טיפול אולטרסאונד ושימושיו בפיזיותרפיה

ניתן להשתמש בטיפול אולטרסאונד במגוון מצבים שונים
ניתן להשתמש בטיפול אולטרסאונד במגוון מצבים שונים, החל מטיפול בנקע ועד מתן תרופות.
ניתן להשתמש בטיפול אולטרסאונד במגוון מצבים שונים, החל מטיפול בנקע ועד מתן תרופות. נספר לך יותר על זה במאמר זה.

האולטרסאונד הוא אחד מהציוד הנפוץ ביותר בשימוש על ידי פיזיותרפיסטים. אנשי מקצוע רפואיים משתמשים בטיפול אולטרסאונד כבר כמה עשורים, ומשתמשים בו כדי לסייע באבחון ולטפל במספר מצבים שונים.

בעוד שאולטרסאונד משמש אולי יותר ככלי אבחון, נשאיר את השימוש המסוים הזה בצד להיום, כדי להתמקד ביישומים השונים של האולטרסאונד בתחום הפיזיותרפיה.

איך עובד אולטרסאונד?

מכשיר אולטרסאונד שולח רעידות קטנות או גלים מכניים לתוך הגוף. בעוד שבני אדם מסוגלים לתפוס רק תדרים של עד 20000 הרץ, מכשיר אולטרסאונד יפעל בטווח תדרים של בין 1 ל-3 מגה-הרץ. במילים אחרות, בין 1 ל-3 מיליון מחזורים בשנייה.

זה אומר שאנחנו, כמטופלים, לא נבחין בשום השפעה. עם זאת, כאשר אנו מיישמים בדיקת אולטרסאונד על חלק בגוף, היא תיצור גלים, אשר גורמים לרקמות באזור זה לרטוט מהר מאוד. בנוסף לתנודות, זה גם יפיק חום, יחד עם זרימת דם מוגברת לאזור. שני התהליכים הפיזיים הללו הופכים את הטיפול באולטרסאונד לכל כך מועיל.

טיפול אולטרסאונד ומקומו בפיזיותרפיה
טיפול אולטרסאונד ומקומו בפיזיותרפיה.

לבסוף, מחקר שפורסם בכתב העת למחקר אורתופדי הוכיח שגלים אולטראסוניים טובים במיוחד בגירוי רקמות קולגן. כתוצאה מכך, סוג זה של טיפול עובד בדרך כלל בצורה הטובה ביותר על מבנים כגון גידים, רצועות, פאשיה ורקמת צלקת.

טיפול אולטרסאונד - מתודולוגיה

לפני השימוש באולטרסאונד, פיזיותרפיסט ימרח תחילה שכבת ג'ל על העור. הסיבה לכך היא שבדיקת אולטרסאונד צריכה מוליך על מנת לחדור לעור ולהגיע לשכבות הרקמה העמוקות יותר. הג'ל הוא אידיאלי עבור זה.

חשוב להזיז את הגשושית כל הזמן כדי למנוע "להכות" את אותן הרקמות במשך תקופה ארוכה. מעקב אחר עיגולים קטנים מאפשר לתנודות להתפשט ברקמה מבלי לגרום נזק.

מכשיר אולטרסאונד יכול לייצר גלים בזרימה קבועה או פעימה. זרימה מתמדת של גלים קוליים מייצרת אפקט תרמי גדול יותר, בעוד שזרימה פועמת עוזרת ליצור אפקט מכני גדול יותר.

שימוש באולטרסאונד בפיזיותרפיה

אז, באילו מצבים נוכל להשתמש בחום ובתנודות בתדר גבוה כדי לטפל בחולים? בואו נסתכל על כמה מהמצבים שטיפול אולטרסאונד משמש לרוב לטיפול.

  • דלקת: טיפול באולטרסאונד הוא טיפול יעיל במצבים הגורמים לדלקת. השפעת הגלים האולטראסוניים מגבירה את זרימת הדם לאזור המטרה, ומעודדת ריפוי. אם הדלקת כבר לא חריפה, הגברת זרימת הדם מעודדת את הגוף להחליף תאים ישנים או פגומים. טיפול אולטרסאונד יכול, לפיכך, לשמש לטיפול במצבים כגון דלקת גידים, בורסיטיס וקפסוליטיס, בין היתר.
  • נקעים: כפי שכבר הזכרנו, גידים הם חלק מהרקמות הטובות ביותר שסופגות אולטרסאונד, מה שהופך פציעות שבהן הגיד נמתח יתר על המידה וניזוק למועמדים טובים לטיפול מסוג זה.
  • ריפוי והצטלקות: טיפול אולטרסאונד עשוי גם להאיץ את תהליך הריפוי על ידי הגברת חילוף החומרים בתאים, וקידום החלמה.

נכון לעכשיו, אין מספיק ראיות מדעיות כדי לאשר אם טיפול אולטרסאונד הוא טיפול יעיל לפציעות שרירים ושלד. בעוד שיש הממליצים על טיפול אולטרסאונד לבעיות כמו התכווצויות שרירים, יעילותו טרם הוכחה. בכל מקרה, לפיזיותרפיסטים יש כבר מגוון אפשרויות טיפול מוכחות להציע למטופלים.

יונטופורזה

נראה שלטיפול אולטרסאונד יש תפקיד חשוב בפיזיותרפיה
בהתחשב בכל אלה, נראה שלטיפול אולטרסאונד יש תפקיד חשוב בפיזיותרפיה.

טיפול ביונטופורזה מורכב משימוש באולטרסאונד כדי להעביר תרופות לתוך הרקמה התת עורית של המטופל. במקום מריחת ג'ל מוליך על העור, טכניקה זו כוללת מריחת התרופות ישירות על העור בצורת ג'ל, המאפשרת ספיגה טובה יותר. התוצאות שיושגו יהיו תלויות בתרופות בהן נעשה שימוש.

טיפול באולטרסאונד - התוויות ואמצעי זהירות

מכיוון שהוא משתמש ברטט בתדר גבוה, ישנם אמצעי זהירות מסוימים שעליך לנקוט בעת שימוש באולטרסאונד בפיזיותרפיה. ראשית, אולטרסאונד אינו מתאים לשימוש על גידולים, או כל רקמה שעלולה לדמם.

באופן דומה, זה לא מומלץ אם המטופל סובל מזיהום, או ממצבים כמו פקקת ורידים עמוקים, טרשת עורקים או בעיות דומות במחזור הדם. לבסוף, חשוב להיזהר בעת השימוש בו על חולים עם שתלי מתכת או קוצבי לב. חשוב להזיז את הבדיקה לעתים קרובות, תוך הקפדה על אזורים גרמיים.

טיפול אולטרסאונד ומקומו בפיזיותרפיה

בהתחשב בכל אלה, נראה שלטיפול אולטרסאונד יש תפקיד חשוב בפיזיותרפיה. למרות שעדיין נדרש מחקר נוסף, השפעתו על רקמות דלקתיות ומצבים כרוניים נראית מבטיחה. עם זאת, כמו תמיד, חשוב לדעת את הסיכונים, מכיוון שזו יכולה להיות צורת טיפול אגרסיבית למדי.

פופולריים