שמעתם על המשחקים האולימפיים לנוער?

שנקראה רשמית המשחקים האולימפיים הראשונים לנוער
הגרסה הראשונה, שנקראה רשמית המשחקים האולימפיים הראשונים לנוער, נערכה בין ה-14 ל-26 באוגוסט, 2010.
גלה על מה יהיו המשחקים האולימפיים לנוער השלישיים. לראשונה, הם יתקיימו מחוץ ליבשת אסיה.

איש החזון של אחד מאירועי הספורט החשובים בהיסטוריה המודרנית הוא האוסטרי, יוהאן רוזנזופף. מהנדס תעשיה לשעבר, מודאג מהסטטיסטיקה המדאיגה לגבי השמנת ילדים ברחבי העולם. כך, רק לפני כמה עשורים, הוא המציא את מה שיהפוך לימים, המשחקים האולימפיים לנוער.

בתחילה, הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) לא רצה ליצור אירועים מרובי ספורט חדשים. מנהיגי התאחדות הספורט העולמית חששו מהעמסת יתר על לוח התחרויות. יתרה מזאת, הסיכון הכלכלי שאירוע בעל מאפיינים כאלה הציב באמת נגע להם.

אבל לבסוף, ב-5 ביולי 2007, המאבק של רוזנזופף השתלם. במהלך האסיפה ה-119 של ה-IOC, הרעיון שלו קיבל אור ירוק. עם זאת, האסיפה לא הכירה בו כיוצר המשחקים עד 2010.

הגרסה הראשונה, שנקראה רשמית המשחקים האולימפיים הראשונים לנוער, נערכה בין ה-14 ל-26 באוגוסט 2010. כ-3600 ספורטאים בגילאי 14 עד 18 התחרו ב-204 אירועים מתוך 26 קטגוריות ספורט.

האירוע לא היה פטור מפולמוס כלשהו, אבל באופן כללי, אנשים ראו בו הצלחה עולמית. הטריאתלט היפני יוקה סאטו בן 18, זכה במדליית הזהב הראשונה בתחרות.

סין, עם סך של 51 מדליות (30 זהב, 16 כסף וחמש ארד) סיימה במיקום הגבוה ביותר. רוסיה ודרום קוריאה השלימו את הפודיום. המשלחת הספרדית הייתה במקום ה-33 בדירוג הכללי, זכתה במדליית זהב אחת, ארבע כסף ושש ארד.

אבל לאורך 13 הימים שאירוע הספורט הזה נמשך, לא הכל היה עניין של תחרות. לצעירים מכל קצוות תבל הייתה הזדמנות לדון בנושאים חשובים כמו בריאות, חינוך ושוויון.

המשחקים האולימפיים השניים לנוער התקיימו בנאנג'ינג, הממוקמת במזרח סין. זו הייתה אחת הערים שבהן ספורטאים צעירים מ-204 מדינות שונות התאחדו בין ה-16 ל-28 באוגוסט, 2014.

המשחקים האולימפיים השניים לנוער התקיימו בנאנג'ינג
המשחקים האולימפיים השניים לנוער התקיימו בנאנג'ינג, הממוקמת במזרח סין.

סין החזיקה במיקום הגבוה ביותר בטבלת המדליות, וזכתה ב-36 מדליות זהב, 13 כסף ו-14 ארד. גם רוסיה שמרה על המקום השני שלה, ואילו אירופה תפסה את המקום האחרון ביציע.

הנציגים הספרדים נשארו באותה עמדה של האירוע הראשון, וזכו בשתי מדליות זהב, אחת כסף ושש ארד. זו הייתה השתתפות ממש הגונה.

לצד אירועי הספורט, לתוכנית התרבות הזו הייתה מטרה מסוימת במהלך המשחקים. אחת ממטרות הוועדה המארגנת הייתה לקדם אורח חיים בריא לצעירים באמצעות הערכים האולימפיים.

בשנת 2013, ה-IOC בחר בעיר זו בדרום אירופה לגרסה השלישית של המשחקים האולימפיים לנוער. הם בחרו בבירת ארגנטינה על פני מדלין (קולומביה) וגלסגו (סקוטלנד). שתי הערים האחרות הללו נשארו כמועמדות עד ההצבעה הסופית.

בהזדמנות זו, זומנו 4012 ספורטאים מ-206 מדינות מתוך חמש היבשות. שמונה מקצועות הופיעו לראשונה בתוכנית הרשמית. הם היו: קראטה, טיפוס, שבירה, החלקה מוטבעת ו-BMX בסגנון חופשי.

עבור אנשים רבים, הידיעה בכמה מדליות זוכה כל מדינה היא חלק מהאטרקטיביות של אירועי ספורט מסוג זה. עם זאת, הוועדה המארגנת ניסתה להימנע מהסקרנות שיש לאנשים בדרך כלל לגבי זכייה.

הם מתעקשים שהמטרה העיקרית היא לשלב צעירים מרחבי העולם. עצם העובדה שספורטאי משתתף צריכה להיות הצלחה בפני עצמה. הרבה יותר חשוב מהמדליות שכל מדינה זוכה.

קמעות לא יכולים לפספס באף תחרות ספורט עולמית. האחד לבואנוס איירס 2018 היה פאנדי, יאגואראט צעיר למראה, סוג של יגואר שחי בצפון ארגנטינה והוא מין בסכנת הכחדה.

המטרה של קמע זה דומה למטרה של קמעים אחרים בתחרויות ספורט שונות: לתת השראה לצעירים לגבי כוחו המשתנה של הספורט.

הוועד האולימפי הבינלאומי החליט לתת יותר פרוטגוניזם לאפריקה; לכן, למשחקים האולימפיים לנוער IV יש מארח אושר לשנת 2022. דקאר, בירת סנגל תהיה אחראית על קבלת כל הספורטאים הצעירים החדשים מכל רחבי העולם.

פופולריים