיים של חוסר פעילות.

לרוב הצוותים המקצועיים בכל ענף ספורט יש לפחות יום חופש אחד במהלך השבוע, במיוחד ביום שאחרי תחרות גדולה.

אם הספורטאים הטובים בעולם מעריכים את חשיבות המנוחה, למה שכולנו צריכים להתעלם מהעצה הזו? יש להם את ההכנה הכי טובה, את הרופאים והמאמנים הכי מוכנים ומעל הכל, הם נתונים בלחץ עצום לבצע. זה יהיה מאוד עקשן מצידנו לא ללכת לדוגמה שלהם.

מה יכול לקרות אם לא נחים מספיק? לאחר מכן, נתאר כמה השלכות אפשריות.

פציעות

רוב התכווצויות, התכווצויות ודמעות פרפוריות נובעות מאימון עודף. אם לא לוקחים הפסקה למשך 1 או יומיים, ספורטאי עלול לעמוד בפני הפסקה מאולצת של 2 או 3 שבועות, עקב פציעה.

בנוסף, במקרה של אימוני ספורט, אי עזיבת ימי מנוחה עלולה לגרום לפציעות מאמץ. זה מתרחש כאשר המפרקים או העצמות נתונים כל הזמן ללחץ, סדרה של תנועות או פגיעה שבטווח הארוך עלולים לגרום להם להיסדק או להישבר.

ירידה במוטיבציה ויעדים לא ממומשים

כפי שאמרנו, חשיבות המנוחה נובעת במידה רבה מהעובדה שאנו צריכים לתת זמן להתרחשות שינויים בגופנו לאחר מאמץ. אם תהליכים אלו לא מתרחשים, ספורטאי יחווה ירידה בביצועים.

הדבר יוביל לחרדה ואכזבה וכאשר מתווסף לירידה בתפוקה, הנובע מעייפות – אפילו מתונה – יוביל לירידה במוטיבציה. זה יכול לגרום לכישלון של תוכנית אימונים מורכבת ועלול לגרום לפציעה ממאמץ יתר. זה השילוב של כל מה שאסור לספורטאי לעשות.

אז בפעם הבאה שאתה לוקח יום חופש, הדבר האחרון שאתה צריך לעשות הוא להרגיש אשמה. להיפך, קחו את זה כיום של אימון פסיבי. נצלו את ההזדמנות להטעין מצברים. כמה עצות טובות לזמן מנוחה היא לשמור על תזונה נכונה. הרגע את דעתך על ידי ביצוע פעילויות פנאי שאינן תובעניות מדי פיזית.

פופולריים